DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   TEMAT NUMERU: INWAZJA NOWYCH BARBARZYŃCÓW

Bogna Białecka

Modyfikacje ciała - artyzm czy patologia


 Osoby tatuujące każdy centymetr kwadratowy własnych ciał, wszczepiające sobie pod skórę implanty oraz haki do zawieszania się na linkach uważane są za w pełni zdrowe, jednakże badania wykazują, iż tego typu autoagresja zawsze wiąże się z realnymi problemami psychicznymi.

Przystępując do pisania niniejszego artykułu, odkryłam ze zdziwieniem, jak niewiele istnieje badań dotyczących samouszkadzania się i innych form autoagresji. Dzieje się tak, pomimo że, jak pisze jedna z nielicznych osób zajmujących się tym problemem, dr Jowita Wycisk: W piśmiennictwie amerykańskim liczbę osób, które przynajmniej raz celowo zraniły swoje ciało w populacji nieleczonej psychiatrycznie szacuje się na około 4 procent dorosłych i 11–39 procent adolescentów.1

Jeszcze bardziej enigmatyczne informacje można znaleźć na temat modyfikacji ciała. Zasadniczo znajdują się one poza obszarem zainteresowań badaczy. Wolność wydaje się tak cenioną współcześnie wartością, iż psychologowie wychodzą z założenia, że czyjeś działania na własnym ciele są zasadniczo jego sprawą i wolną decyzją. Większość podejmujących ten temat autorów z góry zakłada, że jeśli określone zachowanie jest społecznie i kulturowo usankcjonowane, nie należy go określać mianem autodestrukcyjnego.

Wspomniana już dr Wycisk pisze wręcz: Z tego powodu z obszaru zainteresowań klinicystów wypadają zwykle cieszące się wzrastającą akceptacją społeczną formy interwencji w obszar własnej cielesności podyktowane względami estetycznymi, takie jak: tatuaże, body piercing (przekłuwanie uszu czy innych części ciała) lub różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, a nawet operacje plastyczne.2

Problem z takim podejściem polega na tym, że praktycznie zamyka dyskusję na temat „modyfikacji ciała”. Klinicyści zajmują się typowymi, prymitywnymi formami autoagresji, jak choćby cięcie się żyletkami, ale na przykład człowiek, który wytatuował twarz, w skórę głowy wstawił implanty rogów, a na plecach zainstalował klamry służące rytualnym podwieszaniom, jest traktowany jak człowiek w pełni zdrowy, korzystający ze swych praw do autoekspresji...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.