DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Mocne słowa hierarchów. Mówią o zaniedbaniach biskupów i walce z kryzysem w Kościele

Mocne słowa hierarchów. Mówią o zaniedbaniach biskupów i walce z kryzysem w Kościele
fot.REUTERS/Tony Gentile? FORUM

Biskupi z całego świata rozeznają na synodzie sprawy związane z miejscem młodych katolików w Kościele. Podczas jednej z sesji, niektórzy hierarchowie zwrócili uwagę na kryzys, a także poważne zaniedbania po stronie biskupów. „Musimy odważnie i uczciwie stawiać czoła zdradzie młodych ludzi przez duchownych, którym ich powierzono” – powiedział bp Frank Caggiano.

 

We czwartek podczas sesji roboczej Synodu Młodych, biskupi rozmawiali o problemach i miejscu młodych ludzi w Kościele. W dyskusji zauważono, że po stronie kapłanów oraz biskupów także można znaleźć błędy i zaniedbania wobec młodzieży. Komentarze nawiązywały również do skandalu seksualnego w USA. „Musimy odważnie i uczciwie stawiać czoła zdradzie młodych ludzi przez duchownych, którym ich powierzono. Tego grzechu nigdy więcej nie można znaleźć pośród nas. Tylko w ten sposób młodzież świata może wierzyć w nasze synodalne wezwanie, aby zapewnić im pocieszenie i nadzieję” – powiedział bp Frank Caggiano z Connecticut w USA.

 

„Catholic Herald” informuje, że hierarcha mówił ogólnie o „duchownych”, ale zasugerował, że to biskupi często zaniedbują prowadzenie ogólnej moralnej edukacji kleru. Redakcja magazynu zwraca uwagę na to, że niezależnie od tego jak będzie wyglądał dokument posynodalny, praca biskupów będzie oceniana prawdopodobnie tylko na podstawie tego, jak radzą sobie z trwającym kryzysem. „Catholic Herald” sugeruje, że biskupi powinni uznać, że uporanie się z kryzysem nie będzie możliwe bez instytucjonalnego wyczyszczenia spraw oraz stałej, moralnej reformy kultury klerykalnej.

 

„Bez takiego uznania jest mało prawdopodobne, aby Ojcowie synodalni mogli skutecznie mówić o każdej innej ważnej kwestii” – komentuje redakcja.

 

O trwającym kryzysie w Kościele mówił podczas sesji na Synodzie Młodych także abp Charles Chaput z Filadelfii. Hierarcha powiedział, że dokument roboczy synodu jest mocny w analizie socjologicznej, ale nie oferuje diagnozy duchowej, a tym bardziej lekarstwa. „Jeśli brakuje nam wiary w głoszenie Jezusa Chrystusa zwłaszcza dla młodych, Kościół jest po prostu kolejnym dostawcą etycznych pietyzmów, których świat nie potrzebuje” – powiedział abp Chaput.

 

„Catholic Herald” zwraca uwagę na to, że wśród niektórych biskupów obecnych w Rzymie panuje niepokój, że Synod Młodych może zmiękczyć nauczanie Kościoła w pewnych sprawach, tak by spróbować „dotrzeć do młodych”. W szczególności przywołuje się tu kwestię nieuporządkowanej seksualności.

 

Podczas dyskusji kard. Wilfrid Napier odczytał fragment listu młodej kobiety z USA, która pomimo swoich skłonności homoseksualnych, stara się żyć w zgodzie z nauczaniem Kościoła i apeluje do biskupów, aby nie zmieniali doktryny w kwestii seksualności.

 

„Drodzy Biskupi Świętego Kościoła Katolickiego, kiedy poinformowano mnie o wysiłkach podejmowanych przez grupy ‘pro-LGBT’, próbujące przekonać biskupów katolickich do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu, zwłaszcza w tym roku synodu o młodzieży, byłam wstrząśnięta” – napisała 22-letnia kobieta. Zaapelowała, aby biskupi nie relatywizowali nauczania Kościoła w sprawie homoseksualizmu.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

WMa

 

 


DATA: 2018-10-11 22:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Musimy odważnie i uczciwie stawiać czoła zdradzie młodych ludzi przez duchownych,..< Przecież te pojedyncze głosy NIC NIE ZNACZĄ. Tym bardziej, że dotyczą >zdrady młodych ludzi< przez biskupów. Teraz to taka moda. Nawet u nas Bp Ryś i Bp Dajczak KLĘKAJĄ przed młodymi na imprezach nowej ewangelizacji przepraszając za >błędy
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Mamy "Episcopalis communio" a tych paru hierarchów to mniejszość. Demokracja i jeszcze raz demokracja "lekiem na całe zło"... No tak było w piosence, a jak wiadomo Kościół teraz tańce ceni bardzo o czym może nas np. zapewnić nie kto inny jak własną osobą, Jego Ekscelencja Abp Ryś...
ponad 1 rok temu / ma
 
Tamże: "Przeciwstawiał się wszelkim formom rusyfikacji, a w czasie strajków szkolnych w 1902 i 1905 roku stanął po stronie polskich dzieci i polskiej młodzieży."; "Od 1857 roku z nominacji bp. Beniamina Szymańskiego został wicerektorem seminarium janowskiego i profesorem Pisma Świętego oraz teologii moralnej. Lata powstania styczniowego przeżył u boku biskupa, w seminarium janowskim. Straszne były to czasy. To one hartowały młodego księdza i utwierdzały w bronieniu polskiej sprawy."; "Chciał, by księża byli wykształceni i służyli ludziom, mając do tego odpowiednie przygotowanie."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
Patronem polskich duchownych, katechetów, mógłby być tłumacz Pisma Świętego, biskup JACZEWSKI: "Napisano: Przeklęty wszelki, kto wisi na drzewie. Chrystus, stawszy się dla nas tym przeklętym, uwolnił nas od przekleństwa prawa." Fragm. z "Biskup na trudne czasy" z gosc.pl = "Zawołaniem biskupim stały się słowa: "Nulla dies sine linea" (Ani dnia bez kroku naprzód), które zwracały uwagę na naukowe zainteresowania nowego pasterza i jego troskę o poziom wykształcenia duchowieństwa. Pracy miał dużo. Jednak nie zniechęcał się."
ponad 1 rok temu / Stefania
 
"po stronie kapłanów oraz biskupów także można znaleźć błędy" W związku z Czytaniami, chciałbym zwrócić uwagę na poważny błąd, który jest głoszony przez biskupów i niektórych kapłanów. Z Czytań dziś: "Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie." Logika! Z bibliepolskie.pl jest właściwe tego zdania przetłumaczenie: "JACZEWSKI. Napisano: Przeklęty wszelki, kto wisi na drzewie. Chrystus, stawszy się dla nas tym przeklętym, uwolnił nas od przekleństwa prawa." Takie powinno być nauczanie Kościoła, a nie jakieś dyrdymały, że Chrystus jest przekleństwem, grzechem. Co to znaczy, że Chrystusa stał się przeklętym dla nas = nie tyle dla nas! ale dla Żydów, bo my już wiemy dlaczego został powieszony na drzewie Krzyża, a Żydzi nie wiedzieli, że właśnie dokonuje się Zbawienie świata. Chrystus w oczach Żydów był przeklęty, bo wisiał na drzewie. Dla katolików Jezus jest Święty!
ponad 1 rok temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.