DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Młodzi Szkoci do ojców Synodu: Kościół nie może przestać wymagać

Młodzi Szkoci do ojców Synodu: Kościół nie może przestać wymagać
Fot. blizniak/Pixabay

W liście otwartym do szkockiego arcybiskupa – delegata na rozpoczęty w środę synod, ponad stu jego młodych rodaków sprzeciwia się pomijaniu w trakcie obrad wymagających aspektów nauczania Kościoła. Atrakcyjność katolicyzmu polega na domaganiu się przez Kościół prawdy, na liturgii i sakramentach, na zrozumieniu osoby ludzkiej oraz nauczaniu moralnym, które, choć bardzo trudne, to jednak oferuje jedyną drogę do prawdziwej radości oraz rozkwitu człowieka – podkreślają młodzi Szkoci.

 

List podpisany przez 107 katolików został skierowany do arcybiskupa Leona Cushleya ze St. Andrews i Edynburga – pisze portal Life Site News.

 

Sygnatariusze, wszyscy w wieku 18-35 lat i najczęściej mieszkający w Szkocji, podkreślają: „Desperacko chcemy dzielić się tym wspaniałym darem [wiary] z tak wieloma upadłymi oraz niekatolikami pośród naszych rodzin, przyjaciół i kolegów, którzy nie odrzucili katolicyzmu, ale źle go zrozumieli” – piszą.

 

Autorzy przesłania przestrzegają przed aktualną w trakcie przedsynodalnej dyskusji tendencją do pomniejszania „trudnych aspektów nauczania Kościoła” po to by zbliżyć się do młodych, których życie odległe jest od wymagań, jakie stawia Kościół. Taki sposób myślenia, piszą sygnatariusze listu, jest całkowicie sprzeczny z ich doświadczeniem. „Atrakcyjność katolicyzmu polega na domaganiu się przez Kościół prawdy, na liturgii i sakramentach, na zrozumieniu osoby ludzkiej oraz nauczaniu moralnym, które, choć bardzo trudne, to jednak oferuje jedyną drogę do prawdziwej radości oraz rozkwitu człowieka” – akcentują.

 

Młodzi Szkoci znaleźli słowa głębokiej wdzięczności wobec kapłanów, którzy zaszczepili w nich ortodoksyjną naukę katolicką. Księża ci przekazali w ten sposób nowemu pokoleniu prawdziwe miłosierdzie, ofiarowane nam przez Chrystusa i uzależnione od szczerego nawrócenia.

 

„Wiara, która jedynie usprawiedliwia stare nawyki, nie jest czegokolwiek warta” – podkreślają.

„Musimy zadbać o to, aby nasze lokalne wspólnoty katolickie były przesiąknięte katolickim spojrzeniem i nie wstydziły się tego, że taki  punkt widzenia bardzo różni się od panujących trendów kulturowych. Życie sakramentalne, oprócz samej tylko niedzielnej Mszy świętej, musi być w sposób oczywisty i widoczny fundamentem katolickiej egzystencji. Musimy czerpać z naszego bogatego dziedzictwa, aby liturgia była celebrowana w sposób pełen piękna i blasku, aby odsłonić głębokie tajemnice [ukryte w Najświętszej Ofierze] i pociągnąć nas ku nim (…)” – czytamy w liście.

 

Autorzy sporo miejsca poświęcają oczekiwanej roli kapłanów, jako duchowych ojców, a nie administratorów czy „kumpli”. Domagają się również by Kościół aktywnie zareagował na dramatyczny kryzys rodziny i śmiało ukazywał katolicki wzorzec małżeństwa.

 

„Nie ma wątpliwości, że odkrywanie i przeżywanie własnego powołania jest bardzo trudne we współczesnym świecie, tak jak zresztą było w poprzednich wiekach. Wiemy jednak, że wystarczy nam Bożej łaski i mamy nadzieję oraz modlimy się, aby odnowiona wiara i zaufanie do niej napełniły Kościół oraz zainspirowały młodych ludzi do wiernego rozpoznawania, a także wypełniania swoich powołań. Powierzając synod wstawiennictwu świętego Jana, najmłodszego z Apostołów, zapewniamy o naszych modlitwach” – napisali młodzi katolicy.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

RoM

 

 


DATA: 2018-10-03 19:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Akurat połowa tych szkockich katolików to Polacy To po pierwsze a po drugie nie popadajcie panstwo w euforię Trzeba najpierw póśść gdziekolwiek na Mszę w Edynburgu by zobaczyć co tam się wyprawia Gitary i wycie do mikrofonu to juz standard A inne pląsy i cuda na kiju to w zależności od księżej inwencji Ten głos tych młodych "Szkotów" to jest krzyk rozpaczy.. Przeciw protestantyzacji Kościoła Katolickiego Szczęście to wielkie że mamy Edynburgu ks. Tadeusza Posoborowiec i modernista. Zachowuje jednak maksimum tradycji jakie jest możliwe przy "novus ordo"
11 miesięcy temu / Zachlebowicz
 
Tylko co to jest 100 osób...? Cztery klasy szkolne. A ile młodych żyje w Szkocji?
11 miesięcy temu / x.Tomko
 
A co to mlodzi Polacy swego jezyka nie maja?! Brawo mlodzi Szkoci!
11 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Głos wołającego na pustyni.
11 miesięcy temu / Milena
 
W tak protestancko-ateistycznej Szkocji młodzi potrafili się zorganizować, by powiedzieć prawdę. Jaka szkoda, że w Polsce takiego głosu zabrakło. A przecież widzieliśmy, po opublikowaniu dokumentu roboczego, że głos ortodoksji stłamszono. Trzeba było reagować i to właśnie tak, apelując do własnych biskupów w każdym kraju.
11 miesięcy temu / Ireneusz
 
Dobrze mowia nie wszyscy zglupieli
11 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.