DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   TEMAT NUMERU: INWAZJA NOWYCH BARBARZYŃCÓW

Bogna Białecka

Modyfikacje ciała - artyzm czy patologia


 Osoby tatuujące każdy centymetr kwadratowy własnych ciał, wszczepiające sobie pod skórę implanty oraz haki do zawieszania się na linkach uważane są za w pełni zdrowe, jednakże badania wykazują, iż tego typu autoagresja zawsze wiąże się z realnymi problemami psychicznymi.

Przystępując do pisania niniejszego artykułu, odkryłam ze zdziwieniem, jak niewiele istnieje badań dotyczących samouszkadzania się i innych form autoagresji. Dzieje się tak, pomimo że, jak pisze jedna z nielicznych osób zajmujących się tym problemem, dr Jowita Wycisk: W piśmiennictwie amerykańskim liczbę osób, które przynajmniej raz celowo zraniły swoje ciało w populacji nieleczonej psychiatrycznie szacuje się na około 4 procent dorosłych i 11–39 procent adolescentów.1

Jeszcze bardziej enigmatyczne informacje można znaleźć na temat modyfikacji ciała. Zasadniczo znajdują się one poza obszarem zainteresowań badaczy. Wolność wydaje się tak cenioną współcześnie wartością, iż psychologowie wychodzą z założenia, że czyjeś działania na własnym ciele są zasadniczo jego sprawą i wolną decyzją. Większość podejmujących ten temat autorów z góry zakłada, że jeśli określone zachowanie jest społecznie i kulturowo usankcjonowane, nie należy go określać mianem autodestrukcyjnego.

Wspomniana już dr Wycisk pisze wręcz: Z tego powodu z obszaru zainteresowań klinicystów wypadają zwykle cieszące się wzrastającą akceptacją społeczną formy interwencji w obszar własnej cielesności podyktowane względami estetycznymi, takie jak: tatuaże, body piercing (przekłuwanie uszu czy innych części ciała) lub różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, a nawet operacje plastyczne.2

Problem z takim podejściem polega na tym, że praktycznie zamyka dyskusję na temat „modyfikacji ciała”. Klinicyści zajmują się typowymi, prymitywnymi formami autoagresji, jak choćby cięcie się żyletkami, ale na przykład człowiek, który wytatuował twarz, w skórę głowy wstawił implanty rogów, a na plecach zainstalował klamry służące rytualnym podwieszaniom, jest traktowany jak człowiek w pełni zdrowy, korzystający ze swych praw do autoekspresji...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.