DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Modlitwa – ćwiczenie pokutne

Modlitwa – ćwiczenie pokutne

Modlić się, to rozmawiać w sercu swoim z Bogiem. Rozmowa z Bogiem jest naturalnym wyrazem naszego dziecięctwa wobec Boga, szczególniejszym przywilejem odkupionych dzieci Bożych. Dlatego modlitwa - według słów św. Proboszcza z Ars - powinna być dla nas czymś tak zwykłym i naturalnym jak oddychanie.

Jak niewiele jednak jest w nas tej naturalności! Jak często trzeba nam przymuszać się do modlitwy, zwłaszcza do modlitwy wewnętrznej, która powinna nas porywać. Jak często serce nasze jest wobec Boga nieme i zimne. Któż z nas nie musiał wyznać z Psalmistą, że jest „jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody" (Ps 62,3)?

Zaprzątają naszą uwagę codzienne troski i zajęcia, obciąża duszę zmęczenie fizyczne i umysłowe, gniew, cierpienie i wiele innych trudności, przeszkadzając wznieść się do Boga. Poza tym pewne ćwiczenia, zwłaszcza wspólne mają szczególne wymagania: czas nie zawsze dogodny, określony ceremoniał, tonacja, tempo itp. To i wiele innych rzeczy, to krzyż w naszym życiu modlitwy.

Mimo jednak tych trudności wewnętrznych i zewnętrznych, trzeba pamiętać o tym, że nawet wśród nawału prac trzeba znaleźć czas na należyte odmówienie brewiarza i różańca. Przez cały dzień zaś dbać o skupienie i zjednoczenie z Bogiem przez czystość intencji i częste akty modlitewne. Wymaga to ducha ofiary i jest niemałą pokutą. Dlatego Kościół umieszcza modlitwę obok postu w programie duchowej odnowy wielkopostnej.


O. Bernardyn Goebel OFMCap , Przed Bogiem, t. II, Kraków 1965, s. 377-378.


DATA: 2018-02-16 15:51
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.