DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Ministerstwo zdrowia ogłasza program dofinansowania in vitro

Ministerstwo zdrowia ogłasza program dofinansowania in vitro

Do końca tygodnia ma zostać powołana Rada Programu In Vitro przy Ministrze Zdrowia, a w ciągu najbliższych trzech miesięcy będzie znana lista ośrodków, które zostaną dopuszczone do udziału w ministerialnym programie dofinansowania zabiegów in vitro. Poinformował dziś o tym minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Powodem zwołania konferencji ministra zdrowia było zakończenie prac ekspertów nad programem dofinansowania procedury in vitro ze środków publicznych.

 

To ważna informacja dla bardzo wielu par zmagających się z problemem niepłodności – stwierdził Arłukowicz. Według niego, skala tego problemu dotyczy w Polsce ok. 1,5 mln par.

 

Zapowiedziana w październiku ub. roku przez premiera Donalda Tuska procedura zostanie uruchomiona w ramach tzw. programu zdrowotnego, realizowanego przez ministerstwo. Program powstanie na podstawie art. 48 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

Program ma ruszyć 1 lipca 2013 r. i będzie trwał przez trzy lata. Łącznie ma objąć 15 tys. par, w pierwszym roku funkcjonowania – jak zapowiedział min. Arłukowicz – skorzysta z niej 2 tys. par. Finansowanie ma dotyczyć wyłącznie zabiegu, nie będą refundowane koszty kuracji hormonalnej. Państwo ma refundować trzy próby in vitro.

 

Procedura ma być dostępna nie tylko dla par małżeńskich. Prawo do zabiegu będą miały pary, które udokumentują, że w ciągu ostatniego roku poddały się leczeniu bezpłodności. Procedurze będą mogły się poddać kobiety poniżej 40. roku życia. – Chcemy, aby równy dostęp do tej procedury – po wykorzystaniu wszystkich wcześniejszych etapów i możliwości leczenia niepłodności – był zagwarantowany dla wszystkich – dodał minister zdrowia.

 

Program przewiduje sfinansowanie procedury biotechnologicznej (zabiegu) oraz badań wstępnych, nie zakłada natomiast finansowania przygotowania hormonalnego. Resort zdrowia wycenił koszt jednego refundowanego zabiegu na 7,5 tys. zł, z kolei koszt kuracji hormonalnej wynosi 3-5 tys. zł.

 

Do końca tego tygodnia ma zostać ogłoszony skład Rady Programu In Vitro przy Ministrze Zdrowia. Mają ją tworzyć „eksperci medyczni i bioetyczni”. Zadaniem Rady będzie ocena efektywności samego programu oraz dopilnowanie jakości i standardów bezpieczeństwa przeprowadzanych przez ośrodki zabiegów in vitro.

 

Listę placówek resort zdrowia ma opublikować przed 1 lipca. Ich wyłonieniem w drodze konkursu zajmie się powołana w najbliższym czasie ministerialna komisja. Mają to być „te jednostki, które gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo” – zapowiedział Arłukowicz. Ośrodki ubiegające się o udział w programie będą musiały spełnić określone kryteria. Placówka musi funkcjonować 7 dni w tygodniu, aby zapewnić ciągłość opieki nad pacjentkami.

 

W ramach programu stworzony zostanie ponadto krajowy rejestr procedury in vitro, w którym będą gromadzone informacje na temat sposobu i efektów przeprowadzania zabiegów oraz – jak dodał Arłukowicz – „gwarancji bezpieczeństwa zarodków”, o co będą miały obowiązek zadbać uczestniczące w programie ośrodki.

 

Rejestr będzie m.in. umożliwiał kontrolę tego, które pary przystąpiły do programu, monitorował ilość: komórek, uzyskanych i przenoszonych do organizmu kobiety zarodków oraz zarodków przechowywanych.

 

Program dofinansowania in vitro dopuszcza mrożenie niewykorzystanych zarodków.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2013-03-20 17:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za głupoty ludzie powypisywali w poprzednich komentarzach....widać że sami nie doświadczyli problemu niepłodności. Poza tym oglądałam film " Wyspa" i napewno nie ma ona nic wspólnego z invitro...proszę sobie poczytać o tej metodzie a potem wrzucać komentarze.
ponad 5 lat temu / M. 33
 
Warto pamiętać, że zapłodnienia in vitro NIE są terapią niepłodności. Taką terapię oferuje naprotechnologia, ale ona nie jest refundowana przez NFZ. Nie ma pieniędzy na refundację leków, ale są na takie wątpliwe etycznie procedury... W imię czego?
ponad 5 lat temu / agadoj
 
namiary na film " Wyspa" http://www.youtube.com/watch?v=XjeEj8m4Jq0
ponad 5 lat temu / Krzysztof
 
Globalny program in vitro, to zaplecze medyczne do klonowania celebrytów, by mielikompatybilne i żywe magazyny części zamiennych. Wystarczy obejrzeć film Wyspa
ponad 5 lat temu / Krzysztof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.