DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Modlitwa błagalna – nasz święty obowiązek

Modlitwa błagalna – nasz święty obowiązek
Posąg Piusa IX w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore
#MODLITWA    #WIARA    #ZAWIERZENIE    #PROŚBA    #BŁAGANIE

Bóg chce, abyśmy Mu wyjawiali nasze potrzeby i prosili o pomoc. Tak stanowczo rozkazuje Pan Jezus w kazaniu na górze: „Proście, szukajcie, kołaczcie!” (Mt 7,7). Gdy nas coś uciska, gdy czegoś potrzebujemy, mamy iść z ufnością, jako dzieci Boże do Ojca w niebie i przedstawiać Mu nasze kłopoty. Dostęp do Niego zawsze otwarty.

Ile razy mówi Pan Jezus o ludzkich potrzebach i cierpieniach, zawsze wzywa do modlitwy. Mówiąc np. o nadchodzącym sądzie: „Módlcie się, abyście byli godni ujść tego wszystkiego, co przyjść ma i mogli stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21,36). Przed samą zaś Męką: „Módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie. Duch wprawdzie jest ochoczy, ale ciało omdlałe” (Mt 26, 4).


Dlaczego Pan Jezus tak bardzo zachęca do modlitwy? Przecież nasz Ojciec niebieski zna nasze potrzeby (Mt 6,8-9). Miłość Jego, bardziej niż ojca ziemskiego, zawsze gotowa do dawania i pomocy, nie potrzebujemy nakłaniać Go do tego naszą prośbą (Łk 11,11-13).


Bóg chce, abyśmy Go prosili, żeby mógł nam dawać. Nie zawsze jesteśmy godni darów, pomocy Bożej. Modlitwa - prośba ma nas uczynić godnymi. Prosząc, przyznajemy się do naszej nędzy, wyznajemy wielkość i potęgę Boga, Jego ojcowską dobroć i słowność. Z prawdziwej modlitwy przemawia pokora i ufność, docenianie i pragnienie Bożych darów. A to jest postawa duszy konieczna do ich otrzymania.

Przez modlitwę więc nie Boga nastrajamy do dawania, ale sami przygotowujemy się do otrzymania Jego darów. Obowiązek modlitwy jest właściwie wielką łaską, nieocenionym dobrodziejstwem Bożym. Modlitwa bowiem otwiera nas nie tylko na dary Boże, ale jeszcze więcej na miłość Bożą, spieszącą ku nam w każdym z darów. Wraz z modlitwą Bóg wkłada nam do rąk klucze do wszystkich dóbr swoich.

Czy zdajemy sobie sprawę, jak świętym obowiązkiem i radosną potęgą jest modlitwa błagalna? Może nadto liczymy na własne siły, spodziewając się wszystkiego - przynajmniej podświadomie - po swoich wysiłkach? Tylko wtedy, gdy umiemy korzystać z wielkiej potęgi modlitwy, możemy dokonać wielkich rzeczy. Jednym słowem: „Oto się modli” (Dz 9,11), rozchwiał Bóg wszystkie zastrzeżenia Ananiasza wobec świeżo nawróconego Szawła.


Bernardyn Goebel OFMCap. Przed Bogiem. Rozmyślania na wszystkie dni roku, t. I, Wyd. O.O. Karmelitów Bosych, Kraków 1965, s.645-646.


DATA: 2019-06-06 04:59
AUTOR: O . BERNARDYN GOEBEL OFMCAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.