DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

„Ministerstwo Prawdy” w Parlamencie Europejskim? Cenzura ante portas

„Ministerstwo Prawdy” w Parlamencie Europejskim? Cenzura ante portas
fot.Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0 [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

„Relacje na żywo (live-streaming) z obrad Parlamentu Europejskiego, wprowadzone kilka lat temu, to był prawdziwy krok w kierunku bardziej demokratycznego uczestnictwa i przejrzystości. Ale Zgromadzenie Parlamentu Europejskiego ma obecnie drugi obieg” – tak komentuje decyzję liderów Parlamentu Europejskiego dotyczącą cenzurowania wypowiedzi europosłów Sophia Kuby z organizacji prawniczej EU Advocacy związanej z ADF International.  


Kuby stwierdziła, że do tej pory obywatele państw UE mogli bez problemu śledzić przebieg sesji PE, jak również obrady posiedzenia komisji i konferencje prasowe za pośrednictwem internetu. Jednak w styczniu wprowadzono nowe przepisy dot. regulaminu PE, które określają, co obywatel „ma prawo” widzieć.

 

Zgodnie z punktem 5. i 6. artykułu 165 transmisja na żywo z obrad zostanie wstrzymana, gdy jeden z uczestników posiedzenia zacznie posługiwać się „mową nienawiści” albo jego zachowania będą miały „charakter rasistowski bądź ksenofobiczny”. Przewodniczący PE może również nakazać usunięcie konkretnych wypowiedzi z zapisów audio/wideo i nałożyć karę finansową na posła w wysokości do 9 tys. 500 euro.  

 

„Ustanowienie relacji na żywo kilka lat temu – zauważa Kuby - było prawdziwym krokiem w kierunku bardziej demokratycznego uczestnictwa i przejrzystości. Z dowolnego miejsca na świecie obywatele, organizacje pozarządowe i inne zainteresowane strony mogły na bieżąco śledzić prace parlamentarne swoich demokratycznie wybranych członków Izby”.


Kuby wyjaśniła, że w „społeczeństwie demokratycznym” obywatele powinni mieć możliwość monitorowania procesu demokratycznego. Po burzliwym roku, głosowaniu w sprawie Brexit-u i wyborze prezydenta Trump w USA, projekt europejski doznał potężnego wstrząsu. Okazało się bowiem, że cały establishment polityczny może zostać odsunięty od władzy i pozostawiony na uboczu.

 

Dlatego wyraźnie zdenerwowana lewica w styczniu br. wprowadziła przepis 165 do regulaminu wewnętrznego, który daje ogromne uprawnienia przewodniczącemu PE. Może on arbitralnie zadecydować o odmowie udzielenia głosu, a nawet wyrzuceniu europosła z posiedzenia, jeśli będzie on „zakłócał sprawny tok postępowania”.

 

Przewodniczący ma prawo przerwać przemowę i zażądać usunięcia jej śladów z zapisów audio-video, jeśli będą one  „oszczercze”, „rasistowskie” lub „ksenofobiczne”. Nie zdefiniowano jednak tych pojęć. Kuby zauważa, że dzięki tej zmianie, Parlament wprowadza nie tylko nowe uprawnienia dla przewodniczącego, ale tworzy nową kategorię przestępstw: stosowania oszczerczego, rasistowskiego lub ksenofobicznego języka i zachowania.

 

To rodzi pewne pytania, co oznacza „oszczercza, rasistowska lub ksenofobiczna mowa”. Kuby pyta, czy szef PE będzie zabraniał wszelkich wypowiedzi na temat imigrantów, które mogłyby przedstawić ich w negatywnym świetle?


Sprzeciw działaczki katolickiej budzi sam fakt, że Parlament wprowadzając cenzurę nie ufa już obywatelom. Nowe przepisy to swoiste „wotum nieufności wobec 500 milionów obywateli UE” – konkluduje.

 

 

Źródło: euractiv.com.,

AS
DATA: 2017-03-13 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Iiiii tam, nic nowego. Dla starszego pokolenia Polaków to normalka. Tak było w komunie. Młode pokolenie niech się przyzwyczaja.
ponad 3 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.