DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Mińsk: prezydenci Łukaszenka i Erdogan otworzyli największy na Białorusi meczet

Mińsk: prezydenci Łukaszenka i Erdogan otworzyli największy na Białorusi meczet
fot.BelTA/Maxim Guchek/via REUTERS/FORUM

Prezydent Turcji Recep Tayyp Erdogan wraz z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką uroczyście otworzyli w Mińsku meczet. Budowę świątyni sfinansował turecki rząd.

 

Budowę największego na Białorusi i jednego z największych w Europie Wschodniej meczetu w 2004 r. rozpoczęli Saudyjczycy, a zakończyli Turcy. Gdy Saudyjczycy wycofali się z finansowania wielkiej i zdaniem wielu Białorusinów zbyt drogiej świątyni, białoruscy muzułmanie zwrócili się z prośbą o pomoc do tureckiego Ministerstwa ds. Spraw Religii. Strona turecka, jak zwykle w tego typu sytuacjach, wykazała się stosowną aktywnością i zrozumieniem. Stąd m. in. obecność w Mińsku prezydenta Recepa Tayyiba Erdogana.


„Od wieków Białoruś jest znana z religijnej tolerancji i szacunku dla ludzi o różnych wyznaniach. Bez przeszkód budowano u nas meczety i każdy muzułmanin mógł tu znaleźć miejsce, w którym spotykał się z Bogiem” – napisał w księdze honorowych gości meczetu Łukaszenka.

 

Meczet miał być otwarty w lipcu br., ale Erdogan zmagał się wówczas z puczem wojskowym. Ceremonię i spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką przełożono na 11 listopada.

 

Nowy meczet w stolicy to dziesiąta już muzułmańska świątynia na terenie Białorusi. W jego wnętrzu zmieścić się może 1500 wiernych. Dla porównania, otwarty rok temu przez Putina i Erdogana 6-piętrowy meczet w Moskwie pomieści aż 10 tysięcy osób.

 

Kamienny meczet funkcjonował w Mińsku już w wieku XIX. Gdy do władzy doszli Sowieci, w meczecie zakazano uroczystości religijnych. W czasie II Wojny Światowej meczet na krótko znów został otwarty. Co ciekawe, obecny kształt meczetu w dużej mierze opiera się na planach zburzonej wówczas świątyni. Wg ostatniego spisu ludności na Białorusi mieszka obecnie około 30 tysięcy muzułmanów.

 

Poza uczestnictwem w uroczystym otwarciu meczetu, prezydenci Erdogan i Łukaszenka wzięli udział w białorusko-tureckim forum biznesu, którego celem miało być zaciśnięcie współpracy między krajami. - Myślę, że w krótkim czasie zdołamy zwiększyć naszą wymianę handlową do 1 mld dol. To nie jest trudne zadanie - oświadczył w Mińsku Erdogan.

 


Źródło: info-islam.ru/ GazetaWyborcza

ChS, luk

DATA: 2016-11-11 19:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie słyszałem aby jakieś państwo chrześcijańskie w Europie a może i na świecie zbudowało świątynie chrześcijańską na terenie państwa muzułmańskiego. Przeciwnie muzułmanie w sposób agresywny, wręcz barbarzyński niszczą świątynie chrześcijańskie w swoich państwach a chrześcijan mordują.Następuje inwazja muzułmanów na Europę.
ponad 1 rok temu / cichy
 
Ta polityka wpisuje sie w proces samozagłady Europy,bravo kiedy nastepne meczety panie prezydencie
ponad 1 rok temu / TEREZA
 
To sie zaczela Bialorus europeizowac...
ponad 1 rok temu / robespier
 
Chyba Łukaszenka mianował się bogiem? A Erdogan jego zastępcą?
ponad 1 rok temu / DNA
 
w meczecie? spotkać się z Bogiem?
ponad 1 rok temu / AnnaN
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.