DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Minister Kwieciński chce wzmocnienia współpracy gospodarczej z USA

Minister Kwieciński chce wzmocnienia współpracy gospodarczej z USA
fot. miir.gov.pl

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa w Miami. W swoim wystąpieniu wskazał na większy potencjał współpracy gospodarczej obu krajów niż wynikałoby to z danych dotyczących wymiany handlowej.

 

„Czas, aby narracja o relacjach polsko-amerykańskich nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa, ale także w zdecydowanie większym stopniu współpracy gospodarczej. Czyli tego, co możemy sobie wzajemnie zaoferować” – powiedział Kwieciński. Minister wskazał szczególnie istotne jego zdaniem pola współpracy. „To na przykład energetyka, prace badawczo-rozwojowe i co oczywiste, obronność” – ocenił.

 

W opinii ministra inwestycji i rozwoju, poziom wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami nie odzwierciedla potencjału współpracy. Jego zdaniem mógłby być znacznie wyższy. 

W tej chwili wartość obrotów handlowych pomiędzy Polską a USA to nieco ponad 10 mld dolarów. USA były w 2016 r. 12. partnerem w polskim eksporcie oraz 8. w imporcie.

 

Jak wynika z oficjalnych danych, Polska eksportuje do USA głównie silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, artykuły rolno-spożywcze oraz meble.  Z USA importujemy podobne artykuły: również turbiny i silniki oraz artykuły rolno-spożywcze, a także samochody. Największa pozycja w eksporcie i imporcie w postaci silników oraz turbin to efekt wspólnych przedsięwzięć m.in. w polskiej Dolinie Lotniczej.


Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbywa się w dniach 9-11 lutego w Miami. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji.

 

 

Źródło: miir.gov.pl

WMa

 


DATA: 2018-02-10 16:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Właśnie w Sejmie przyjmowana jest "Ustawa o zasadach przekazaniu broni i amunicji będących na wyposażeniu Wojska Polskiego - wojskom obcym przebywającym na terytorium RP"? Mówi o tym A.Jabłonowski i załącza numery druków sejmowych oraz relacje filmowe z wystąpień przedstawicieli Klubów Poselskich w tym PiS i Kukiz15. Wszyscy posłowie to popierają.
6 miesięcy temu / dc
 
Ciekawe po co minister rządu uzgadniającego ustawy z obcymi państwami i nie reagującego na procedowaną w USA likwidację państwa polskiego podaje te informacje do wiadomości. I tak nas już sprzedali. Za kilka srebrników.
6 miesięcy temu / kit
 
Dlaczego mamy robić dobrze USA skoro Kongres proceduje ograbienie Polski z ziemi i majątku na rzecz żydów? Należy traktować USA tak samo jak Rosję, jako wroga. Należy nawiązać kontakty gospodarcze ze zwykłymi Rosjanami i Białorusią, w końcu Rosja i Białoruś są naszymi sąsiadami a dobrosąsiedzkie (ale nie uległe lecz partnerskie) kontakty są ważniejsze. O wiele korzystniejsze dla nas byłoby nawiązanie współpracy gospodarczej z Iranem czy Turcją niż ze zdradzieckimi Stanami Zjednoczonymi. USA, procedując 447 i 1226 udowadniają, że sojusz atlantycki tak naprawdę nie istnieje. Należy również bojkotować firmy izraelskie i zerwać wszelką współpracę. Żadnych JP Morgan w Polsce. Niech spadają na drzewo.
6 miesięcy temu / veni vidi
 
współpraca albo jest albo jej nie ma! do tanga trzeba dwojga. sztuczne wspomagania są bez sensu.poza tym, czy na prawdę chcemy ta tańczyć z Ameryką? bezpieczeństwo z USA do przemyślenia! zwłaszcza teraz, w trakcie wojny hybrydowej z Izraelem. trzeba liczyć tylko a siebie!
6 miesięcy temu / Mały Franek
 
Na początek zaimportujemy J.P. Moragan a potem to już on będzie wiedział jak działać.
6 miesięcy temu / MecLuk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.