DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Minister chce kontrolować każdą szkołę. Totalnie

Minister chce kontrolować każdą szkołę. Totalnie
Fot: Krystian Maj/FORUM

Ministerstwo Edukacji Narodowej, kierowane przez Joannę Kluzik-Rostkowską, próbuje przejąć kontrolę nad wszystkimi szkołami w Polsce. „To model nadzoru typowy dla państw totalitarnych. W żadnym państwie europejskim system oświaty nie jest scentralizowany tak, jak to proponuje MEN” – ocenia prof. Bogusław Śliwerski, szef Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.


Platforma Obywatelska chce, by wraz ze zmianami dostosowującymi prawo oświatowe do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, zreformować także inne aspekty polskiej oświaty. MEN chce wzmocnić i rozszerzyć uprawnienia kuratorów. Zgodnie z projektem, wizytatorzy mogliby w każdym momencie wkroczyć do każdej szkoły i wydawać zalecenia dotyczące uchybień wraz z terminem ich usunięcia. Dyrektor placówki, który nie wykona poleceń, albo zrealizuje je przekraczając wyznaczony termin, mógłby zostać natychmiast zwolniony ze stanowiska.


Równocześnie, nowy system nadzoru ma opierać się na – krytycznie dziś ocenianej – ewaluacji. Do tej pory przyjęte rozwiązania doprowadziły do tego, że urzędnicy wystawili jednej z najlepszych szkół ocenę, jaką otrzymałaby szkoła zawodowa obciążona poważnymi problemami wychowawczymi. Rozwiązanie wprowadzone w 2009 roku skrytykowała Najwyższa Izba Kontroli, a nawet Instytut Badań Edukacyjnych podległy ministerstwu. Ministerstwo chciałoby także zmienić sposób funkcjonowania okręgowych komisji egzaminacyjnych, choć ten pomysł także krytykują eksperci.


- Ustawa nie dopuszcza do rozwijania odpowiedzialności i wolności, gdyż wymaga posłuszeństwa. Kontrolować i egzekwować, to idea tego dokumentu – komentuje prof. Dorota Klaus-Stańska. – To model nadzoru typowy dla państw totalitarnych. W żadnym państwie europejskim system oświaty nie jest tak scentralizowany, jak proponuje to MEN, nigdzie resort edukacji nie może wchodzić tak szczegółowo w życie szkoły – podkreśla prof. Bogusław Śliwerski, szef Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.


Urzędnicy chcą przejąć kontrolę nad szkołami, marginalizując rolę samorządu. Te propozycje MEN pogłębią jeszcze problemy dotykające polska oświatę.Źródło: „Rzeczpospolita”

matDATA: 2014-08-13 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest to trend ogolno-swiatowy. Milosnicy totalitarnego systemu zarzadzania bydlem ludzkim na skale globu chca sie dobierac do dzieci juz od urodzenia. Mowi o tym Obama - "edukacja" od urodzenia po smierc. Kto nie zgadza sie z systemem, jest ignorantem. W kanadyjskiej Albercie, minister edukacji wypowiedziala sie kiedys w bardzo ostrym tonie w sprawie chrzescijan nauczajacych "nienawisci" poprzez nazywanie aktow homoseksualnych grzesznymi. Zapowiedziala, ze rodziny nauczajace dzieci w domu (wiele rodzin nie wysyla potomostwa do szkol z powodu normalizacji dewiacji seksualnych), powinny byc przygotowane na to, ze ministerstwo sie nimi zajmie. Pastor nauczajacy o tym grzechu otrzymal zakaz wypowiadania sie publicznego.
ponad 5 lat temu / DM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.