DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Miłosierdzie i sprawiedliwość

Miłosierdzie i sprawiedliwość

Pan Jezus, wzywając św. Faustynę do modlitwy w godzinie Miłosierdzia (czyli o godz. 15), powiedział: - Przypominam ci, córko Moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając Je; wzywaj Jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego - miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość. (Dz. 1572) Na podstawie tego fragmentu niektórzy „interpretatorzy” twierdzą lekkomyślnie, że sprawiedliwość Boga została wręcz unicestwiona przez Jego Miłosierdzie, a więc nasze grzechy nie będą w ogóle karane…


Jest to wyjątkowo perfidna pułapka Złego, bowiem trzeba pamiętać, że sprawiedliwy Bóg nie przestaje być Ojcem Miłosierdzia, tak samo, jak będąc miłosierny, nie rezygnuje ze sprawiedliwości. Nie pozwala Mu na to miłość do człowieka i jego wolnej woli. Istota ludzka ma dla Boga zbyt dużą wartość, by jej niecne występki traktować pobłażliwie. Pamiętajmy, że Bóg traktuje człowieka poważnie.


Św. Faustyna pisze w Dzienniczku, że Bóg chce, żeby cała ludzkość poznała prawdę o Jego Miłosierdziu. Mało tego - „purytański” brak wiary w Miłosierdzie rani Go w wyjątkowy sposób i nietrudno zgadnąć, że będzie poddany surowemu osądowi Bożej sprawiedliwości: Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia Mojego. O, jak bardzo Mnie rani niedowierzanie duszy. Taka dusza wyznaje, że jestem święty i sprawiedliwy, a nie wierzy, że jestem miłosierdziem, nie dowierza dobroci Mojej. I szatani wielbią sprawiedliwość Moją, ale nie wierzą w dobroć Moją. Raduje się serce Moje tym tytułem miłosierdzia. Powiedz, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk Moich są ukoronowane miłosierdziem. (Dz. 300-301). Zbawiciel mówił też, że w sposób szczególnie bolesny dotyka Go nieufność osób duchownych: Nieufność dusz rozdziera wnętrzności moje. Jeszcze więcej mnie boli nieufność duszy wybranej. Pomimo niewyczerpanej miłości mojej - nie dowierzają mi, nawet śmierć moja nie wystarcza im. Biada duszy, która ich nadużyje. (Dz. 50)

***

Z Miłosierdzia Bożego otrzymaliśmy czas ziemskiego życia, by ostatecznie zasłużyć na wieczność. Nie godzi się więc zapominać o Bożej Sprawiedliwości. Święty Ojciec Pio mówił, że Bóg okazuje nam Miłosierdzie do ostatnich chwil naszego ziemskiego życia, później już czeka na nas Jego Sprawiedliwość. Doskonale koresponduje to z tym, co Chrystus powiedział św. Marii Faustynie Kowalskiej: Niech pozna ludzkość cała niezgłębione miłosierdzie Moje. Jest to znak na czasy ostateczne, po nim nadejdzie dzień sprawiedliwy. Póki czas niech korzystają z krwi i wody, która dla nich wytrysła (Dz. 848). A w innym miejscu dodaje: Zdrój miłosierdzia Mojego został otwarty na oścież włócznią na krzyżu dla wszystkich dusz - nikogo nie wyłączyłem. (Dz. 1182) [Niech pokładają] nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Córko Moja, pisz o Moim miłosierdziu dla dusz znękanych. Rozkosz Mi sprawiają dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, choćby ktoś był największym grzesznikiem, jeżeli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu Swoim. Napisz: Nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, otwieram wpierw na oścież drzwi miłosierdzia Mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości Mojej... (Dz. 1146).


Wskazania Zbawiciela są jasne i czytelne. Nie należy zapominać o Bożej Sprawiedliwości ani mylić Miłosierdzia Bożego z pobłażliwością. Miłosierny Bóg jest cierpliwy, przebacza nam największe nawet grzechy, daje czas na nawrócenie i naprawienie wyrządzonego zła. Ale żeby nas ocalić od wiecznego potępienia, także przestrzega nas - niekiedy w surowy sposób poprzez bolesne wydarzenia - przed konsekwencjami złych czynów.


Bóg stworzył nas bez naszego udziału, ale bez naszego udziału nas nie zbawi. Jeśli człowiek chce osiągnąć zbawienie, musi się nawrócić, podjąć pracę nad sobą i - ufając Miłosiernemu Bogu - codziennie przemieniać swoje serce. W przeciwnym razie, pomimo Bożej pomocy, dobroci i Miłosierdzia - ściągnie na siebie sprawiedliwą karę: Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia(czyli w sakramencie pokuty – przyp. aut.); tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. Aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawić dalekiej pielgrzymki ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni. O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu miłosierdzia Bożego; na darmo będziecie wołać, ale będzie już za późno. (Dz. 1448) Pan Jezus dał też poznać, jak bardzo Go boli nasza obojętność względem Komunii Świętej: Ach, jak Mnie to boli, że dusze tak mało się łączą ze Mną w Komunii Świętej. Czekam na dusze, a one są dla mnie obojętne. Kocham je tak czule i szczerze, a one Mi nie dowierzają. Chcę je obsypać łaskami - one przyjąć ich nie chcą. Obchodzą się ze Mną, jak z czymś martwym, a przecież mam Serce pełne miłości i miłosierdzia. (Dz. 1447)


Szanując ludzką wolność, Jezus nikomu nie narzuca Miłosierdzia. Człowiek może z niego skorzystać, ale może je także odrzucić. Wybierając jednak miłosierdzie, a szczególnie korzystając z jego „trybunału” - podczas spowiedzi – musi spełnić warunki dla uzyskania przebaczenia i pojednania z Bogiem (czyli warunki dobrej spowiedzi).


Rzućmy się więc w przepaść Bożego Miłosierdzia, mając pewność, że choćby grzechy nasze były czerwone jak szkarłat, jak śnieg wybieleją (por. Iz 1, 18; Dz. 699). Nie bójmy się tylko wypowiadać szczerze tych trzech słów: Jezu, ufam Tobie!


Bogusław Bajor

 

 


Powyższy tekst jest fragmentem książki autorstwa Bogusława Bajora i Michała Wikła pt. Świadectwo Bożego Miłosierdzia, która niebawem zostanie wydana przez Instytut Ks. P. Skargi oraz Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu.


DATA: 2013-04-08 07:21
AUTOR: BOGUSŁAW BAJOR
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wiem dlaczego drodzy czytelnicy, tak bardzo się nad tym zastanawiamy? Przecież w Piśmie Świętym,dzienniczku Sw.Faustyny i innych pismach czy przekazach świętych jest to bardzo prosto i wyraźnie powiedziane"Miłosierdzie Boże obejmuje tylko i wyłącznie nawróconych i skruszonych grzeszników" Nie ma przebaczenia dla grzeszników "nie żałujących" chcących żyć tak jak dotychczas-bo wszyscy tak postępują!!! Bo jest to grzech przeciw Duchowi Świętemu i ten grzech nie ulega odpuszczeniu,ani w tym ani w przyszłym życiu!!! Łk 17,3-4 i wszystko jest bardzo proste i jasne,Miłosierdzia Bożego możemy dostąpić ,żałując za własne grzechy względem Pana Boga i bliźniego tzn musimy się nawrócić/a nie możemy się nawrócić/ Nie ma nawrócenia nie ma wybaczenia.Żadna z Ewangelii nie mówi o miłosierdziu bez nawrócenia,takie coś nie istnieje. Nawrócenie jest obowiązkowe ,aby skorzytać z Miłosierdzia Bożego i ludzkiego jeżeli się ciężko zawiniło!!!
ponad 1 rok temu / Arek
 
Czy wybierający Miłosierdzie Boga, a nie korzystający ze spowiedzi, mają jakiekolwiek szanse na zbawienie? Jest przecież tylu ludzi różnych wyznań którzy wierzą w Boga, i wielu z nich zapewne wierzy w Jego Miłosierdzie, a nie uznają oni spowiedzi w formie otwarcia się przed drugim człowiekiem...
ponad 7 lat temu / Marek
 
Dzienniczek św. Faustyny, to zaraz po Piśmie Świętym, najlepsza księga pod słońcem!
ponad 7 lat temu / some1
 
Ciekawa rzecz. Z artykułu wynika, że dla przeciętnego człowieka największą przeszkodą w uznaniu tego Objawienia jest niedowiarstwo. W pierwszą niedzielę po Wielkiej nocy czytało się Ewangelię o, dawniej ?niewiernym?, dziś ?niedowierzającym? Tomaszu. Tymczasem Pan Jezus zażyczył sobie, aby święto Bożego Miłosierdzia było właśnie w tę pierwszą niedzielę. Kościół, nieco zaskakująco, nie zmienił czytań obowiązkowych, lecz pozostawił te mówiące o niedowiarstwie. Wygląda więc na to, że to jest poważna przeszkoda, która może zniweczyć Trud Zbawiciela dla grzesznika. Dlatego coś tak, zdawałoby się, lekkiego jak niedowiarstwo spotyka się w jednym Święcie-Ostrzeżeniu z czymś tak ogromnym jak Boże Miłosierdzie.
ponad 7 lat temu / Hospes
 
"Dzienniczek"św.faustyny to jest niesamowita lektura!Ona PO PROSTU oddała swoje życie za to Orędzie.
ponad 7 lat temu / j.ie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.