DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Minister Elżbieta Rafalska: „ludzie chcą mieć dzieci. Nie stać nas na zmarnowanie tego potencjału”

Minister Elżbieta Rafalska: „ludzie chcą mieć dzieci. Nie stać nas na zmarnowanie tego potencjału”
Fot: Krystian Maj/FORUM

Już w kwietniu samorządy mają rozpocząć przyjmowanie wniosków programu Rodzina 500 plus. Ma on na celu zwiększenie dzietności polskich rodzin i poprawę dramatycznego bilansu demograficznego. Mimo trudności związanych z dostosowaniem się samorządów do nowych obowiązków, projekt ma dużą szansę powodzenia.

 

– Przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się go sprawnie uruchomić, zgodnie z harmonogramem, na początku kwietnia – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – Jest to projekt odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami i demograficzny – dodała. – Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europe autostrady, to my dzisiaj mówimy, że musi nas stać na politykę rodzinną – powiedziała Rafalska.

 

Skala programu zmusi samorządy do zatrudniania nowych pracowników obsługujących wypłaty świadczeń. Jednak otrzymają one mniej pieniędzy na obsługę programu. – Chciałbym przypomnieć, że przy tym programie świadczeń, które my już mamy: alimentacyjne, opiekuńcze, czy rodzinne, to my tam mamy trzy procent na tak zwane koszty i też nie zarabiamy. Do 21 tysięcy decyzji administracyjnych, trzeba wydać jeszcze, dajmy na to, 56 tysięcy decyzji administracyjnych. Nie da się tego zrobić bez dodatkowego zatrudnienia. Szacujemy, że musimy zatrudnić dodatkowe 35 osób – podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk w rozmowie z RMF24.

 

Pojawiają się także propozycje znacznego uproszczenia procedury ubiegania się o świadczenie. – Zgłaszaliśmy wiele takich propozycji, chociażby propozycje, że te rodziny, które już otrzymują świadczenia rodzinne, żeby nie musiały po raz kolejny przychodzić do urzędu. One zostały już „zbadane”. To są te rodziny, gdzie jest kryterium dochodowe. Ono jest niższe niż to, które obecnie będzie obowiązywać, czyli 800 złotych, więc te rodziny już to spełniają. Chcielibyśmy wydawać decyzje niejako z urzędu – powiedział Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

 

Obecnie Polska znajduje się na 212. miejscu w rankingu dzietności. W zestawieniu przodują państwa afrykańskie. Projekt 500+ zakłada odwrócenie negatywnego trendu procesu demograficznego zachodzącego w Polsce. Przewiduje udzielanie nieopodatkowanego świadczenia w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach 800 zł na osobę (1200 gdy dziecko jest niepełnosprawne) otrzymają świadczenie także na pierwsze dziecko.

 

Polska ma potencjał demograficzny, ludzie chcą mieć dzieci. Nie stać nas na zmarnowanie tego potencjału, bo za kilka lat już nie będzie czego nadrabiać. Same słowa o wspieraniu rodziny to za mało, jeśli nie będzie konkretów. 500 plus to jest właśnie ten konkret – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

 

 

 

Źródło: mpips.gov.pl/ RMF24

MR

 

 

 

 


DATA: 2016-02-08 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stefan, niby ma Pan słuszność, ale jest małe ale; 19% pozostanie u mnie i nie pójdzie do fiskusa i to jest realna kasa; a 500 zł to dostanę jak mi wcześniej zabiorą, w różnej postaci, 700 zł; to co jest lepszym rozwiązaniem dla nas? ponadto zostawione nam pieniądze wymuszą ruch w gospodarce, a to kończy się wzrostem płac (będzie wtedy miał Pan i rodzina więcej) i odzyskanie większych pieniędzy z podatków będzie miało miejsce; inna rzecz, że PIT powinien być zniesiony jako podatek, którego ściąganie kosztuje więcej niż przynosi do budżetu; a jakby tak PiS obniżył VAT z 23% do 20%, to nadziwić by się nie mogli ile kasy wpływa do budżetu i niejako naszych kieszeni; ale oni nie mają wyobraźni (nie chcę być niegrzeczny i pisać, że nie mają wiedzy i to podstawowej o gospodarce i dalej tkwią w socjalizmie - złodziejskim systemie);
ponad 3 lata temu / JARO
 
Brawo PIS. Wreszcie realna pomoc dla Polskich rodzin. Tego właśnie Polskim rodzinom potrzeba - gotówki do ręki (bo każdy normalny wie jakie są wydatki przy dzieciach), a nie jakies odliczenia od podatków, ulgi i inne bzdury. Boże błogosław PIS i miej w swojej opiece Polskie rodziny. Oby nigdy ten program nie został rozwiązany - dopomóż Panie Boże.
ponad 3 lata temu / Darek
 
@JARO. "liczmy: 500zł x 12m-cy = 6.000zł w skali roku; a 8.000zł wolne od podatku dla wszystkich jest to chyba więcej?". Otóż nie jest więcej, nawet gdyby te 8 tys. przysługiwało na każde dziecko, bo to kwota wolna od OPODATKOWANIA, tak więc w kieszeni zostaje z tego tylko 19% więcej. @wacek. Owszem prościej jest nie zabierać, ale w tym wypadku nie ?przeskoczy się? pewnej granicy. Ja np. z uwagi na dzieci już odzyskuję CAŁY wpłacany podatek od dochodów, więc więcej z tego tytułu nie uzyskam, bo mimo że ulga przekracza wysokość podatku, w danym roku więcej niż odprowadziłem do fiskusa nie dostanę. Z tego powodu większość osób nie jest w ogóle w stanie skorzystać z pełnej wysokości tej ulgi, bo ZA MAŁO zarabia. Chyba żeby ?zwracać? takim podatnikom pełną wysokość ulgi ?podatkowej?, niezależnie od tego, ile podatku fizycznie zapłacili. Ale wówczas ten mechanizm niczym się nie różni od tak krytykowanego rozdawnictwa. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
Obawiam się, że 500+ skutecznie zrujnuje budżet i powiększy administrację, a jego skutki demograficzne będą znacznie niższe niż rząd oczekuje. To, że ludzie deklarują w ankietach, że chcą mieć dzieci, ale mają za mało pieniędzy, nie oznacza, że to jest rzeczywista przyczyna, a tym bardziej, że dopłaty do potomków coś zmienią.
ponad 3 lata temu / GrzesiekQ
 
@[email protected] i słuszna Twoja racja, tylko kto w PiS-ie słucha dobrych podpowiedzi; liczmy: 500zł x 12m-cy = 6.000zł w skali roku; a 8.000zł wolne od podatku dla wszystkich jest to chyba więcej? wtedy to i nawet niepłodni wzięli by się do rodzenia; a tak to znowu spaprali sprawę; i dzieci będzie mniej niż zakładali; tak to już jest w socjaliźmie, choćby i wzorowanym na tym z II Rzeczpospolitej; no i (podsłuchana, zgodnie z obowiązującymi przepisami) jeszcze rozmowa dwóch zatroskanych rodziców: dzieciak kończy w połowie kwietnia 18 lat - dostaną te obiecane (a mają jeszcze 4 pełnoletnie pociechy) 500 zł czy tylko 250zł, ba czy dostaną w ogóle cokolwiek; a jak taka kasa przydałaby się akurat na "18-kę"; jak widać Stefan Kisielewski się nie mylił ...
ponad 3 lata temu / JARO
 
a czy nie prościej NIE ZABIERAĆ rodzinom pieniędzy w podatku dochodowym, niż organizować potężną machinę redystrybucji??
ponad 3 lata temu / wacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.