DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z alkoholizmem. Czy nowe przepisy cokolwiek zmienią?

Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z alkoholizmem. Czy nowe przepisy cokolwiek zmienią?
Fot. nkzs /sxc.hu

„Resort zdrowia chce rewolucji w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Cel? Zmniejszenie spożycia piwa głównie wśród młodzieży”, informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

 

Nowelizacja ustawy przygotowana przez resort Konstantego Radziwiłła zakłada m.in. „wprowadzenie obowiązku umieszczania na butelkach informacji o składzie i wartości kalorycznej alkoholu”, „nałożenie nakazu emisji telewizyjnych reklam piwa w późnych godzinach nocnych” oraz umożliwienie samorządom lokalnym przegłosowania uchwał zakazujących nocnej sprzedaży w sklepach monopolowych. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa rozwiązania te „pomogą w walce z alkoholizmem w Polsce”.

 

Według danych na temat spożywania trunków wysokoprocentowych przeciętny Polak wypija w skali roku 9,41 litra czystego alkoholu, co plasuje nasz kraj w pierwszej piątce państw Europy w tej kwestii. To właśnie te dane stanowią podstawę do działania dla Ministerstwa Zdrowia. „Corocznie z przyczyn bezpośrednio i pośrednio związanych z używaniem alkoholu umiera w Rzeczypospolitej Polskiej około 10 tys. osób” – podkreślają przedstawiciele resortu. Ponadto wymieniają liczne choroby stanowiące „skutki picia”, m.in. nowotwory, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby serca i układu krwionośnego oraz choroby psychiczne.

 

W opinii dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej propozycje resortu zdrowia pomogą w walce z alkoholizmem. – Można odnieść wrażenie, że jest u nas najwięcej aptek i właśnie sklepów monopolowych. Od pacjentów słyszę, ze po ukończeniu leczenia najtrudniejsze jest wyjście na miasto. Na każdym rogu reklama piw, a w sklepach spożywczych alkohol stoi przy kasach – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Dodaje, że pomimo iż ogóle spożycie alkoholu w Polsce utrzymuje się na całym poziomie, to widać jego wyraźny wzrost w najmłodszym przedziale wiekowym. – W dzisiejszych czasach 15-latki czują się już dorosłe – podkreśla.

 

Pomysł Ministerstwa Zdrowia nie podoba się przedstawicielom Kukiz’15, którzy przygotowują nowelizację pozwalającą z kolei na picie piwa w miejscach publicznych. – Ministerstwo chce obowiązkowego podawania składu napoju alkoholowego. Nie zauważa, że szybko rozwijają się browary rzemieślnicze, które na butelkach podają nawet rodzaj drożdży. Utrudnienia w reklamie też nie są fortunne. Mogą utrudnić dostęp do informacji – wskazuje Jakub Kulesza, rzecznik prasowy klubu Pawła Kukiza. Dodał, że nowe przepisy wprowadzą jeszcze większe niż obecnie restrykcje za „picie pod chmurką”.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

 

 

 

 

 


DATA: 2017-09-28 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

" ?nałożenie nakazu emisji telewizyjnych reklam piwa w późnych godzinach nocnych" ależ taki pomysł pojawiał się w miarę regularnie od lat tylko nikt nie chciał się tym zająć.
ponad 2 lata temu / One
 
Do mężczyzn, którzy poszukują kandydatki na żonę: nie bierzcie pod uwagę panien, które wykazują nadmierne zamiłowanie do trunków. Sami zachowajcie umiar w spożywaniu alkoholu, a kto się czuje do tego powołany - całkowitą abstynencję!
ponad 2 lata temu / Max Mario
 
Nie powinni umożliwiać samorządom zakazu sprzedaży przez całą dobę ale całkowicie zakazać nocnego handlu bo przecież to jest zgroza żeby chlać cały dzień.
ponad 2 lata temu / Andreas
 
Korporacje przeznaczają ogromne sumy na reklamę , więc opinia , że reklama nie ma znaczenia nie jest prawdziwa . Z powodu oderwania od rzeczywistości szczególnie młodzi ludzie są podatni na manipulację nazywaną reklamą . Zapewne to wynika z nadmiernej ilości czasu spędzonego przed telewizorem i komputerem
ponad 2 lata temu / Mirek
 
Propozycja ograniczenia reklamy alkoholu jest krokiem w dobrym kierunku . Reklama alkoholu powinna być w ogóle zakazana. Prawo powinno również zakazywać reklamy picia alkoholu w różnego rodzaju serialach . Znaczna część społeczeństwa czerpie wzorce swojego postępowania z tego żródła . Umieszczanie informacji o wartości kalorycznej alkoholu jest żartem . Może chodzi o ośmieszenie poważnej sprawy . Warto rozumieć, że zakaz reklamy nie jest ograniczeniem dostępu do trunków, ponieważ tronkowcom wszystko się zlewa w jedno i zakaz reklamy odbierają jako naruszenie swojej podstawowej wolności.
ponad 2 lata temu / Mirek
 
do MF Jezeli pijesz 2-4 piwa dziennie to jestes alkoholikiem. Dlatego tak sie dobrze czujesz bo jestes na ciaglym rauszu.
ponad 2 lata temu / aleks
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.