DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Módl się i pracuj

Módl się i pracuj
Fot. Dorota i Andrzej Niedźwieccy

Nursja jest uroczym włoskim miasteczkiem w śródziemnomorskim stylu. To tu szesnaście wieków temu urodził się człowiek, który znacząco wpłyną na kształt chrześcijaństwa. To właśnie w Nursji można na nowo odkryć poznać świętego patriarchę, patrona Europy.

 

W krypcie bazyliki pod wezwaniem św. Benedykta, przy głównym placu miasta – Piazza S. Benedetto – zachowały się pozostałości rzymskiego budynku z pierwszych wieków naszej ery. Mówi się, że to rodzinny dom, w którym urodził się św. Benedykt – założyciel jednego z największych zakonów chrześcijańskich, który intelektualnie, mentalnie i duchowo zbudował Europę. Tuż obok świątyni, w centrum rynku  znajduje się imponujących rozmiarów figura mnicha. W dalszej części miasta, może 2 do 3 km od centrum znajduje się klasztor. Nad furtą dostrzegamy medal św. Benedykta, sakramentalium powszechnie stosowane w średniowieczu, a dziś coraz bardziej popularne.


- Medalion jest bardzo skondensowanym streszczeniem benedyktyńskiej duchowości – wyjaśniają mnisi. –  Zakonnikom przypomina, jak żyć, jak interpretować krzyż, cierpienie, trudności, codzienne pokusy. To nie tyle wizerunek świętego, ile drogowskaz na co dzień, który prowadzi drogą pokoju przez codzienne zawirowania – podkreślają.


„Krzyż święty niech będzie mi światłem”. „Diabeł niech nie będzie mi przewodnikiem”, „Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest to, co podsuwasz, sam pij swoją truciznę” – umieszczone na medaliku skróty łacińskich wezwań, przypominają o jego roli egzorcyzmu prostego. Poprzez niego Pan Bóg oddala duchowe i fizyczne niebezpieczeństwa, chroni w pokusach. Napis na awersie: „Niech jego [św. Benedykta] obecność broni nas w chwili śmierci” u noszącego medalik staje się nieustannie zanoszoną prośbą, by ostatnie chwile życia przypominały przejście św. Benedykta, który umarł spokojnie, w trakcie modlitwy. 

 

Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony

 

Nursja – to zarówno miasto głębokiej ciszy i mistyki, jak też ośrodek tętniący życiem. Mnóstwo tu przytulnych sklepików, w których sprzedaje się lokalne wyroby: czekolady, szynki parmeńskie, kiełbasy z dziczyzny. To, co charakterystyczne: specjały regionu są często wytwarzane przez niewielkie prywatne przedsiębiorstwa.


W Nursji modlitwa i praca stanowi realizację benedyktyńskiej duchowości. Podejście do życia wyrażone w Regule coraz częściej stosują świeccy. Słowa „Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony” porządkują życie, opierające się na modlitwie, pracy, relacjach. Podkreślają, że drogą do świętości jest otwarta  dla każdego człowieka, bez względu na jego status czy wykonywaną pracę.

 

„Wyobraź sobie, że Bóg potrzebuje Cię w miejscu, gdzie teraz jesteś: aby pokierować tym dzieckiem, aby pocieszyć tego mężczyznę, tę kobietę, aby dokończyć tę pracę, aby objawić Jego miłość. Czy mógłby to zrobić sam? Bez zwracania się do was? Bóg mógłby zrobić wszystko sam, lecz On chciał wziąć ludzi do pomocy” – czytam na jednej z benedyktyńskich stron internetowych. Liczy się nie rodzaj misji, jaką mamy, ale świadomość, że ją mamy.


Właściciele małych i większych firm coraz częściej szukają inspiracji właśnie w duchowości benedyktyńskiej. Nursja w letnie popołudnie, gdy słońce nieco słabnie, zaczyna na nowo ożywać. „Ora et labora” – zasada św. Benedykta – zyskuje tu nowe znaczenie.

 

Dorota Niedźwiecka
DATA: 2016-07-11 09:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.