DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Miłość za cenę życia. Otwarcie muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów

Miłość za cenę życia. Otwarcie muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów
Fot. Robert Bińkowski/BP KEP
#KOŚCIÓŁ    #GĄDECKI    #ULMOWIE    #DUDA    #KEP    #II WOJNA ŚWIATOWA    #POLACY    #WOJNA    #BISKUPI    #PREZYDENT    #ŻYDZI    #HOLOKAUST    #SPRAWIEDLIWI

Bycie nieskazitelnym i doskonałym nie leży w granicach ludzkich możliwości. Staje się to możliwe tylko dzięki Bożej pomocy, dzięki łasce, która pochodzi od wszechmocy Boga – powiedział w Markowej arcybiskup Stanisław Gądecki. Uroczysta Msza Święta odprawiona została z okazji inauguracji Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.


 

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał wymiar i znaczenie ogromnego poświęcenia, na jakie zdobyli się Polacy ratujący Żydów przed śmiercią z rąk niemieckiego okupanta.


- Panuje u nas pogląd, że antysemityzm wzmógł się znacznie w okresie II wojny światowej, że Polacy w swej większości byli zadowoleni z nieszczęścia, jakie spotkało Żydów w miastach i miasteczkach okupowanej Polski – mówił abp Gądecki. – Uważny czytelnik materiałów znajdzie setki dokumentów świadczących o czymś wręcz przeciwnym. I chociaż nie wiemy dokładnie, ilu Polaków było zaangażowanych w pomoc ludności żydowskiej, bo dokonywało się to w ścisłej konspiracji, to jednak historycy podają orientacyjne dane.


Ksiądz arcybiskup przytoczył historyczne dane świadczące o tym, iż w pomoc ocalonym 40-60 tysiącom Żydów zaangażowanych mogło być nawet milion naszych rodaków. Każdy z nich świadomy był ciążącej na nim groźby kary śmierci wydanej przez Niemców za ukrywanie bądź tylko zamiar pomocy.


Jedną z takich rodzin byli patronowie nowego muzeum, Józef i Wiktoria Ulmowie, rozstrzelani wraz siódemką własnych dzieci, gdyż udzielili schronienia ośmiu Żydom.


- Żaden naród w Europie nie złożył tak licznych ofiar na ołtarzu pomocy Żydom, jak Polacy. Dali świadectwo temu, że człowiek w imię miłości bliźniego jest gotów poświęcić własne życie – podkreślił w homilii arcybiskup Gądecki. Przypomniał, że wśród zaangażowanych w pomoc nie zabrakło katolickich duchownych – co najmniej jedenastu spośród ówczesnych trzynastu biskupów diecezjalnych, a także około tysiąca księży. Trzydziestu kapłanów zapłaciło najwyższą cenę za wspieranie Żydów. Ci ostatni mogli liczyć również na siostry z 360 domów zakonnych oraz ojców i braci z 70 polskich klasztorów.


Przed uroczystością otwarcia Muzeum prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zaangażowanym w pomoc ukrywającym się Żydom.


 

KEP; gosc.pl

RoM


DATA: 2016-03-17 18:13
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo skoro tam nie ma krzyża, to jest to muzeum żydów ocalonych przez gojów.
ponad 4 lata temu / Alka
 
Czy w tym muzeum jest jakiś krzyż? Jakoś nie mogę znaleźć.
ponad 4 lata temu / Alka
 
@Sukarno: Dziękuję. Nie jestem wyborcą Korwina. Już nie te czasy, a i JKM głupieje coraz bardziej - zwłaszcza po tym, gdy dorwał się do eurokoryta i żłopie w walucie czterokrotnie droższej od złotówki. Poza tym Korwin-Mikke chciałby utrzymywać państwową armię, a dla mnie to równoznaczne z bolszewizmem, bo i w SSSR tak było.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Do @Jaro: Zneutralizować prawdą można kogoś, kto operuje takim pojęciem. Żydzi pojęcia prawdy nie mają. Dla Żyda prawdą jest to, co jest dobre dla Żyda.
ponad 4 lata temu / Robokopo
 
"Jedynie słuszny kierunek na przyszłość" oprócz żydów obejmuje też "uchodźców" muzułmańskich, skoro Franciszek znów potępia państwa, które ich nie przyjęły. Słowa Kard. Wyszyńskiego i Hlonda nie mają dla dzisiejszych władz żadnego znaczenia.
ponad 4 lata temu / beta
 
Dla równowagi powinno powstać Muzeum Żydów Zdradzonych i Wydanych Niemcom przez Żydów. Powinien je otworzyć Prezydent Duda. Wtedy byłoby sprawiedliwie.
ponad 4 lata temu / @
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.