DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Misjonarz, uczestnik synodu: „żonaci księża” jako rozwiązanie kryzysu powołań to iluzja

Misjonarz, uczestnik synodu: „żonaci księża” jako rozwiązanie kryzysu powołań to iluzja
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Sternicki/ Forum

„Propozycje święceń viri probati jako rozwiązanie problemu ewangelizacji jest rozwiązaniem iluzorycznym, prawie magicznym, które nie odpowiada na zasadniczy problem” – mówi ks. Martín Lasarte Topolanski, salezjanin pracujący na co dzień jako misjonarz w Angoli.  

 

Południowoamerykański misjonarz skomentował sytuację wokół Synodu Amazońskiego w tekście watykanisty Sandro Magistra, opublikowanym na łamach „L'Espresso”. Jego zdaniem propozycje wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów, mające dać odpowiedź na problem niedostatecznej liczby księży na tamtym terenie jest rozwiązaniem niewłaściwym.

 

Ks. Topolanski jest odpowiedzialny za misje salezjańskie w Afryce i Ameryce Południowej. Urugwajski kapłan uczestniczy w obradach synodu jako jeden z 33 duchownych osobiście zaproszonych przez Franciszka.

 

Zdaniem misjonarza, utwierdzenie w przekonaniu, że niedostateczna liczba kapłanów wymaga wyświęcania żonatych mężczyzn jest wielkim „grzechem klerykalizmu”. Marginalizuje bowiem tytaniczną pracę wiernych świeckich, przekonując, że Kościół bez księży nie ma prawa istnieć. Zdaniem kapłana jest to oczywista nieprawda, a na potwierdzenie swoich słów podał przykład Kościoła w Korei, który zaczął się od świeckiego ochrzczonego w Chinach. Kiedy na Półwysep Koreański dotarł pierwszy misjonarz, istniała już tam prężna katolicka wspólnota.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w Japonii, gdzie w następstwie męczeństwa ostatnich kapłanów w roku 1644, przez dwieście lat brakowało księży. Mimo to, Kościół przetrwał, a kiedy w XIX w. w Japonii na nowo pojawili się misjonarze, spotkali przedstawicieli kilkudziesięciotysięcznej wspólnoty „Kościoła ukrytego”.

 

Gdy w 2002 roku w Angoli zakończyła się wojna domowa, po 30 latach nieobecności mogli powrócić misjonarze. Kiedy przybyli na miejsce spotkali ludzi silnych wiarą, podtrzymywaną za pomocą katechizacji świeckich. W Ameryce Południowej podobna sytuacja miała miejsce z plemieniem Quechi, gdzie świeccy wzięli na siebie obowiązek katechizacji ponieważ kapłani przybywali z Eucharystią raz na kilka lat.

 

Zdaniem misjonarza, odpowiedź daje sam papież. „To nie brak powołań jest problemem, ale słabe propozycje, brak apostolskiego ognia, brak braterstwa i modlitwy; brak poważnego i głębokiego procesu ewangelizacji” – kapłan przytacza słowa Franciszka.

 

Misjonarz na podejmowane podczas synodu pytania ma zdecydowanie inne odpowiedzi niż większość obradujących. Znaczna część uczestników synodu postuluje afirmację i inkulturację miejscowych obrzędów; proponuje się także włączenie ich do liturgii w myśl stworzenia „Kościoła Amazońskiego”, podczas gdy – zdaniem salezjanina - przyczyną braku powołań na tamtym terenie są właśnie niewykorzenione pierwotne wierzenia.

 

„Jednym z głównych pasterskich problemów Ameryki Łacińskiej oraz szczególnie Amazonii jest istnienie starych zwyczajów (…) wiele sposobów i wytycznych w pracy ewangelizacyjnej pozostaje zakorzenionych w roku ideach z roku 68’ i dekady 1970-1980” – uważa kapłan. Ks. Topolanski odniósł się w ten sposób do pokutującej do dzisiaj w pracy misjonarskiej „kulturowej antropologii”, której główną myślą jest przekonanie, że „dobra nowina Chrystusa jest złą nowiną dla pierwotnych ludów”.

 

Z takiego podejścia wyniknął dialog pomiędzy antropologami a misjonarzami, którego konsekwencją było głoszenie Ewangelii z „nałożoną autocenzurą”. „Były przypadki nie głoszenia prawdy o Chrystusie ze względu na szacunek dla tubylczej kultury, czy występowanie powszechnego przekonania, że należy ograniczyć się do służby i dawania świadectwa” - podkreślał. Urugwajski misjonarz przyznał, że nie pomaga postrzeganie misjonarzy na pierwszym miejscu jako pracowników socjalnych.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR        


DATA: 2019-10-16 09:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taki'ksiadz'moze zostać rabinem bedzie nie tylko zona ale i polityka i biznesy. Czy katolicyzm nadal jest od srodka 'realizowany'
8 miesięcy temu / fiodor
 
Dla mnie święcenia żonatych mężczyzn to nieporozumienie. No chyba, że najpierw skończą kilkuletnie studia teologiczne. Często księża żyjący w celibacie mają niezbyt imponującą wiedzę o treściach z Pisma św. , ale przynajmniej jakieś podstawy mają. Jestem przeciw zniesieniu celibatu, ale jeśli już, to bardziej u takich księży, którzy minimum 10-15 lat byli Kapłanami, wiedzą na czym polega Kapłaństwo, swoje najlepsze lata oddali tylko Bogu i pochopnie w związek małżeński nie wejdą. To może oszczędziłoby zgorszeń, bo zamiast wdawać się w romanse lub zrzucać sutannę w ostateczności wzięli by ślub. Jeśli jednak skala romansów księży jest niewielka, to w ogóle zniesienie celibatu powinno wybić się im z głowy. A powołania ? Pokażmy Bogu, że nam zależy, módlmy się, to może Bóg przychyli się do naszych próśb i powoła armię ludzi żyjących w celibacie.
8 miesięcy temu / ?
 
1 Tymoteusza 3:2, 12 2 Ale biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony, czuły, trzeźwy, poważny, gościnny, ku nauczaniu sposobny; 12 Dyjakonowie niech będą mężami jednej żony, którzy by dziatki dobrze rządzili i własne domy.
8 miesięcy temu / Jagger
 
?żonaci księża? !!!! To juz od razu cnotliwego robota ,bylby bardziej uduchowiony i bezgranicznie zaangazowany !!!!!
8 miesięcy temu / paulus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.