DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   FELIETONY

Tomasz A. Żak

Modlitwa przeciw kontemplacji


Coraz bardziej męczy bylejakość osaczającej nas rzeczywistości. Wyjałowiona kultura głównego nurtu życia społecznego nie daje dobrych wzorców. Epatuje taniutkim humanizmem sprowadzonym do dogadzania cielesności i doczesności. Na Pana Boga miejsca brak. Nawet rekolekcje organizowane w klasztorach stały się elementem jakiegoś psychicznego spa. Kiedy znajomy ksiądz życzył mi z okazji Bożego Narodzenia przede wszystkim zdrowia, zrozumiałem, że również w Polsce przekroczyliśmy granicę, za którą zaczyna się niewiara, a więc w konsekwencji – piekło.

 


Współczesny człowiek potrzebuje nowoczesnego Kościoła – twierdzą dzisiejsi katolicy. W napisanym zdaniu, każdy z użytych rzeczowników „dozbroiłem” w przymiotnik. To dowód, jak bardzo używane przez nas słowa zatraciły swoje znaczenia. Nie chcąc zwariować, „zabezpieczamy się” przymiotnikowo. Robimy tak, gdy potrzebujemy powiedzieć coś oczywistego, a co już stało się relatywne i zmieniło swój tradycyjny sens.


Wiele pracy włożyli inżynierowie dusz, aby sprostytuować słowo „miłość” – w przenośni i dosłownie. Niejedno ludzkie pokolenie odeszło, nim diabelskie podchody do słowa „wiara” spowodowały, że w Europie znak krzyża zaczęto definiować jako przejaw ksenofobii i nietolerancji. Niemierzalne ilości wody upłynęły w wielu rzekach (z Tybrem włącznie), nim słowo „modlitwa” najpierw ośmieszono, po czym zbudowano mu pogański ołtarzyk kontemplacji, na którym bożkami są joga, zen czy kamasutra.


„Kontemplacja” stała się wyjątkowo modnym dopełnieniem świata korporacyjnego – tej globalnej cywilizacji „wyścigu szczurów”. Średniowieczną formułę klasztornych rozważań i modlitw przemianowano na ćwiczenia, warsztaty, seminaria. Zachowując ogólną formę, zmieniono treść i – co najgorsze – otwierając ludzkie psychiki, przestano otwierać je dla Boga. Spędy integracyjne z reguły odbywają się w piątki. Grill, alkohol i seks to shower. Atrakcją programową bywa medytowanie według tak zwanych wschodnich technik. Efekt najczęściej jest odwrotny od reklamowanego przez organizatorów „konferencji”. Zamiast spokoju przychodzi jeszcze większe rozedrganie; zamiast otrząśnięcia się z depresji, uczestnicy takiej rekreacji odczuwają coraz większy strach przed otoczeniem.


Poszukujący sensu życia neofici zachwycają się Dalajlamą. Nie wiedzą, że to, czego szukają daleko, jest bardzo blisko i jest immanentnie osadzone w ich kulturze. To rekolekcje stworzone przez twórcę zakonu jezuitów, świętego Ignacego Loyolę, do których kluczem jest przeciwieństwo gadającego bez ustanku świata – cisza. Najpierw więc naszą codzienną ochotę do karmienia się sensacją musimy poddać nieoczekiwanemu testowi – milczeniu. Żadne tam siadanie w kręgu i opowiadanie o własnych intymnościach. Żadne paplanie o niczym i popisywanie się elokwencją i figurami retorycznymi. Masz milczeć i to przez kilka dni. Milczeć, aby rozpocząć wędrówkę do siebie, aby znów usłyszeć Chrystusa zagadywanego w nas i zaklaskiwanego przez wszystkie 365 dni roku. Trzeba znów nabrać respektu przed Trójcą Świętą, przywrócić cały należny Jej szacunek. Nikt z uczestników rekolekcji ignacjańskich nie zdaje sobie na początku sprawy, jak może boleć milczenie. Nie rozumiemy bowiem, jak bardzo pokora wobec Boga jest przeciw światu, w którym żyjemy.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Książka „Laicyzm potępiony przez papieży” to zbiór mało znanych współcześnie dokumentów Magisterium Kościoła katolickiego i pism dawnych teologów potępiających błędy związane z relacjami Kościoła i państwa, stosunkiem Kościoła do innych religii i szeroko rozumianą problematyką laicyzmu. Znajdziemy w niej zatem dokumenty Piusa IX, Leona XIII, Piusa X, Piusa XI, Piusa XII, Jana Pawła II, a także teksty dawnych hierarchów i teologów, takich jak biskup Michał Nowodworski, biskup Adolf Szelążek czy ksiądz Jacek Tylka. Szczególnym smaczkiem jest publikacja fragmentu listu świętego Jana Pawła II do Jerzego Turowicza, redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

 
 

Redaktorzy serwisu Black Lives Matter Global Network Foundation dokonali interesujących korekt. Zniknęła podstrona zatytułowana „W co wierzymy”, na której poznać można było cele ruchu. Poza walką z rasizmem do wyznaczanych celów zaliczano odrzucenie myślenia „heteronormatywnego”, zniesienie „cisgenderowych przywilejów”, walkę o pozycję „czarnych ludzi trans”, a zwłaszcza „czarnych transkobiet”, a także… walkę z „nuklearnym modelem rodziny” i tworzenie „wiosek wspólnie wychowujących dzieci”.

 

Rząd Ukrainy postanowił zwrócić katolikom piękny, neogotycki kościół św. Mikołaja w Kijowie. Od wielu lat zabiegali o to Polacy.

 

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Luis Ladaria Ferrer podkreślił, że w dialogu z o. Tonnym Flannerym kongregacja uczyniła już wszystko, co tylko było możliwe. „W pewnych kwestiach musieliśmy podjąć środki, które nigdy nie polegają na ocenie osoby, to bowiem należy do naszego Pana, tylko na ocenie jego zachowania i nauczania” – podkreślił watykański purpurat.

 

Szefostwo Prawa i Sprawiedliwości czeka na decyzję Solidarnej Polski w sprawie warunków postawionych ugrupowaniu Zbigniewa Ziobry odnośnie dalszego trwania koalicji.  


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.