DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

"Minister wojny" Państwa Islamskiego zginął w wyniku nalotu – twierdzi rosyjska rozgłośnia

"Minister wojny" Państwa Islamskiego zginął w wyniku nalotu – twierdzi rosyjska rozgłośnia
Fot. Reuters / Stringer / Forum
#ISLAM    #BLISKI WSCHÓD    #SYRIA    #WOJNA    #ISIS    #PAŃSTWO ISLAMSKIE    #DAESH

W wyniku nalotów lotnictwa rosyjskiego w Syrii śmierć ponieśli co najmniej czterej ważni przywódcy sił militarnych Państwa Islamskiego, w tym „minister wojny” ISIS, Gulmurod Khalimow – podała rosyjska rozgłośnia.


 

Odbijanie Dajr az-Zaur

W piątek 8 września Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o udanym ataku na cele islamistów w Syrii i zlikwidowaniu czterech przywódców wojskowych, służących Państwu Islamskiemu. Jak podaje Radio Azattyk, liczbę zabitych islamistów Rosjanie szacują na około 40 osób.

 

Atak na tereny pozostające pod kontrolą ISIS miał na celu oswobodzenie leżącego we wschodniej Syrii miasta Dajr az-Zaur. Wschodnia Syria przylega do kontrolowanych przez Daesh obszarów zachodniego Iraku, a samo Dajr az-Zaur ma ważne znaczenie dla kontroli nad terenami eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego. Ofensywa sił rządowych Syrii i Armii Federacji Rosyjskiej rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu.

 

ISIS traci „ministra”

Piątkowa informacja o śmierci „ministra wojny” Państwa Islamskiego wzbudziła duże zainteresowanie na świecie, ponieważ Gulmurod Khalimow był terrorystą poszukiwanym m.in. przez Stany Zjednoczone i Tadżykistan. Służby amerykańskie za wskazanie miejsca pobytu Khalimowa gotowe były zapłacić 3 mln dolarów. Tadżykistan był zainteresowany jego pojmaniem ze względu na zarzuty przedstawione mu przez Prokuratora Generalnego Tadżykistanu, w tym zdradę państwa i walkę w szeregach obcych sił zbrojnych.

 

Gulmurod Khalimow był wcześniej dowódcą sił specjalnych (tadżycki OMON), podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu. Według informacji podanych w ubiegłym roku przez CNN, Khalimow przeszedł w latach 2003-2014 pięć szkoleń poświęconych zwalczaniu terroryzmu, prowadzonych na terenie Tadżykistanu i Stanów Zjednoczonych. Tę wiedzę postanowił jednak wykorzystać w inny sposób.

 

W 2015 roku zostawił rodzinę i wyjechał do Syrii aby walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie szybko zdobył ważną pozycję w ISIS i nazywany był „ministrem wojny”. Na tym stanowisku zastąpił przybyłego także z dawnego ZSRS Abu Umara asz-Sziszana, pochodzącego z Gruzji.

 

Oczekiwanie na potwierdzenie

Informacja o jego rzekomej śmierci na terenie Iraku podana została wcześniej wiosną tego roku, dlatego też część mediów i władze Tadżykistanu podchodzą z pewną dozą niedowierzania wobec doniesień rosyjskich. Dla uzyskania pewności Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu zwróciło się do rosyjskiego Ministerstwa Obrony o dokładniejsze informacje i weryfikację informacji o śmierci Khalimowa.

 

W rosyjskich mediach w piątek 8 września mówiło się o jeszcze jednej ważnej postaci, która w wyniku ataku lotnictwa rosyjskiego została zabita. Chodzi o Abu Muhammada Asz-Szimaliego, zwanego emirem miasta Dajr az-Zaur. Według Radia Azattyk, Asz-Szimali był odpowiedzialny w ISIS za finanse i transfer rekrutowanych wojowników do baz szkoleniowych. Rosyjskie źródła twierdzą też, że to on był odpowiedzialny za organizację ataków terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku.

 

Ostatni sukces w walce z islamistami i namierzenie miejsca pobytu ważnych przywódców ISIS były możliwe dzięki danym, jakie Rosjanie pozyskali od swoich źródeł informacji na Bliskim Wschodzie we wtorek. Wówczas otrzymali z kilku stron potwierdzenie miejsca i czasu spotkania liderów Daesh w ukrytym stanowisku dowodzenia w pobliżu miasta Dajr az-Zaur, na które naprowadzono samoloty wojsk rosyjskich.

 


Jan Bereza
DATA: 2017-09-08 19:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.