DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Mimo sankcji Europa chętnie kupuje rosyjski gaz. Rekordowe dostawy Gazpromu

Mimo sankcji Europa chętnie kupuje rosyjski gaz. Rekordowe dostawy Gazpromu
fot. Andrei Liankevich / FORUM

Rośnie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. I to nie tylko państw Europy Wschodniej i Środkowej. W ub. roku Gazprom zwiększył dostawy do Niemiec i Francji, mimo wielokrotnych deklaracji ograniczenia zależności energetycznej od Moskwy. Co gorsza, Europa jest obecnie bardziej uzależniona od rosyjskiego gazu niż kiedykolwiek wcześniej i niewiele jest oznak, by mogło nastąpić radykalne odwrócenie tej tendencji.

 

Gazprom – mimo pozornego ochłodzenia relacji politycznych z Europą - ogłosił w tym miesiącu, że odnotował rekordowe dostawy w kierunku Europy i Turcji w 2017 roku, przesyłając 193,9 miliarda metrów sześciennych gazu, to o 8 proc. więcej niż w rekordowym 2016 roku.

 

Szef rosyjskiej spółki Aleksiej Miller przekonuje, że te liczby „pokazują rosnący popyt ze strony krajów europejskich na rosyjski gaz, ale także niezawodność tych dostaw w wymaganej ilości”.

 

Rekordowe dostawy trafiły do Niemiec i Austrii. Wzrósł także o 6,7 proc. popyt na rosyjski gaz we Francji.

 

Teoretycznie Bruksela wyznaczyła sobie cele w zakresie dywersyfikacji źródeł energii po serii kryzysów gazowych między Moskwą a Kijowem, które miały wpływ na dostawy do Europy. Zamiast jednak ograniczać dostęp rosyjskiego surowca, jego udział systematycznie rośnie. Obecnie stanowi jedną trzecią całkowitego zużycia gazu w UE i może się zwiększyć w następnych latach. .

 

Węgry w ub. roku – w przeddzień wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie - podpisały umowę z Gazpromem, która ma doprowadzić do połączenia z gazociągiem Turkish Stream do końca 2019 r.

 

Według Valerego Nesterova, analityka rynku ropy i gazu w rosyjskim banku Sberbank CIB, zapotrzebowanie UE na gaz rośnie z powodu „ożywienia gospodarczego” i dzięki cenom gazu „bardziej konkurencyjnym” niż ceny węgla.

 

Jako inne przyczyny rosnącego popytu wymienia się m.in. spadek produkcji gazu w Europie (głównie w Holandii) oraz zamknięcie elektrowni jądrowych, na przykład w Niemczech.

 

Nesterov przewiduje, że zmieni się ogólna tendencja: „Gazprom prawdopodobnie utrzyma swój udział w rynku w UE”.

 

Silny europejski popyt pozwolił Gazpromowi na zwiększenie produkcji po słabych wynikach w ostatnich latach, ze względu na spadek udziału w rynku krajowym oraz utratę Ukrainy, ważnego klienta, który przestał kupować rosyjski gaz w 2015 roku.

 

Gazprom chce rozwijać nowe rurociągi przy wsparciu głównych europejskich firm, by utrzymać swoją pozycję na rynku.

 

Bruksela zablokowała South Stream, rosyjski projekt mający na celu ułatwienie eksportu do krajów południowoeuropejskich i sprzeciwia się innym projektom, takim jak Turkish Stream, czy Nord Stream 2.  

 

- Między dyplomacją europejską a jej rynkiem istnieje rodzaj schizofrenii. Rynek wybiera najtańszy gaz do produkcji i wykorzystania w Europie, jakim jest rosyjski gaz. Mówi się, że Europa jest zbyt zależna, ale nic nie zostało zrobione, aby to zmienić – skarży się Thierry Bros, naukowiec z Oxford Institute for Energy Studies.

 

- Moglibyśmy powiedzieć, że znaki ograniczenia prędkości są postawione, ale nie zmienia to sytuacji, ponieważ zapomniano o kontroli prędkości. Istnieją mechanizmy regulujące, ale brakuje środków, które zapewniłyby ich przestrzeganie - dodał.

 

Rosja nie zadowala się tylko gazociągami. W ostatnim czasie zainwestowała w budowę terminalu gazu skroplonego LNG uruchomionego w Arktyce i sfinansowanego przez rosyjskiego producenta Novatek z pomocą francuskiego koncernu Total i chińskiego CNPC. Projekt Jamal ma umożliwić dostawy do Europy, jak i Azji drogą morską.

 

O tani rosyjski gaz zabiegają Brytyjczycy. 

 

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2018-01-17 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako głupi goj wierzę we własne zasoby kraju. Potrzeba nam tylko silnej ręki do rządzenia, a także zwiększyć liczebność polaków do 70-80 milionów. Wówczas będziemy potęgą.
ponad 2 lata temu / głupi goj
 
Tylko głupie goje znad Wisły wierzą w politykę szczekania na Rosjan z podpuszczenia żydojankesów. Tu trzeba przygotować teatr ewentualnego starcia UsA z Moskwą. Polacy opamiętajcie się. Przestańcie wierzyć Kaczyńskiemu.
ponad 2 lata temu / katopol
 
Sankcje nie obejmują eksportu gazu do UE
ponad 2 lata temu / Szejk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.