DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Mimo zapewnień, majstrują przy podatku od nieruchomości

Mimo zapewnień, majstrują przy podatku od nieruchomości

Czy szykuje się wprowadzenie podatku katastralnego tylnymi drzwiami? Samorządy lokalne chcą, by wysokość podatku od nieruchomości zależała od jej położenia. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym wyższy byłby podatek – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

 

Dotychczas podatek ten liczony był od powierzchni nieruchomości, niezależnie od jej położenia. Jednak miasta tak rozpaczliwie potrzebują pieniędzy, że postulują wprowadzenie tzw. strefowania podatku. Miałby on być nadal obliczany od metra kwadratowego nieruchomości, ale jego stawka zależałaby od tego, w jakiej strefie znajduje się nieruchomość. Im lepsza byłaby lokalizacja, tym wyższą naliczano by stawkę podatku.

 

Zdaniem gazety, może to nakręcić spiralę spekulacji związanych z wartością nieruchomości, chociażby przez dowolne rozszerzanie definicji „lepszego” obszaru. Cóż bowiem stanie na przeszkodzie, by za taki „dobry” obszar uznać całe miasto, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z uzdrowiskiem, albo miejscem pielgrzymkowym? Albo jeszcze lepiej, dla przykładu w rejonach turystycznych, czy za „lepszy obszar” nie może być uznany choćby i cały powiat?

 

Przypomnijmy, iż w następstwie protestu posłów Pis-u, którzy w liście do premiera sprzeciwili się planom wprowadzenia podatku katastralnego, uderzającego w prawowitych właścicieli nieruchomości, rządząca partia pospieszyła z zapewnieniem, iż nie ma póki co w planach wprowadzenia takiego podatku. Czym zatem jest ustawa zezwalająca samorządom na, jak to się nazywa w nowomowie, „strefowanie” miast i osiedli? Byłoby to przy tym o tyle niedorzeczne, iż przecież zabudowa nie jest jednorodna, i w ścisłych centrach największych miast obok luksusowych apartamentowców wegetują, choćby w Łodzi, stuletnie kamienice w stanie agonalnym. Czy wobec tego posiadający w nich mieszkania zapłacą taką samą stawkę, bo mają pecha znajdować się w „lepszej” strefie? Ciekawe, z czego wówczas zapłacą za załatanie dziury w schodach albo za węgiel do pieców, bo wbrew pozorom w samej Warszawie ponad dziesiąta część mieszkań wciąż jest ogrzewana w ten sposób.

 

Coś się w sprawie nienazwanego jeszcze podatku dzieje. Zresztą mniejsza o nazwę, chodzi o zasadę.

 

Piotr Toboła

 

 

 


DATA: 2012-06-26 11:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas rozgodnić to towarzystwo szkodników i w wyborach powiedzieć im, won!
ponad 7 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.