DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Młodzi Żydzi chcą do Berlina. Zostali „zdrajcami”?

Młodzi Żydzi chcą do Berlina. Zostali „zdrajcami”?
copyright (c) Flash90 2014 / FORUM
#IZRAEL    #NIEMCY    #ŻYDZI    #BERLIN    #MIGRACJE    #ŻYD    #SYJONIZM    #ZDRAJCY    #ZAROBEK

Młodzi Izraelczycy od dziesięciu lat chętnie wyjeżdżają do… Berlina. Przyciągają ich dużo niższe koszty utrzymania niż w Tel Awiwie i życie kulturalne tamtejszej bohemy. Izraelscy politycy oraz profesorowie ubolewają nad exodusem młodych zdolnych. Zarzucają im „zdradę syjonizmu”.


Ojciec Ori Habera uciekł z Niemiec z powodu Holocaustu. Teraz jednak popiera decyzję swojego syna, 35-letniego technika komputerowego, który sfrustrowany wysokimi kosztami życia w Izraelu zamierza poszukać szczęścia w wychwalanym na Facebooku Berlinie.  – Nie widzę przyszłości tutaj – mówi Haber bez emocji na sugestię, że izraelski Żyd szuka lepszego życia w Niemczech. – Klasa średnia w Izraelu podupada. Żyje się nam coraz gorzej – dodaje.


Młodych Żydów z Izraela przyciąga berliński kosmopolityczny styl życia i żywa scena artystyczna. W mieście powstaje coraz więcej kawiarni i koszernych sklepów. Wydawany jest dwumiesięcznik w języku hebrajskim, powstają wypożyczalnie książek itp. Na specjalnej stronie Facebooka – Olim L'Berlin, Żydzi z Izraela zachęcają rodaków do przyjazdu. Zamieszczają zdjęcia wystaw sklepowych z niskimi cenami koszernych przysmaków.

Eksperci i politycy potępiają młodych opuszczających Izrael. Uważają ich za antysyjonistycznych zdrajców. Media roją się od polemicznych tekstów, kwestionujących wysokie koszty utrzymania w Izraelu. Dziennikarze za wszelką cenę próbują odstraszyć od wyjazdu do Berlina.


Jeden z autorów strony na facebooku – anonimowo opowiadał redaktorowi „The New York Times’a”, że media izraelskie go szkalują i piszą, iż zachęca do przyjazdu do Berlina, bo rzekomo płaci mu za to duża niemiecka agencja nieruchomości, co – jak zapewnił – nie jest prawdą.


Izraelskie media mają też straszyć „europejskim antysemityzmem” i ubolewają nad odpływem najzdolniejszych Żydów.


"Izrael jest jak niezwykle nieufny mąż, który stale musi być zapewniany przez żonę, że wciąż go kocha” – napisał w niedawnym artykule Aviad Kleinberg, historyk na Uniwersytecie w Tel Awiwie. "Żyjemy w stanie ciągłego zagrożenia egzystencjalnego. To uczucie – jakby dzieliło nas zaledwie kilku minut od wywozu do Auschwitz – zawsze nam będzie towarzyszyć” – dodał.  


Chęć wyjazdu młodych do Berlina wzbudza ogromne emocje. "Ludzie przenoszą się do miejsca, gdzie Hitler zaprojektował ostateczne rozwiązanie i chcą tam być szczęśliwi” - grzmiał kilka dni temu Aluf Benn, redaktor dziennika „Haaretz”. Benn ubolewał, że młodzi nie wyciągają wniosków z Holokaustu, a „nauka o Holokauście to najważniejszy filar edukacji Izraela”. Dziennikarz ubolewał nad klęską syjonizmu.


Wg oficjalnych szacunków w Berlinie mieszka od 5 tys. do ponad 15 tys. Izraelczyków. Różnice w szacunkach biorą się stąd, że niemieccy urzędnicy nie uznają za Izraelczyków Żydów mających paszporty także innych państw europejskich, a Izrael nie odnotowuje jako emigrantów Żydów, którzy powracają do kraju w ciągu roku od wyjazdu.  


Asaf Mojżesz twierdzi, że jeszcze dziesięć lat temu, gdy przeniósł się do Berlina, prawie w ogóle nie spotykał rodaków. Teraz już po przejściu kilometra od domu wszędzie słychać hebrajski język. W dzielnicy Prenzlauer Berg, w pobliżu synagogi i cmentarza żydowskiego są co najmniej trzy izraelskie restauracje.


 - Nasza społeczność rośnie każdego dnia – przekonuje Diana Reizman, która przeniosła się do Berlina jako studentka, a obecnie jest właścicielką koszernej kawiarni. - Izrael zawsze będzie miejscem, gdzie możesz się udać, gdy nie masz dokąd pojechać, ale w końcu trzeba płacić rachunki – zauważa.


Sergio DellaPergola, wiodący demograf izraelski twierdzi, że obecna emigracja jest na niższym poziomie niż w dowolnym okresie w 66-letniej historii Izraela. Znacznie więcej osób opuściło Izrael w latach 1970 - 1980, kiedy gwałtownie wzrosła inflacja.  

 



 

Źródło: nytimes.com, AS.


DATA: 2014-10-20 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Historia lubi zataczać koła.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Byłem kiedyś w Bielefeld, tzw. "wymiana" w ramach współpracy mojego liceum z niemieckim. Rozmawiałem z rówieśnikami, a wśród nich pewien powiedział, że jest z Izraela. Wyraziłem pewne z dziwienie. Zapewnił mnie, że interesy prowadzi się w Niemczech doskonale.
ponad 5 lat temu / PK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.