DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Miłość synowska do Boga

Miłość synowska do Boga
Ks. Piotr Skarga

Synowie dobrzy boją się ojca swego: nie z tej miary, aby ich nie karał, bo im karanie jego miłe, ale aby łaski jego nie utracili, a w gniew jego nie wpadli: aby się w czem niewdzięcznymi ku jego dobrodziejstwom nie naleźli: aby w czem czci jego nie uwlekli, a jakiej mu przykrości nie zadali. Tego się boją, i gdy się w tem poczują, barzo na to boleją, więcej niźli na wszytkie utraty świeckie i boleści cielesne.

Bo miłość prawa synowska nie patrzy na pożytki i utraty, jedno na łaskawą twarz pana i dobrodzieja swego. Takiej bojaźni ku Panu Bogu, mieć sami z siebie nie możem. Dar jest Ducha Św., który ją w serca nasze wlewa; jako jest u Izajasza. Pierwsza tedy prośba nasza w tych trwogach i dolegliwościach świeckich, pierwsze staranie i obmyślanie niech będzie o tem, abyśmy bojaźń niewolniczą w miłość synowską za darem Ducha Ś. obracali. Bo gdy tę mieć będziem, grzechów, któremi łaskę ojca przenamilszego tracim, prędko odstąpim, karania jego ciężkie nam nie będą, i łacno się ze wszytkich doległości i ucisków świeckich wyprosimy.


Skarga pośród nas, Kraków 1936, s. 29-30.


DATA: 2019-09-26 15:51
AUTOR: KS. PIOTR SKARGA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.