DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Minarety zagórują nad Odessą. Islamska ekspansja coraz bardziej widoczna

Minarety zagórują nad Odessą. Islamska ekspansja coraz bardziej widoczna
fot.pixabay.com

Przy ulicy Bałkowskiej w Odessie zostanie zbudowany meczet, którego najwyższy minaret będzie miał 22 metry wysokości. Będzie to pierwszy meczet z minaretami w tym portowym mieście, znanym jako tygiel narodów i kultur. W planach miejscowych muzułmanów jest budowa jeszcze jednej świątyni, w wypoczynkowym rejonie Odessy zwanym jako Wielka Fontanna.

 

Meczet przy ulicy Bałkowskiej, w zachodnim rejonie miasta Mołdawianka, powstanie w miejscu, gdzie wcześniej było przedszkole. Od 1994 roku muzułmanie urządzili tam dom modlitw, a teraz przygotowują się do budowy meczetu z minaretami, podkreślającymi rangę świątyni z elementami służącymi muezzinom do głośnego zapraszania wiernych na modlitwy. Często z minaretów przez głośniki nadawane są modlitwy, które muszą słuchać wszyscy mieszkańcy okolicy meczetu. Poza celami religijnymi służy to również podkreślaniu obecności islamu w życiu miasta.

 

Odessa jako miasto portowe, leżące na styku wielu kultur i budowane przez wiele narodów (znaczny udział w rozwoju miasta mają także Polacy), stała się miejscem osiedlania się m.in. Turków i Tatarów, którzy żyją do dzisiaj w samej Odessie i obwodzie odeskim. Na przełomie XIX i XX wieku liczba muzułmanów nie była jednak duża – spośród 340 tys. mieszkańców niespełna tysiąc stanowili muzułmanie. Wyznawcy islamu nie wyróżniali się w mozaice wielonarodowej Odessy także w latach późniejszych – jeszcze w 1938 roku nauczanie w szkołach miejskich prowadzone było w 18 językach natomiast praktykowanie każdej religii w państwie komunistycznym było zagrożone represjami.

 

Społeczność muzułmańska zaczęła się formalnie organizować dopiero po upadku ZSRS, korzystając z wsparcia arabskich organizacji i biznesmenów. W ten sposób muzułmanie Odessy dostali Arabskie Centrum Kultury przy ul. Riszeliewskiej, w samym centrum miasta, zbudowane w dwa lata i oddane do użytkowania w 2001 roku. Pełni ono obecnie rolę nie tylko kulturalną ale jest też w nim sala modlitewna. Sponsorem budowy odeskiego ośrodka kultury arabskiej był syryjski biznesmen Kiwan Adnan.

 

Jednocześnie rośnie liczba muzułmańskich mieszkańców Odessy. W 1989 roku było ich około 10 tys., wśród nich najwięcej było Tatarów (3,7 tys.), Azerów (2,5 tys.), Uzbeków (1,0 tys.) i Kazachów (0,9 tys.). Dzisiaj w Odessie mieszka około 30 tys. muzułmanów różnych narodowości.

 

Trzykrotny wzrost wyznawców islamu wynika z dużej obecności biznesu arabskiego i tureckiego, który inwestuje w tym ważnym dla gospodarki Ukrainy mieście. Grono muzułmanów powiększają również studenci zagraniczni, których część po studiach zostaje w Odessie. Coraz liczniejsza społeczność muzułmańska uznała, że trzy dotychczas działające meczety nie zaspokajają ich potrzeb i konieczne jest szybkie zbudowanie dwóch nowych, w tym pierwszego meczetu, którego wieże pojawią się nad panoramą Odessy.

 

Źródło: Islam.in.ua / Islam Today / Religijno – Informacyjna Służba Ukrainy / Realist / Odesskiy.com

Jan Bereza


DATA: 2018-08-09 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szmaciarze sa niebezpieczni. Najpierw meczety, potem zmusza innych do zycia wg.ich wiary
11 miesięcy temu / No hope
 
islam jest młodszy o d chrześcijaństwa o 600 lat ,oni teraz maja swoje średniowiecze i krucjaty ,historycznie to odwet ,wtedy tak wyrastały koscioły jak grzyby po deszczu ,Bóg jest wieczny-religie nie
ponad 1 rok temu / klik
 
Biorą Polskę w dwa ognie.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Popis się cieszy. Będzie można przeszmuglować muzułmańskich Ukraińców do Polski. Nikt się nie zorientuje.
ponad 1 rok temu / sukces
 
Ps. By nie było nieporozumień: na odwrót w działaniu muzułmanów a nie, że katolicy będą kraść.
ponad 1 rok temu / ma
 
@Janusz z Kolonii: teraz będzie na odwrót.
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.