DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Mocne słowa abp. Jędraszewskiego w Łagiewnikach: ateistyczny świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia

Mocne słowa abp. Jędraszewskiego w Łagiewnikach: ateistyczny świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia
fot. Piotr Tumidajski/FORUM

Świat nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas głównej Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski podkreślał, że ateistyczny humanizm XX wieku pociągnął za sobą ogrom nieszczęść i tragedii, a jedynym ratunkiem dla znękanych ludzi jest Boże Miłosierdzie.

 

Abp Jędraszewski podkreślał, że droga do radości zmartwychwstania wiodła przez ból i mękę Jezusa, której szczytem było wołanie z krzyża: „Boże mój, Boże, czemuś Mnie opuścił”. „Tą bezbrzeżną skargą psalmisty Chrystus wziął na siebie cały los człowieka, jego udręki i przerażające czasem poczucie osamotnienia, jednak to nie były Jego ostatnie słowa” - przypominał kaznodzieja. Zaznaczył, że w modlitwie „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha Mego” Jezus całkowicie oddał się Bogu i z tego oddania wyniknęło zwycięstwo Jego zmartwychwstanie, które stało się źródłem nadziei dla wszystkich chrześcijan.

 

„Żywa nadzieja ma swój fundament w pierwszych słowach, którymi Chrystus zwrócił się do apostołów, a były to słowa pokoju. Zmartwychwstanie bowiem uwalnia nie tylko od lęku przed śmiercią, ale jest zwycięstwem nad ludzkimi grzechami” – tłumaczył metropolita krakowski.

 

„Świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania. Świat nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia. Świat powinien nieustannie wołać: Kyrie elejson!” - mówił, zaznaczając, że w ostatnim stuleciu powstały państwa, które programowo i systematycznie zaczęły walczyć z chrześcijaństwem, jak w Rosji, Hiszpanii i Meksyku. „W konsekwencji w imię ateizmu zaczęły się prześladowania chrześcijan i chrześcijaństwa. Fala przemocy i prześladowań ogarnęła również inne kraje. Społeczeństwa od wieków kształtowane przez chrześcijaństwo miały zapomnieć o Chrystusowych słowach: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni jesteście!” - przypominał metropolita i podkreślił, że właśnie w takim kontekście należy odczytywać  objawienia św. Faustyny.

 

Ateistyczny humanizm ubiegłego wieku pociągnął za sobą ogrom nieszczęść, tragedii ludów i narodów. W tym kontekście należy patrzeć na powołanie Heleny Kowalskiej, która „na przekór temu, co się działo, usłyszała słowa Jezusa: Tyś radością moją, Tyś rozkoszą mego Serca”.

 

Kaznodzieja przypomniał, że św. Faustyna zobaczyła, jakim nieszczęściem dla człowieka jest znaleźć się poza kręgiem Bożego światła i widziała, że cały świat potrzebuje jak nigdy dotąd Bożej łaski. Jej największym pragnieniem było zbawienie grzeszników i ratunek dla cierpiących i zrozpaczonych ludzi, którzy uwierzyli ideologiom mówiącym, że człowiek może być samowystarczalny, a Bóg jest mu niepotrzebny.

 

„O wiarę, która okaże się dla każdego z nas o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, o łaskę Miłosierdzia dla nas i całego świata, o niewzruszoną nadzieję osiągnięcia tej radości niewymownej i pełnej chwały, która jest związana z naszym zbawieniem, za wstawiennictwem św. Siostry Faustyny prośmy miłosiernego Boga” - zaapelował na koniec hierarcha.

 

Według gospodarzy sanktuarium, pomimo padającego obficie deszczu ze śniegiem na błoniach przed ołtarzem polowym przy łagiewnickiej bazylice zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych z całego świata. Do Łagiewnik przybyli pielgrzymi z całej Polski oraz z wielu krajów świata, m.in. z Australii, Tajlandii, Libanu, Czech, Francji, Ukrainy i Białorusi. Podczas modlitwy wiernych, odmawianej po polsku, angielsku, włosku, niemiecku polecano m.in. ofiary ostatnich ataków terrorystycznych, chorych i cierpiących.

 

Pielgrzymi korzystali z sakramentu pokuty. W konfesjonałach posługiwało łącznie ok. 150 kapłanów.

 

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywają się pod hasłem „Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie”.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2017-04-23 14:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie bedzie milosierdzia w ludzkich sercach, dopoki nie bedzie w nich prawdy. Swiat jak ziemia zeschnieta laknie wody, tak wlasnie swiat potrzebuje dzis prawdy. Zaklamane serca nie sa po prostu w stanie glosic Bozego milosierdzia, gdyz czlowiek zawsze musi najpierw zaczynac od siebie samego. A zatem mowmy cala prawde dla przykladu, ze ateizm humanistyczny ma konkretnie na imie tzn: nazizm, faszyzm, komunizm, banderyzm, a ostatnio takze gender. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Net i Makii niestety po plusiku. A jednocześnie w dalszym ciągu to znak zapytania. Oczywiście spoglądam na temat unikając narzuconej dialektyki toruńskogazetowyborczej. W końcu żyję w demokratycznym państwie.No nie?"Si Si - No No".
ponad 2 lata temu / Leo
 
Dobrze ,że nie brzmiało to jak nawoływania biskupa Muszyńskiego do głosowania za wejsciem do Unii...bo będziemy ewangelizować Europę a gdy "syf" genderowy z Europy PO zaczęłą "flancować" w Polsce to milczał jak zaklęty
ponad 2 lata temu / net
 
ateiści potrzebują ewangelizacji, nawracania, misji
ponad 2 lata temu / makii
 
Mamy teraz wspaniałego Metropolitę w Krakowie. Bogu dzieki.
ponad 2 lata temu / prezbiter
 
chwała Panu za takiego metropolitę
ponad 2 lata temu / jac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.