27 października 2017

Minister Ziobro chce rozszerzenia granic obrony koniecznej. „Mój dom, to moja twierdza”

(Zbigniew Ziobro, © Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via ZUMA Press) )

Sejm zdecydował o skierowaniu projektu ustawy o rozszerzeniu granic obrony koniecznej do dalszych prac w komisji. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że „rozszerzenie granic obrony koniecznej to uwzględnienie interesu osoby broniącej się” i podkreślił, że policja oraz prokuratura powinny częściej przyjmować interpretację zdarzeń na korzyść osób broniących się.

 

Rządowy projekt ustawy o rozszerzeniu granic obrony koniecznej został skierowany przez parlamentarzystów do dalszych prac w komisji. Założenia nowej ustawy sprowadzają się głównie do tego, aby dopisać do niej, że karom nie podlegają osoby przekraczające granicę obrony koniecznej, które odpierałyby atak w mieszkaniu, domu czy lokalu, w którym przebywają. Projekt ustawy precyzuje, że atak musiałby być poprzedzony wdarciem się na teren zamieszkania zaatakowanego. Odpierający atak musiałby jednak korzystać ze środków adekwatnych do sytuacji i nie mógłby przekraczać granic obrony koniecznej w sposób rażący. Sposób obrony i użyte środki powinny być proporcjonalne do zaistniałego zagrożenia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Chcemy poszerzyć sytuacje, w których osoba broniąca się będzie miała pewność, że nie spotkają ją przykrości ze strony państwa jeżeli skutecznie odeprze atak i uczyni krzywdę napastnikowi – mówił Zbigniew Ziobro w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP1. – Musi być pewność, że państwo będzie stało za człowiekiem – tłumaczył.

 

Ziobro dodał również, że ocenę ewentualnego przekroczenia granic obrony koniecznej ustawa pozostawi „organowi procesowemu”. – Ten organ – prokurator, czy policja, musi wiedzieć o tym, że wolą ustawodawcy jest, aby przede wszystkim uwzględnić interesy osoby broniącej się – powiedział.

Minister sprawiedliwości podkreśla również, że w ustawie niezwykle istotne jest miejsce dokonania napaści. Dodał, że to właśnie dom jest miejscem, które „usprawiedliwia emocjonalne reakcje człowieka broniącego się, który musi mieć pewność, że ma przewagę nad napastnikiem. I może w sposób stanowczym nawet nieco nieadekwatny zareagować na zagrożenie”.

 

 

Źródło: TVP Info, rmf24.pl

WMa

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram