10 maja 2019

Minister z SPD sugeruje, że podczas II wojny światowej naziści okupowali Niemcy

(REUTERS/Ralph Orlowski )

Niemiecka minister sprawiedliwości Katarina Barley stwierdziła, że dzień zakończenia II wojny światowej jest m.in. dniem wyzwolenia Niemiec od nazistowskiej okupacji. Wypowiedź wpisuje się w ramy polityki mającej na celu zrzucenie winy za tragedię wojny z Niemców na „bezpaństwowych nazistów”.

 

„Nie tylko dla nas, Niemców, jest to dzień wyzwolenia” – napisała na Twitterze Katarina Barley, minister sprawiedliwości z ramienia SPD. Szefowa resortu skomentowała w ten sposób obchody 74. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Wypowiedź minister sugeruje, że Niemcy nie mają nic wspólnego z II wojną światową, a wręcz są jej ofiarami. To kolejna tego typu opinia, która pojawia się w przestrzeni publicznej. Nie ulega wątpliwości, że niemiecka polityka ma na celu zrzucenie odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej i Holocaust na „bezpaństwowych nazistów”, którzy rzekomo nie byli Niemcami i nie mieli nic wspólnego z tym narodem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co ciekawe, Katarina Barley została skrytykowana przez niemiecki dziennik „Bild”, który zwrócił uwagę, że III Rzesza Niemiecka przegrała wojnę z wojskami alianckimi. Redakcja przypomina, że II wojna światowa była rozpętana przez Niemcy i trwała blisko sześć lat. Zginęło w niej ok. 60 mln osób. „Barley się skompromitowała” – czytamy w artykule na jej temat.

 

Relatywizacja winy i odpowiedzialności Niemiec za terror, okupację i II wojnę światową to zjawisko występujące od wielu lat. Dziś coraz częściej na świecie słyszymy, że to naziści byli odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie. Prof. Zbigniew Mazur z Instytutu Zachodniego w Poznaniu podkreślał, że w Niemczech możemy zauważyć dwie narracje w tej sprawie.

 

Pierwszą z nich jest dyskurs ofiar, który ukazuje naród niemiecki jako pierwszą ofiarę polityki Adolfa Hitlera i nazistów, którzy przejęli władzę i doprowadzili do tragicznej w skutkach wojny. To właśnie naziści, a nie Niemcy mają ponosić moralną odpowiedzialność za morderstwa i terror podczas II wojny światowej. Prof. Mazur zwracał uwagę, że Niemcy stosując tę narrację tłumaczą, że byli także ofiarami aliantów, którzy m.in. bombardowali Drezno.

 

Alternatywną narracją jest tzw. dyskurs odciążenia, który polega na przyznaniu się do winy i wzięciu odpowiedzialności za II wojnę światową. Ta koncepcja polega jednak na tym, że część winy ponoszą inne państwa. Prof. Mazur był zdania, że prowadząc tę politykę Niemcy chcą pokazać, że Holocaust nie byłby możliwy bez współpracy i współodpowiedzialności innych narodów, w tym m.in. Polaków.

 

 

Źródło: dziennik.pl, Twitter

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram