18 lutego 2019

Mińsk: dzwony znów zabrzmiały na Bożą Chwałę. Komuniści zniszczyli je 96 lat temu

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Trzy dzwony, zniszczone kilkadziesiąt lat temu przez bolszewików, powróciły na wieżę kościoła świętych Szymona i Heleny w Mińsku na Białorusi. Nowe dzwony, które wykonane zostały w Polsce, uroczyście poświęcił ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

 

Poświęcone dzwony mają swoje imiona. Największy – Świętego Michała Archanioła – waży 1250 kg. Drugim co do wielkości jest 700-kilogramowy dzwon Sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza – nosi on imię fundatora kościoła św. Szymona i Heleny. Trzeci, to spiżowy dzwon – Święty Szymon – o wadze 500 kg. Dzwony wykonała słynna pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uroczystościom poświęcenia dzwonów przewodniczył zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. – Dzwony są przede wszystkim do tego, aby budzić sumienie człowieka. Trzeba je obudzić. Podnieść głowę do góry. W centrum Mińska jeszcze 40 lat temu nie było żadnego kościoła w ogóle – w tak ogromnym mieście. Dzisiaj są kościoły i na kościołach biją dzwony i jest to bardzo wielka radość dla nas wszystkich – powiedział ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. – Dzwony będą teraz zwoływać ludzi na nabożeństwa i zachęcać ludzi do wiary, dobrych uczynków oraz dobrego życia – podkreśli hierarcha.

 

Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz „Czerwonego Kościoła” – tak mieszkańcy Mińska nazywają kościół św. Szymona i Heleny – aby kupić kościelne dzwony, zastawił swoje prywatne mieszkanie w Mińsku. Na szczęście udało się drogą publicznej zbiórki zgromadzić odpowiednią kwotę i proboszcz będzie miał gdzie mieszkać.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku zbudowano w latach 1905 –1910 z fundacji Edwarda Woyniłłowicza. Swoje wezwanie kościół otrzymał na pamiątkę zmarłych przedwcześnie dzieci Woyniłłowicza – Helenki i Szymona. Kościół wymurowano z czerwonej cegły sprowadzonej spod Częstochowy. Świątynia posiada styl neoromański. Była najokazalszą świątynią w Mińsku, do czasu bolszewickiej rewolucji. Za czasów sowieckich kościół zamieniono na teatr, a później na kino. Kościelne dzwony komunistyczni barbarzyńcy zrzucili z wieży i roztrzaskali już w roku 1923.

 

 

Po upadku komunizmu, świątynia została zwrócona katolikom w roku 1990.  Kościół pw. świętych Szymona i Heleny jest obecnie jedną z najbardziej znanych świątyń katolickich w stolicy Białorusi. Jest też największą parafią katolicką w Mińsku. Obecnie jest on centrum życia kulturalnego, społecznego i religijnego mińskich katolików, w tym mniejszości polskiej. Przy kościele działają – biblioteka polska, chór, teatr młodzieżowy i, nieuznawany przez władze Białorusi, miński oddział Związku Polaków.

 

Pomimo trwającego jeszcze remontu kościół jest otwarty dla wiernych i turystów od godziny 6:00 do 21:00. W niedzielę odprawia się w nim aż 11 Mszy świętych. Celebrowane są one w czterech językach – polskim, białoruskim, litewskim. Na terenie kościoła, znajduje się m.in. przepiękna rzeźba św. Michała Archanioła pokonującego zło.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram