15 stycznia 2019

Umowa o Brexicie odrzucona przez Izbę Gmin

(Fot. Francesca Antichi / Freeimages.com)

Podczas wieczornego głosowania brytyjscy deputowani zdecydowaną większością głosów odrzucili projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Głosowali deputowani do Izby Gmin. Za umową opowiedziało się 202 z nich, przeciwko 432. Tym samym Izba odrzuciła umowę wyjścia z Unii Europejskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przed werdyktem do przyjęcia porozumienia w dramatycznych słowach namawiała szefowa rządu.

 

To najbardziej znaczące głosowanie, w jakim ktokolwiek z nas weźmie udział w naszym politycznym życiu. Po tych wszystkich różnicach i podziałach nadeszła pora na podjęcie decyzji, która zdefiniuje nasz kraj w kolejnych dekadach; która zdecyduje o przyszłości naszych wyborców, ich dzieci i wnuków. To decyzja, którą każdy z nas będzie musiał uzasadnić i żyć z nią w kolejnych latach – mówiła Theresa May.

Premier przestrzegała przed przeciwna decyzją, nazywając taką ewentualność „niczym innym jak głosem za niepewnością, podziałami i bardzo realnym ryzykiem bezumownego Brexitu lub rezygnacji z niego”.

 

Zgoła innego zdania była opozycja. Jeremy Corbyn, szef Partii Pracy, która była przeciwna projektowi, miał nadzieję, że ewentualne odrzucenie projektu pociągnie za sobą dymisję gabinetu i nowe wybory.

 

Już w środę o godzinie 13:00, na wniosek laburzystów, odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla rządu.

 

Umowa określająca warunki opuszczenia UE przez Brytyjczyków została sformułowana późną jesienią zeszłego roku. Izba Gmin głosowała nad nią niewiele ponad dwa miesiące przed planowanym terminem Brexitu. Treść porozumienia nie tylko była krytykowana przez opozycję. Budziła też kontrowersje pośród deputowanych Partii Konserwatywnej, która nie ma już większości w izbie.

 

Do poniedziałku premier May zobowiązana jest zaprezentować plan awaryjny związany z negatywnym wynikiem głosowania. Szefowa rządu ma szybko podjąć negocjacje w Brukseli na temat korzystniejszych warunków. Wielka Brytania może także opuścić Unię bez umowy, a także zarządzić nowe referendum. Jeśli żadne z rozwiązań nie zyska większości parlamentarnej, Brexit nastąpi w nocy z 29 na 30 marca. Brak uregulowań określonych umową spowoduje chaos, m.in. w handlu.

 

 

Źródło: Radio Zet, rmf24.pl, onet.pl.

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram