17 marca 2017

Moda na język polski! Będzie wykładany na uniwersytecie w Użgorodzie na Rusi Zakarpackiej

(fot.admeijer/sxc.hu)

Od tego roku na Narodowym Uniwersytecie w należącym do Ukrainy Użhorodzie wprowadzono nową specjalizację nauczania – język polski i literatura polska. Decyzja władz uczelni wynika z coraz większego zainteresowania nauką języka polskiego na Rusi Zakarpackiej, będącej regionem bardzo zróżnicowanym etnicznie.

 

Informacja o uruchomieniu nowej specjalizacji na użhorodzkiej uczelni pojawiła się w tym miesiącu na stronie internetowej uczelni. Zajęcia prowadzone będą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu. Ukończenie specjalizacji w zakresie polskiej literatury i języka da kwalifikacje do prowadzenia nauczania języka polskiego w szkołach, badania języka polskiego oraz do bycia tłumaczem. Proces edukacyjny będzie dwustopniowy i będzie pozwalał uzyskać tytuł licencjata lub magistra filologii polskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Do tej pory nauczanie naszego języka odbywało się (od czterech lat) w samym Użhorodzie w jednej ze szkół średnich, ale w takim zakresie, jak innych języków obcych oraz w szkole sobotnio-niedzielnej im. Józefa Tischnera.

 

Polska mniejszość narodowa nie jest liczna w Obwodzie Zakarpackim z stolicą w Użhorodzie, ale rosnące zainteresowanie naszym krajem, kulturą i językiem wynika nie tylko z milionowych migracji ekonomicznych z Ukrainy. Wśród części ludzi wykształconych znajomość polskiej sztuki i literatury jest wynikiem częstszych kontaktów oraz licznych elementów wspólnych w kulturze i historii. Co ważne, dla sąsiadów ze wschodu nauka języka polskiego jako słowiańskiego nie jest dużym problemem.

 

Ruś Zakarpacka często określana jest jako jedna z najbardziej europejskich części Ukrainy. W skład Związku Sowieckiego Zakarpacie weszło dopiero po II wojnie światowej. Do II wojny światowej było częścią Czechosłowacji (w wyniku ustaleń traktatu z Trianon), zaś wcześniej region należał do Węgier w ramach Austro-Węgier. Do dzisiaj Węgrzy w niektórych miejscowościach Rusi Zakarpackiej stanowią większość mieszkańców. Liczne są też inne narodowości – Rosjanie (blisko 10 proc. ludności Użhorodu), Słowacy (ponad 2 proc. w Użhorodzie), Romowie (1,5 proc.). Od tego roku, w tym konglomeracie języków i kultur, język polski zyskał wyższą rangę i większą dostępność.

 

Jan Bereza




 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram