DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2018 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Minarety zagórują nad Odessą. Islamska ekspansja coraz bardziej widoczna

Minarety zagórują nad Odessą. Islamska ekspansja coraz bardziej widoczna
fot.pixabay.com

Przy ulicy Bałkowskiej w Odessie zostanie zbudowany meczet, którego najwyższy minaret będzie miał 22 metry wysokości. Będzie to pierwszy meczet z minaretami w tym portowym mieście, znanym jako tygiel narodów i kultur. W planach miejscowych muzułmanów jest budowa jeszcze jednej świątyni, w wypoczynkowym rejonie Odessy zwanym jako Wielka Fontanna.

 

Meczet przy ulicy Bałkowskiej, w zachodnim rejonie miasta Mołdawianka, powstanie w miejscu, gdzie wcześniej było przedszkole. Od 1994 roku muzułmanie urządzili tam dom modlitw, a teraz przygotowują się do budowy meczetu z minaretami, podkreślającymi rangę świątyni z elementami służącymi muezzinom do głośnego zapraszania wiernych na modlitwy. Często z minaretów przez głośniki nadawane są modlitwy, które muszą słuchać wszyscy mieszkańcy okolicy meczetu. Poza celami religijnymi służy to również podkreślaniu obecności islamu w życiu miasta.

 

Odessa jako miasto portowe, leżące na styku wielu kultur i budowane przez wiele narodów (znaczny udział w rozwoju miasta mają także Polacy), stała się miejscem osiedlania się m.in. Turków i Tatarów, którzy żyją do dzisiaj w samej Odessie i obwodzie odeskim. Na przełomie XIX i XX wieku liczba muzułmanów nie była jednak duża – spośród 340 tys. mieszkańców niespełna tysiąc stanowili muzułmanie. Wyznawcy islamu nie wyróżniali się w mozaice wielonarodowej Odessy także w latach późniejszych – jeszcze w 1938 roku nauczanie w szkołach miejskich prowadzone było w 18 językach natomiast praktykowanie każdej religii w państwie komunistycznym było zagrożone represjami.

 

Społeczność muzułmańska zaczęła się formalnie organizować dopiero po upadku ZSRS, korzystając z wsparcia arabskich organizacji i biznesmenów. W ten sposób muzułmanie Odessy dostali Arabskie Centrum Kultury przy ul. Riszeliewskiej, w samym centrum miasta, zbudowane w dwa lata i oddane do użytkowania w 2001 roku. Pełni ono obecnie rolę nie tylko kulturalną ale jest też w nim sala modlitewna. Sponsorem budowy odeskiego ośrodka kultury arabskiej był syryjski biznesmen Kiwan Adnan.

 

Jednocześnie rośnie liczba muzułmańskich mieszkańców Odessy. W 1989 roku było ich około 10 tys., wśród nich najwięcej było Tatarów (3,7 tys.), Azerów (2,5 tys.), Uzbeków (1,0 tys.) i Kazachów (0,9 tys.). Dzisiaj w Odessie mieszka około 30 tys. muzułmanów różnych narodowości.

 

Trzykrotny wzrost wyznawców islamu wynika z dużej obecności biznesu arabskiego i tureckiego, który inwestuje w tym ważnym dla gospodarki Ukrainy mieście. Grono muzułmanów powiększają również studenci zagraniczni, których część po studiach zostaje w Odessie. Coraz liczniejsza społeczność muzułmańska uznała, że trzy dotychczas działające meczety nie zaspokajają ich potrzeb i konieczne jest szybkie zbudowanie dwóch nowych, w tym pierwszego meczetu, którego wieże pojawią się nad panoramą Odessy.

 

Źródło: Islam.in.ua / Islam Today / Religijno – Informacyjna Służba Ukrainy / Realist / Odesskiy.com

Jan Bereza


DATA: 2018-08-09 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szmaciarze sa niebezpieczni. Najpierw meczety, potem zmusza innych do zycia wg.ich wiary
3 miesiące temu / No hope
 
islam jest młodszy o d chrześcijaństwa o 600 lat ,oni teraz maja swoje średniowiecze i krucjaty ,historycznie to odwet ,wtedy tak wyrastały koscioły jak grzyby po deszczu ,Bóg jest wieczny-religie nie
4 miesiące temu / klik
 
Biorą Polskę w dwa ognie.
4 miesiące temu / TZ.
 
Popis się cieszy. Będzie można przeszmuglować muzułmańskich Ukraińców do Polski. Nikt się nie zorientuje.
4 miesiące temu / sukces
 
Ps. By nie było nieporozumień: na odwrót w działaniu muzułmanów a nie, że katolicy będą kraść.
4 miesiące temu / ma
 
@Janusz z Kolonii: teraz będzie na odwrót.
4 miesiące temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.