DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Monika Bartoszewicz

Miraż wspólnej tożsamości


Unia Europejska realizuje swój projekt tożsamościowy w zgodzie ze zdaniem przypisywanym jednemu z jej architektów, Jeanowi Monnetowi: Gdybyśmy jeszcze raz zaczynali budować Wspólnoty Europejskie, powinniśmy zacząć od kultury. Tworzenie europejskiej tożsamości jest dla Brukseli kwestią nader istotną, gdyż szeroko rozpowszechnione poczucie tożsamości – jak zauważył Juan Delgado-Moreira – jest cennym zasobem, który zwiększy szanse przetrwania wielonarodowej i wielokulturowej unii.

Monika Bartoszewicz


Unia Europejska w potocznym odbiorze kojarzy się głównie ze wspólnym rynkiem, z dotacjami, z euro, z dyrektywami regulującymi niemal każdy aspekt życia; od eksportu po dozwolony stopień krzywizny banana, innymi słowy – z ekonomią. Ale przecież, choć od tego właśnie UE się zaczęła, jeszcze pod postacią Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, na gospodarce nie poprzestała. Unia Europejska to nie tylko rynek, finanse, banki i biurokracja. To także ambitny projekt inżynierii społecznej, której celem jest stworzenie nowego człowieka – Europejczyka.

Debaty dotyczące tożsamości europejskiej można sprowadzić do dyskusji, czy tożsamość jest, czy też nie jest wtórna w stosunku do polityki. Innymi słowy, bitwa toczy się o to, czy można tę tożsamość stworzyć na podstawie ekonomicznej i politycznej integracji, jednakowoż bez jasno wyodrębnionej zbiorowości ludzkiej (demosu, ethnosu), czy też nie jest to możliwe bez zbiorowości, którą oprócz ram instytucjonalnych łączyłyby także inne więzy, na przykład, kulturowe. Zatem z politycznego punktu widzenia tożsamość europejska odnosi się do poczucia przynależności do pewnych ram instytucjonalno‑politycznych, z kulturowego zaś – oznacza społeczną wspólnotę oraz więzi, które Europejczycy odczuwają z innymi Europejczykami, w przeciwieństwie do nie‑Europejczyków. Zauważyć jednak należy, że bez względu na środki osiągnięcia takiej tożsamości – czy będą one pozostawać w sferze kultury, czy też nie, cele jej utworzenia nieodłącznie sprzęgnięte są z pewną ideą polityczną. Wyraźne jest bowiem, że postęp integracji europejskiej tak naprawdę zależy od poszerzającego się i pogłębiającego poczucia tożsamości europejskiej.

Tożsamość europejska jest bez wątpienia tożsamością zbiorową, która tym różni się od tożsamości indywidualnej, że od niej niejako zależy. Podczas gdy tożsamość indywidualna może istnieć bez grupy ludzi podzielających ją, tożsamość zbiorowa na grupie jest właśnie oparta i z niej się wywodzi. Możemy myśleć o tożsamości jako o lalce matrioszce (mała laleczka ukryta jest w większej, którą z kolei zawiera w sobie jeszcze większa figurka). Na tej zasadzie małą laleczką będzie nasza tożsamość lokalna, średnią – tożsamość narodowa, Europa zaś stanowi tożsamość, która te poprzednie zbiera i zawiera w sobie. Możemy też jednak myśleć o tożsamościach jako o nachodzących na siebie kołach. W takim wypadku część – ale nie wszystkich – przedstawicieli danej tożsamości łączą więzy z inną grupą tożsamościową. To podejście wyjaśnia na przykład dlaczego z „Europą” chętnie utożsamiają się elity danego kraju, ale już niekoniecznie zwyczajni obywatele.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.