DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Minister Macierewicz: Żegnając „Łupaszkę” witamy niepodległą Polskę, której miało nie być

Minister Macierewicz: Żegnając „Łupaszkę” witamy niepodległą Polskę, której miało nie być
fot.Piotr Guzik/Forum

Polska żegna płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Oddanie należnej czci temu bohaterskiemu żołnierzowi stanowi element odbudowywania polskiej polityki historycznej. - Żegnając płk. Szendzielarza, witamy Polskę niepodległą, której miało już nie być - mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

Uroczysta Msza żałobna w oprawie wojskowej, celebrowana przez biskupów pod przewodnictwem metropolity łódzkiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, z udziałem władz regionu, miasta oraz pocztów sztandarowych, została odprawiona w Archikatedrze Łódzkiej. Była to pierwsza część pożegnania „Łupaszki”, który w niedzielę spocznie na wojskowych Powązkach w Warszawie.

 

- Żegnamy bohatera, o którym mówiono, że był bandytą, wielkiego polskiego patriotę, którego nazwano niemieckim kolaborantem, żołnierza niezłomnego, który był wyzywany zaplutym karłem reakcji. Wraz z tym pożegnaniem witamy Polskę niepodległą, Polskę, której miało nie być, którą miano zadusić i wymazać z serc, kart historii, mapy świata, rzeczywistości międzynarodowej - podkreślił minister Macierewicz.

 

Jak zapewnił, Polska to kraj, który pamięta o swoich bohaterach, przywróci ich na karty historii, ich nazwiskami upamiętniane będą ulice, im poświęcone będą pomniki, do tej tradycji odwoływać się będą jednostki wojskowe, które Niezłomnych będą z dumą nosić na sztandarach, „czyli tam gdzie jest właściwe im miejsce”.

 

- Mają oni współtworzyć tę historię, którą dziś budujemy, historię wielkości Polski wiernej Bogu i ojczyźnie, wiernej ich pamięci, bo na to zasłużyli, by stać się fundamentem naszej nowej siły - tej, która ma odbudować prawdę, miłość i wierność – dodał Macierewicz.


Szef MON zaznaczył, że pożegnanie płk. Szendzielarza to także uhonorowanie „całej wielkiej przeszłości polskiej walki o niepodległość, bohaterstwa i dobijania się o wolność i niezawisłość wbrew wszystkim i wszystkiemu w strasznych latach 40., 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku”. Macierewicz mówiąc o walce z okupantem po 1945 roku wyróżnił też walkę cywilną, którą prowadzili nauczyciele, księża, rodzice, robotnicy, chłopi, miliony Polaków, którzy się nigdy nie poddali.

 

Czwartkowe, wieczorne nabożeństwo rozpoczęło dwudniowe łódzkie uroczystości pożegnania płk. Zygmunta Szendzielarza. W piątek w katedrze wystawiona jest trumna, przy której czuwają warty złożone z żołnierzy i harcerzy. Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się w niedzielę 24 kwietnia w Warszawie o godz. 14.30 w koście pw. św. Karola Boromeusza. Pułkownik spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, obok córki Barbary.

 

Źródło: wpolityce.pl

MA  


DATA: 2016-04-22 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

na pewno niepodległą?
ponad 4 lata temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.