DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Mocne „nie” dla powszechnego dostępu nieletnich do pigułki śmierci trafiło do Ministra Zdrowia

Mocne „nie” dla powszechnego dostępu nieletnich do pigułki śmierci trafiło do Ministra Zdrowia

Budowanie powszechnego przekonania o walorach preparatu ellaOne może być zgubne dla zdrowia kobiet. Dlatego zrzeszone organizacje pozarządowe chcą, by minister zdrowia wycofał pigułkę z wolnego obrotu. Wniosek trafił na biurko prof. Mariana Zembali z prawie 200 tysiącami głosów poparcia.

 

- Rząd przekazuje nieprawdziwe informacje i może być tak, że ten preparat będzie stosowany powszechnie, że szczególnie młodzież będzie po niego sięgała jako swoiste zabezpieczenie przed zajściem w ciążę. Tymczasem jego stosowanie może być groźne dla zdrowia – podkreślił poseł Tadeusz Woźniak (ZP).


Wprowadzenie tzw. pigułki śmierci na rynek jej dostępność bez recepty tłumaczona była decyzją UE. Jednak nawet Komisja Europejska uznała, że zgodnie z prawem unijnym, wprowadzenie do obrotu każdego środka wczesnoporonnego, czy antykoncepcyjnego może zostać ograniczone lub zakazane przez prawo krajowe państwa członkowskiego UE. Mimo próśb i sugestii, rząd nie skorzystał z takiego rozwiązania i w efekcie preparat dostępny jest już dla 15-latków i to bez recepty.


Co więcej, pigułka traktowana jest jak antykoncepcja awaryjna, a jej szeroka dostępność budzi przekonanie o jej nieszkodliwości. Tymczasem z badań wynika, że może ona mieć właściwości wczesnoporonne, a jej stosowanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, wczesnego przekwitania, czy problemów z płodnością.

Pigułka zawiera tę samą substancję czynną, co wydawany na receptę silny lek przeciwko nowotworom macicy, tyle że w sześciokrotnie wyższej dawce!


Za ograniczeniem dostępności pigułki przemawiają też kwestie prawne. To sprzeczność z konstytucyjnym obowiązkiem ochrony życia i zdrowia, czy przeciwdziałania deprawacji młodzieży i dzieci.


- Trudno uznać za wyraz realizacji tego obowiązku udostępnienie pigułki, która jest dedykowana do osób, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne – zauważyła Karolina Dobrowolska z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.


Jak dodała, konstytucja daje też rodzicom prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym światopoglądem. Tymczasem dostępność pigułki dla nieletnich narusza tę zasadę.

 

W akcję sprzeciwu wobec powszechnej dostępności ellaOne włączyły się: Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Ordo Caritatis, Fundacja CitizenGo i Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Zebrane podpisy trafiły do Ministra Zdrowia.


 

Marcin Austyn
DATA: 2015-10-09 16:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mocne nie to wywalenie ich na śmietnik historii 25.X, tam, gdzie ich miejsce, skąd niech nigdy nie wyjdą!
ponad 4 lata temu / John Galt
 
Jednym z zadań tzw. Platformy jest depopulacja Polski więc żadne protesty, petycje i argumenty nic tu nie pomogą. Jedyne co może pomóc to realna kontrola wyborów uniemożliwiająca ich sfałszowanie i trwałe odsunięcie tych ludzi od władzy.
ponad 4 lata temu / abc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.