DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Miller: Decyzja PE o rezolucji w sprawie Polski jest przedwczesna

Miller: Decyzja PE o rezolucji w sprawie Polski jest przedwczesna
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Były premier Leszek Miller skomentował rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Zdaniem polityka, decyzja o jej przyjęciu była zdecydowanie przedwczesna. Zwrócił także uwagę, że rząd pracuje już nad zaleceniami Komisji Weneckiej, stąd pośpiech PE jest niezrozumiały.


– Była Komisja Wenecka i zostawiła różne sugestie. W Sejmie powstał zespół, który nad tym pracuje. Co szkodziło, żeby Parlament Europejski poczekał miesiąc albo półtora? – powiedział na antenie Polsat News Leszek Miller. Zdaniem byłego premiera pośpiech w tej sprawie nie jest wskazany. Miller odniósł się także do strategii Prawa i Sprawiedliwości w kontekście problemów na arenie międzynarodowej. Miller podkreślił, że rząd Beaty Szydło stosuje narrację: „nikt z zewnątrz nie powinien mieszać się w sprawy Polski”. Zdaniem byłego szefa SLD, taktyka PiS nie jest do końca trafiona ze względy na to, że krytyczne uwagi nie pochodzą z zewnątrz, ponieważ jesteśmy członkami Unii Europejskiej.


W ogłoszonej kilka dni temu rezolucji czytamy: „Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony faktem, że faktyczne sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i praworządności".


Warto przypomnieć, że rezolucja przygotowana przez Parlament Europejski została skrytykowana nie tylko przez polityków prawicy, ale również przez środowiska ekspercie. Instytut Ordo Iuris wydał w tej sprawie specjalną analizę. Zdaniem prawników podjęcie rezolucji w istotny sposób narusza założycielską dla Unii Europejskiej zasadę pomocniczości, ponadto akt Parlamentu zawiera arbitralne oceny polityczne wewnętrznej sytuacji państwa członkowskiego. Tym samym akt Parlamentu Europejskiego stanowi nieuzasadnioną uzurpację do ingerencji w sprawy wewnętrzne państwa członkowskiego.


„Stanowisko Parlamentu Europejskiego przywołuje europejską zasadę lojalnej współpracy, pomijając fundamentalną i założycielską dla porządku europejskiego zasadę pomocniczości. Zasada ta wymaga poszanowania granicy między sferą kompetencji krajowych i unijnych. W myśl zasady pomocniczości, wszelkie działania na szczeblu unijnym mogą nastąpić wyłącznie wówczas, gdy leżą w granicach kompetencji instytucji UE oraz nie mogą znaleźć skutecznego rozwiązania na poziomie krajowym. Tymczasem ani Parlament Europejski, ani tym bardziej Komisja Europejska, jako instytucja pozbawiona jakiejkolwiek legitymacji demokratycznej ze strony obywateli UE, nie posiadają jakichkolwiek instrumentów wpływu na sprawy polityki wewnętrznej państw członkowskich. Jednocześnie zdarzenia, do których odnosi się rezolucja, wykraczają poza właściwe instytucjom UE kompetencje w zakresie współpracy międzynarodowej między państwami członkowskimi. Tym samym wkracza w obszar suwerennej polityki wewnętrznej państwa członkowskiego.” – czytamy w analizie przygotowanej przez Instytut Ordo Iuris.

 

Pełną treść analizy można znaleźć na stronie Instytutu Ordo Iuris.

 


Źródło: wprost.pl, Ordo Iuris

POz
 


DATA: 2016-04-17 12:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Rozczarowany: Masz rację, trochę to tak wygląda, że w zależności od okoliczności mówi to lub owo. Ale przynajmniej w działaniu konsekwentny - liberalizował prawo pracy oraz nie dopuścił do prac nad ustawami lewackimi w kwestiach obyczajowych.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Kim to trzeba być, żeby Millera szanować? No chyba tylko Millerem pod pseudonimem. Albo mieć amnezję... Żenada
ponad 3 lata temu / rozsądny
 
Przy całym moim szacunku do filmowego gangu Olsena, podobieństwo Millera do Olsena powoduje, że na sld mówię od lat gang Olsena. Oczywiście aktor sympatyczny i niegłupi, ale tak sobie mówię. No i skuteczność Millera i jego gangu na poziomie sukcesów tego filmowego. Dać mu posadę ciecia w Muzeum Włókiennictwa, miotłę i niech robi to, do czego może się jakoś nada. I niech już zniknie
ponad 3 lata temu / rozsądny
 
Co się dzieje na tym portalu, to ja nawet nie...
ponad 3 lata temu / Venatrix
 
Wolnościowiec, możliwe że p. Miller jest wewnętrznie konserwatystą, ale na zewnątrz jest tym, kim w danej chwili pasuje mu być. Z tym podejściem harmonizuje z najbardziej sprzedajną ideowo partią, czyli z PSL. Tacy są najgorsi, bo nawet w najdrobniejszej rzeczy mogą wykiwać wyborcę. Przy nich PiS to wzorzec szczerości :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Miler czasami mówi mądrze,widać że wreszcie rozsądek i dobro Ojczyzny bierze u niego górę.Tak trzymaj panie Miler a zapiszesz się w historii jako pozytywny polityk.Polska teraz właśnie takiego poparcia bardzo potrzebuje i ja panu za to dziękuję!
ponad 3 lata temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.