DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Minister Zdrowia powstrzyma refundację in vitro? RPO drży o los programów samorządowych

Minister Zdrowia powstrzyma refundację in vitro? RPO drży o los programów samorządowych
Simona Supino / FORUM

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował pismo do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Zaniepokoiły go przekazy medialne sugerujące, że przygotowywane przez resort regulacje prawne zatrzymają realizację programów zdrowotnych prowadzonych przez samorządy. Rzecznikowi chodzi jednak przede wszystkim o refundację in vitro.

                                          

RPO powołując się na obowiązujące przepisy przypomniał ministrowi, że programy polityki zdrowotnej „mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować ministrowie oraz jednostki samorządu terytorialnego”.  Od samorządów zależy, jakie będą to programy i jak wiele środków zostanie na nie przeznaczone. Przed rozpoczęciem realizacji programy są opiniowane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej przez Agencję Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

 

Bodnar zauważa, że projektowane rozwiązania dają ministrowi zdrowia możliwość zawieszenia programu zdrowotnego wraz z jego finansowaniem na okres do 2 lat, gdy ten uzna że jest on niewłaściwy, bądź nie ma na ten cel środków. Dodatkowo opinie AOTMiT będą ostateczne i wiążące, co oznacza, że negatywna ocena agencji może pociągnąć samorządy do odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

 

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich proponowane rozwiązania są nieprecyzyjne i budzą obawy „z uwagi na nadmierną ingerencję w gwarantowaną konstytucyjnie samodzielność działań podejmowanych przez samorządy w ramach upoważnienia ustawowego”. Chodzi mu przede wszystkim o finansowanie przez niektóre samorządy procedury in vitro, które minister będzie mógł negatywnie zweryfikować.

 

Adam Bodnar dostrzega w działaniach Ministerstwa Zdrowia „tendencję do promowania innych niż in vitro metod leczenia niepłodności”. Widać zatem, że zdaniem RPO, tylko zapłodnienie pozaustrojowe jest skutecznym sposobem „leczenia” niepłodności.

 


Źródło: rpo.gov.pl

TK
  


DATA: 2017-01-25 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten gość jest nienormalny "zaniepokoiły go przekazy medialne" - minister powinien mu jakoś adekwatnie, humorystycznie lub nawet chamsko odpisać, co sądzi o jego niepokojach po lekturze gazet i tego, że on ma te jego niepokoje komentować. Minister zdrowia mógłby też przesłać mu skierowanie do jakiejś dobrej poradni zdrowia psychicznego
ponad 3 lata temu / kk
 
O czym gada ten cały Adaś? Przecież in-vitro nie leczy z bezpłodności, każdy to wie.
ponad 3 lata temu / Flips
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.