DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Minister Waszczykowski z dumą o roku w polityce zagranicznej. „Polska wróciła do gry”

Minister Waszczykowski z dumą o roku w polityce zagranicznej. „Polska wróciła do gry”
#PUTIN    #TU-154    #WASZCZYKOWSKI    #EXPOSE    #POLSKA    #SMOLEŃSK    #ROSJA    #MSZ    #ŚLEDZTWO    #ZWROT    #WRAK

Utrzymanie dobrych relacji z sąsiadami Polski, rozwijanie dotychczasowych sojuszy gwarantujących bezpieczeństwo oraz współpraca gospodarcza na szerokiej arenie międzynarodowej – to główne cele polityki zagranicznej Polski. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych, ostatni rok był dobry dla polskiej polityki zagranicznej, która odzyskała podmiotowość.

 

Zdaniem szefa MSZ, polska polityka zagraniczna w ostatnim roku zasadniczo zmieniła swój charakter. - Przywróciliśmy jej podmiotowość i właściwą hierarchię priorytetów, przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju – mówił. Jak dodał, podmiotowe traktowanie interesów polskich nie wyklucza troski: o przyszłość zjednoczonej Europy, bezpieczeństwo jej granic, stabilność europejskiego sąsiedztwa, silne i mocne relacje transatlantyckie. Minister Waszczykowski zapewnił też, iż w realizacji celów polskiej polityki zagranicznej Polska skutecznie korzysta z mechanizmów współpracy dwustronnej: ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami oraz prowadząc dynamiczną politykę regionalną.

 

Polska – jak ocenił szef MSZ – z niepokojem patrzy na agresywną politykę Rosji w Europie Wschodniej. - Na Ukrainie już trzeci rok trwa podsycany przez nią konflikt wojenny. To konflikt, który angażuje dwóch naszych sąsiadów, tworząc dla Polski szereg realnych wyzwań i zagrożeń - mówił Waszczykowski. Jak dodał, w październiku 2016 roku przy okazji decyzji Rosji o wycofaniu się z porozumienia z USA o utylizacji plutonu „mogliśmy poznać rosyjskie ambicje dotyczące Europy Wschodniej i Środkowej takie, jak faktyczne wycofanie się NATO z całego regionu i przekształcenie kilkunastu państw zamieszkanych przez dziesiątki milionów ludzi w szarą strefę, skazaną na niestabilność i niepewność”. - Polska nie zaakceptuje takiej wizji ładu politycznego w Europie, nie przystanie na dzielenie naszego kontynentu na strefy wpływów. Nigdy więcej Monachium i Jałty - powiedział szef MSZ. Jak zauważył, niepokoi to, że politycznym działaniom Rosji towarzyszą kroki militarne. To rozbudowa Zachodniego Okręgu Wojskowego czy militaryzacja Obwodu Królewieckiego.

 

- Traktujemy Rosję poważnie, tak jak traktuje się wielkie państwo i sąsiada, jednak jeśli chodzi o nasze relacje, to do tanga trzeba dwojga – mówił szef MSZ, deklarując przy tym, że Polska będzie przekonywać rosyjskich partnerów, iż konstruktywna współpraca jest możliwa. Polska oczekuje przy tym zwrotu wraku samolotu Tu-154M i w tej sprawie rozważana jest skarga na działania Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

 

W tym roku priorytetem MSZ będzie m.in. wzmocnienie współpracy Amerykanów i Europejczyków w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym kontynuacja działań zmierzających do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. - Obejmą one budowę bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie, organizację ćwiczeń z udziałem brygady pancernej, która przybywa właśnie do Polski, a także pododdziału amerykańskich sił powietrznych stacjonującego w Łasku i Powidzu - zapowiedział Waszczykowski. Jak zaznaczył, przywództwo polityczne i zaangażowanie wojskowe Stanów Zjednoczonych jest „niezbędne dla zachowania wiarygodności i spójności NATO”. W tym kontekście polski rząd z uwagą obserwuje „proces krystalizowania się polityki zagranicznej administracji prezydenta USA Donalda Trumpa”.

 

Rząd chce też uczestniczyć w naprawie UE, a nie jej demontażu. - Powrót do Europy egoizmów narodowych byłby równie szkodliwy jak utopie integracyjne, nie mające zakorzenienia w realiach społecznych i politycznych naszego kontynentu – mówił. Waszczykowski zaznaczył, że „remont UE” jest konieczny i dodał, że nie jest wykluczone, że „na fundamencie czterech swobód trzeba będzie zbudować nową Unię w oparciu o nowy traktat”. Polska – jak zapewnił – będzie współtworzyć zręby nowych rozwiązań „służących zarówno naszym interesom narodowym, jak i szerszemu interesowi europejskiemu”.

 

Polski rząd chce też utrzymywać dobre relacje z Niemcami i lepiej wykorzystać Trójkąt Weimarski, bo bez tej współpracy „trudno wyobrazić sobie przyszłość projektu europejskiego”. - Oczekujemy od drugiej strony większej otwartości i zrozumienia dla polskich racji i naszego prawa do realizowania polskich interesów. Polska i Niemcy, zgodnie współdziałając i szanując się, mogą uczynić wiele dobrego dla odczuwającej skutki kryzysu ekonomicznego i politycznego Europy – podkreślił Waszczykowski. Polska będzie też orędowała za poszerzeniem UE, a nasz kraj chce dzielić się doświadczeniami akcesyjnymi z państwami Bałkanów Zachodnich. Szef MSZ mówił tu o Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze oraz Kosowie. Równocześnie Polska będzie wspierać Ukrainę w „jej wysiłkach reformatorskich i polityce proeuropejskiej”, ale przy zachowaniu spraw historycznych. - Uważamy, że prawdziwemu partnerstwu strategicznemu powinna towarzyszyć prawda - powiedział Waszczykowski.

 

Polska chce też utrzymywać kontakty z państwami Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, zwłaszcza w dziedzinie współpracy handlowo-inwestycyjnej. Zaś partnerstwo strategiczne z Chińską Republiką Ludową – jak mówił szef MSZ – stało się trwałym elementem polskiej polityki zagranicznej. - Liczymy na dalszy rozwój współpracy w formacie 16+1, czyli między krajami Europy Środkowej a Chinami, w tym za pośrednictwem Sekretariatu do spraw Morskich umiejscowionego w naszym kraju - powiedział Waszczykowski. Polska będzie też rozwijała współpracę z Japonią i Republiką Korei oraz Indiami. Podjęte będą też rozmowy z Australią i Nową Zelandią.

 

Szef MSZ zaznaczył, że ważnym celem działań jego resortu będzie „przedstawienie Polski jako nowoczesnego kraju czerpiącego ze swojej tradycji, jako tolerancyjnego państwa wielu narodów oraz kultur”. Kontynuowane będzie zwalczanie kłamliwych sformułowań dotyczących odpowiedzialności za organizację i funkcjonowanie niemieckich obozów śmierci w czasie II wojny światowej, a odkłamywaniu fałszerstw historycznych mają służyć nowoczesne formy komunikacji. Polska przy tym nie zapomni o sprawach Polonii oraz będzie włączała się w pomoc humanitarną w Syrii.


 

Źródło: rmf24.pl, tvp.info

MA


DATA: 2017-02-09 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chcemy,Chcemy i ciągle chcemy,itd..! My ciągle chcemy,ale inni nie mają ochoty do realizowania cudzych chęci i pobożnych życzeń.Chcemy od Rosjan,aby zwrócili wrak samolotu po katastrofie smoleńskiej,nawet szukamy wsparcia w krajach zagranicznych i co?Ile to już lat i ile nabożnych procesji odbyło się w Warszawie?Zwrócą,aż go korozja obróci w nieprzydatną do badań stertę złomu.Chyba,badania powinny być przeprowadzane w czasie bezpośrednim po katastrofie,gdy ślady jeszcze nie są zatarte przez działania atmosferyczne i ludzkie,nawet nieumyślne.
ponad 3 lata temu / NN
 
Jak na razie nie widzę żadnych osiągnięć międzynarodowych Polski pod rządami PiS. Pod rządami PO również nie było żadnych osiągnięć, ale PO nie głosiła przynajmniej takich bzdury, jak Waszczykowski. Polska jest spychana na margines, jedyną wspólną płaszczyzną państw V4 jest stosunek do imigracji i imigrantów. W pozostałych sprawach, Polska jest osamotniona. Jedynie władze Polski wspierają banderowską Ukrainę nie tylko werbalnie, ale również dużymi kwotami pieniędzy, otrzymując w zamian obelgi od ukraińskich polityków. Trudno to uznać za sukces.
ponad 3 lata temu / Gość Janek
 
To może chociaż jeden przykład gdzie skutecznie "zagrała" PiS Polską? :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
do Piotr - obaj Panowie posługują się analogicznymi kategoriami i ocenami w polityce międzynarodowej..
ponad 3 lata temu / marcin
 
"Nikt mnie nie prześcignie w proizraelskości" - Kto tak powiedział? Nikt inny jak ten samochwała. Za same te słowa powinien zostać natychmiast zdymisjonowany. Jego to nie powinien nikt prześcignąć ale w PROPOLSKOŚCI!
ponad 3 lata temu / Robokopo
 
@Aguirre Stawianie w jednej linii Macierewicza - jednego z najwybitniejszych ludzi świata polityki i nieudacznika Waszczykowskiego to gruba przesada. A co ci Panowie myślą to trudno zgadnąć.
ponad 3 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.