DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Modlitwa za ofiary wypadków drogowych w sanktuarium bł. Karoliny

Modlitwa za ofiary wypadków drogowych w sanktuarium bł. Karoliny
fot. mmagallan / sxc.hu
#MODLITWA    #MSZA    #POLICJA    #ZABAWA    #KAROLINA    #WYPADKI

Za ludzi, którzy zginęli na drogach modlono się w niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych została odprawiona Msza św. z udziałem rodzin, które straciły bliskich w wypadkach. Natomiast przy pomniku „Przejście” były wypominki, posadzono też drzewo pamięci.

 

„Warsztaty, w których wzięliśmy udział, dużo nam dały. Wyrzuciliśmy z siebie wielki ciężar. Łatwiej będzie żyć” - podkreślają rodzice, którzy stracili dzieci w wypadkach. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar, m.in. z Poznania, Białegostoku i Łodzi.

 

W homilii ks. prof. Janusz Królikowski, pomysłodawca idei pomnika „Przejście” w Zabawie mówił, że słusznym założeniem jest wdrożenie programu zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach. Już teraz można mówić o sukcesie, bo statystyki spadają, ale jak dodał kaznodzieja, ten sukces ma gorzki smak, bo jednak giną ludzie. W homilii była też zachęta do życia w cnocie i wierności etosowi. Ks. Królikowski wskazywał na przykład bł. Karoliny, która dała heroiczne świadectwo wyboru dobra i odrzucenia zła.

 

Według danych policji, porównując ze sobą statystyki drogowe 2012 i 2011 roku, widać wyraźny spadek liczb wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 36 505 wypadków, a w 2011 r. do 40 065 - mniej o 3560 (9 proc.). 2012 rok to także spadek liczby osób, które wskutek zdarzeń na drogach poniosły śmierć. W minionym roku zginęło 3520 osób, a w 2011 r. 4189 osób - mniej o 669 (16 proc.). Spadła także liczba rannych. W 2012 roku wyniosła ona 45 094, a w 2011 r. 49 501 - mniej o 4407 (9 proc.).

 

„W Zabawie prawie każdego dnia ludzie modlą się przy pomniku, który upamiętnia ofiary wypadków. W sanktuarium bł. Karoliny mamy też księgę pamięci z nazwiskami ofiar. Karty ze zdjęciami bliskich przysyłają ludzie z całej Polski. Ponadto organizujemy cykliczne dyżury z psychologami i prawnikami oraz warsztaty dla ofiar wypadków. Chcemy pomóc ludziom, którzy nie mogą pogodzić ze stratą bliskich” - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny i wiceprezes Stowarzyszenia „Przejście”.

 

Członkowie Stowarzyszenia uważają, że każda forma solidarności z ludźmi przeżywającymi trudne chwile po stracie bliskich jest bardzo ważna, dlatego poszukując nowych form pomocy poszkodowanym Stowarzyszenie uruchamia w Internecie możliwość przejścia przez pomnik oraz przeglądania księgi pamięci i zapalenia wirtualnego znicza.

 

Ponadto powstała Fundacja „Przejście”, która przygotowuje plany budowy Centrum Leczenia Traumy. Ośrodek ma powstać w Wał - Rudzie, w pobliżu lasu i rodzinnego domu bł. Karoliny. Ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będą tam mogły uzyskać pomoc terapeutyczną w zakresie rehabilitacji i medycyny, ale także prawną i materialną.Źródło: KAI

luk


DATA: 2013-11-17 17:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

modlitwa - tak, prośby do Pana Boga o czuwanie nad nami codziennie - tak, modlitwa co jakiś czas w kościołach o dusze zmarłych w wypadkach oraz o rodziny, w których ktoś zginął - tak; ale ten cały Światowy Dzień itd., itp. to uważam za szopkę; nie dołączajmy do idiotyzmów związanych ze Światowymi Dniami Coś-tam Coś-tam - króliczka, zwierzątek futerkowych, walki ze zmianami klimatu, świstaka, ludzi wykluczonych (od rozumu) itd., itp.; róbmy to w innej, bardziej pasującej do naszej cywilizacji łacińskiej formie; a co do samych wypadków, to warto podkreślić, że np. pieszy mimo iż ma pierwszeństwo na pasach, to powinien się kilka razy obejrzeć zanim na nie wejdzie - wejście pod auto, mimo pierwszeństwa, zawsze kończy się nieszczęściem pieszego - po prostu w zderzeniu z masą auta nie ma szans - i daję to pod rozwagę; a co do szybkiej jazdy - proszę spróbować dotrzeć do raportów policji z jakich głównie przyczyn dochodzi do wypadków - na początku możecie w to nie uwierzyć
ponad 7 lat temu / jaro
 
+
ponad 7 lat temu / ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.