DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Mit "zielonej wyspy" nie działa. Polacy pozostają na emigracji

Mit "zielonej wyspy" nie działa. Polacy pozostają na emigracji
Tomasz Adamowicz / FORUM

Zapowiadanej fali powrotów Polaków z emigracyjnej tułaczki nie widać. W tym roku Polskę opuściło w celach zarobkowych 15,4 tys. osób więcej, niż do niej wróciło. Choć emigracja nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak dziesięć lat temu, to nadal Polacy chętnie opuszczają swój ojczysty kraj.


Podobne trendy utrzymują się w nowych państwach UE: na Litwie i Łotwie, w Rumunii i Bułgarii. – Zapowiedzi z początku roku, że kryzys skłoni większość Polaków do powrotów, się nie sprawdziły – powiedziała „Rzeczpospolitej” prof. Elżbieta Adamowicz, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Z kolei Wiesław Łagodziński, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego, twierdzi: - 15 tys. osób to nie tak dużo. Fakt, tendencja wyjazdowa się utrzymuje, ale to głównie ruch wahadłowy. Według GUS za granicą przebywa 2,2 mln Polaków, którzy wybierają obecnie przede wszystkim Belgię, Holandię i tradycyjnie Wielką Brytanię. Polscy pracownicy mają ponoć opinię sumiennych i pracowitych.


W Niemczech w 2008 r. imigranci stanowili aż 8,8 proc. społeczeństwa. Wśród nich było 413 tys. Polaków. Coraz częściej za granicę wyjeżdżają ludzie młodzi, niekoniecznie w celach podreperowania budżetu, ale z perspektywą osiedlenia się tam na stałe. Wielu Polaków przebywających za granicą przyzwyczaiło się do tamtejszej polityki prorodzinnej. – Na miejsce w przedszkolu praktycznie nie ma szans, a na opiekunkę musiałabym wydać połowę polskiej pensji – powiedziała jedna z polskich emigrantek. – Gdy urodziłam dziecko, dostaliśmy wszystko – od ciuszków po fotelik samochodowy – dodaje.


Choć Polacy masowo tracą pracę w Wielkiej Brytanii i tak wolą tam pozostać z powodu znacznej pomocy socjalnej, przejawiającej się m.in. w wypłacaniu solidnych zasiłków dla bezrobotnych.Źródło: „Rzeczpospolita”

KRaj


DATA: 2014-02-14 08:33
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przy takim fiskalizmie niedługo bezdomni opuszczą Polskę.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Tusk to tylko płotka, to narzędzie bezpieki, to pies na krótkiej smyczy Anieli, Władimira i razwietki wojskowej. Potrzeba KONTRREWOLUCJI, przez nawrócenie, modlitwę i pokutę całego narodu. Krucjata różańcowa za ojczynę, która ma doprowadzić do wypełnienia jasnogórskich ślubów narodu. Intronizacja Króla królów i Pana panów na Króla Polski. Wprowadzenie praw zgodnych z prawem Bożym.
ponad 6 lat temu / stoLica
 
Oszukany Naród? Przez kogo? Wszyscy są piękni i uczciwi! Pozostało jeszcze troszkę ziemi i Wielki Sęk - Lasy Narodowe i wtedy wszyscy mogą wrócić.
ponad 6 lat temu / Leo
 
mam nadzieję, ze tej mordy nie zobaczę na KANONIZACJI.
ponad 6 lat temu / rondo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.