DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Mimo sprzeciwów przez Olsztyn przejdzie „Marsz Równości”. Mieszkańcy obawiają się profanacji

Mimo sprzeciwów przez Olsztyn przejdzie „Marsz Równości”. Mieszkańcy obawiają się profanacji
Zdjęcie ilustracyjne FOT. William Joubrel/Wostok Press/Maxppp France/FORUM

W najbliższą sobotę ulicami Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie) przejdzie pierwszy Marsz Równości, zorganizowany przez środowiska LGBT+. Honorowym patronatem marsz objął prezydent tego miasta Piotr Grzymowicz. W obawie przed profanacjami, do których doszło podczas podobnych marszów w Gdańsku i Warszawie, organizacje społeczne planują na sobotę kontrmanifestacje.

 

Olsztyński marsz LGBT rozpocznie się 15 czerwca (sobota), o godz. 14.00 przed halą Urania. Pochód przejdzie ulicami: Piłsudskiego, Obiegową, Żołnierską, Kościuszki, Reja, 22 Stycznia, Pieniężnego, Knosały. Wydarzenie zakończy się w parku Centralnym, gdzie odbędzie się piknik.

 

Organizatorzy Marszu Równości w Olsztynie hasłem tego wydarzenia uczynili wzniosłe słowa „Miłość, Równość, Solidarność”. Przeciwnicy marszu twierdzą jednak, że najpewniej jest to tylko fasada, za którą może dojść do profanacji świętych dla chrześcijan symboli i obrzędów, tak jak to się ostatnio stało w Warszawie i Gdańsku. Dlatego planują organizację kontrmanifestacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zamierzają w niej wziąć udział członkowie stowarzyszeń patriotycznych z różnych części Polski, m.in. z Poznania.

 

Honorowym patronatem marsz objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. „Mając na uwadze charakter przedsięwzięcia, jak również doceniając jego społeczny, edukacyjny, integracyjny i promocyjny wymiar, z przyjemnością obejmę je Honorowym Patronatem, pod warunkiem dopełnienia wszelkich wymaganych w takim przypadku formalności” – tak Piotr Grzymowicz w komunikacie dla mediów pisze o swoim stosunku do marszu LGBT.

 

Do olsztyńskiego Ratusza płyną jednak liczne protesty ws. marszu. „Rozumiem prawo do wyrażania swoich przekonań, rozumiem też prawo władzy do równego traktowania każdego obywatela, ale nie rozumiem, dlaczego godzić się na wyrażanie swojej wolności, obrażając innych, używając świętych symboli” – napisano w jednym z listów.

 

Jedna z mieszkanek Olsztyna w liście skierowanym do Piotra Grzymowicza prosi go, aby nie udzielał zgody na przeprowadzenie marszu LGBT, gdyż to co się na takich marszach dzieje, jest sprzeczne z „poszanowaniem godności człowieka i rodziny”. Prezydent odpowiedział jej listownie: „Zapewniam, że poszanowanie praw obywateli, w tym prawa do wolności wyrażania poglądów zawsze było dla mnie priorytetem i nakazem moralnym”.

 

Jak jednak pogodzić te słowa, zwłaszcza słowo „zawsze”, z faktem, iż Piotr Grzymowicz był członkiem PZPR, komunistycznej partii, która jawnie i brutalnie przez dziesiątki lat łamała prawa obywateli i wolność wyrażania przez nich poglądów? O jego obecnych lewicowych poglądach świadczy też fakt, iż do dziś nie zgadza się on na usunięcie pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (z zakazanym polskim prawem sierpem i młotem) stojącego w centrum Olsztyna.

 

W tym roku po raz pierwszy Marsz Równości ma się odbyć również w Białymstoku (20 lipca).  Nie zgadza się na to wiele organizacji społecznych. W urzędzie miasta złożono już petycję do prezydenta Białegostoku, aby nie wydawał zgody na Marsz Równości, gdyż jego organizacja może doprowadzić do poważnych zamieszek społecznych. „Organizatorzy podobnych wydarzeń, czy w Gdańsku, czy w Warszawie  udowodnili, że nie są w stanie zapanować nad uczestnikami tego marszu. Kodeks wykroczeń wskazuje, że jeżeli ktoś się obnaża, jeżeli ktoś sieje zgorszenie w miejscu publicznym, czy dopuszcza się profanacji, powinien być automatycznie karany” – napisano w petycji. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wprawdzie odmówił objęcia marszu LGBT swoim patronatem, jednak zapowiedział, że wyrazi zgodę na jego przeprowadzenie.

 

Adam Białous


DATA: 2019-06-13 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przypadkiem znalazłam się w samym środku tej parady w zeszłym roku zwiedzając stolicę Czech. Od tamtego czasu nie jestem już tak zagorzałym przeciwnikiem parad. Poziom obrzydliwości był tak wielki, że aż skręcało mnie w środku. Myślę, że dopiero od tamtego czasu wiem, czym jest homoseksualizm. Intelektualnie oczywiście wiedziałam, ale dopiero wtedy doświadczyłam. Część Polaków może potrzebować takiego doświadczenia, tego ?Niech nas zobaczą!?. Uczestnicy parad mogą nimi de facto strzelać sobie w kolano i osiągać skutek odwrotny od zamierzonego. Byle nie za często takie parady organizować oczywiście, bo wtedy stępia się wrażliwość. Warto protestować, ale z drugiej strony...
ponad 1 rok temu / kid
 
dlaczego mam akceptować czyjeś zboczenia, dla czego udowadnia mi się, że to ja mam problemy a nie ci co żyją w związkach jednopłciowy. Skoro im tak w tym dobrze to niech nie obnażają się z tym. TO jest obrzydliwe
ponad 1 rok temu / Mareks
 
Prezydent Olsztyna to taki PSL-owski arbuz na zewnątrz zielony a w środku czerwony. Warto pamiętać PSL i parady
ponad 1 rok temu / did
 
To nie jest marsz równości to jest "Marsz śmierci". Używać właściwych terminów.
ponad 1 rok temu / lingwist
 
Interesuje mnie, czy na te parady rownosci chodza ciagle ci sami ludzie, ciagle te same twarze ze srodowiska lgbt? Czy ktos to juz obserwowal? Ja w telewizji widze ciagle jakis tanczacych, kolorowych przebierancow, czesto zamaskowanych, plakaty. Kto organizuje te marsze? Czy ciagle te same osoby? Ile one kosztuja? Kto je oplaca? Czy pieniadze sa legalne? Czy ktos moze Mi na te pytania odpowiedziec? Mysle, ze opinia publiczna ma prawo znac fakty w ramach prawa. LGBT robi takie wrazenie za pomoca mediow, ze ich jest tysiac tysiecy i jeszcze wiecej. CO ZDECYDOWANIE TAK NIE Jest!!!
ponad 1 rok temu / CH
 
Czego innego można spodziewać się po mieszkańcach którzy gremialnie głosują na byłego cenzora Małkowskiego? Przecież o głos nie został prezydentem miasta w tej i poprzedniej kadencji, mimo ogólnie znanych faktów. Piszę to z bólem, urodziłam i wychowałam się w czerwonym Olsztynie.
ponad 1 rok temu / kw
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.