DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Miliony na walkę z antysemityzmem i zamknięcie Radia Maryja. „Do Rzeczy” o pomysłach Europejskiego Kongresu Żydów

Miliony na walkę z antysemityzmem i zamknięcie Radia Maryja. „Do Rzeczy” o pomysłach Europejskiego Kongresu Żydów
Wiaczesław Mosze Kantor, lider EKŻ. FOT.Acvec/commons.wikimedia.org

Europejski Kongres Żydów chce walczyć z antysemityzmem. Niby to nic dziwnego. Dziwne są natomiast pomysły na osiągnięcie tego celu. Na łamach „Do Rzeczy” opisuje je Piotr Włoczyk. Wśród nich znajdziemy zmianę obrazu faryzeuszy czy zamknięcie Radia Maryja. A to nie wszystko, bowiem część propozycji dotyczy wielkich pieniędzy.

 

W tekście pt. „Bat na antysemitów” opisano konferencję, jaka wkrótce ma odbyć się w Watykanie. Jej celem jest zmiana podejścia chrześcijan do faryzeuszy. Panującą w powszechnym odbiorze negatywną opinię na temat tej starożytnej żydowskiej formacji niektórzy łączą ze zjawiskiem antysemityzmu. Dlatego też rehabilitacja faryzeuszy ma stanowić jeden z elementów działań zabezpieczających Żydów przed nienawiścią.

 

Wszystkie pomysły zaprezentowano w ubiegłym roku. Wtedy też Europejski Kongres Żydów przedstawił rekomendacje „Koniec z antysemityzmem!”, które są owocem konferencji jaka odbyła się w Wiedniu. Cel teksu jest ambitny: całkowite wyeliminowanie zjawiska. W przedmowie lider EKŻ Mosze Kantor alarmująco stwierdza, że nacjonaliści są u władzy w części państw Europy. Nie wymienił Polski, ale Niemcy (AfD w parlamencie), Węgry (silna partia Jobbik) i Austrię (współrządzące FPÖ). „Co ciekawe – to właśnie austriacki rząd był sponsorem publikacji EKŻ” – zauważa Piotr Włoczyk.

 

W umieszczonym na końcu żydowskiej publikacji rozdziale o antysemityzmie w szeregach chrześcijan pojawił się natomiast wątek polski. Chodzi o Radio Maryja, które – w myśl rekomendacji – powinno zostać… rozwiązane.

 

To jednak nie wszystko, co chrześcijanie powinni – zdaniem Europejskiego Kongresu Żydów – zrobić w walce z antysemityzmem. Jak bowiem zauważa „Do Rzeczy”, z tekstu wynika wręcz uznanie chrześcijaństwa za źródło zła jakim jest nienawiść wobec Żydów. Pojawia się tam zresztą zbitka „chrześcijański antysemityzm”, co – zdaniem Piotra Włoczyka – nie jest zwrotem przypadkowym. Dlatego też „EKŻ postuluje, by program nauki religii chrześcijańskiej oraz podręczniki powstawały przy udziale specjalistów od judaizmu, a także ekspertów od antysemityzmu, by usunąć wszelki przekaz, który potencjalnie mógłby napędzać antysemityzm. Stosunek do faryzeuszy ma być – jak można wywnioskować z raportu – wyznacznikiem poziomu antysemityzmu” – stwierdza publicysta „Do Rzeczy”. Autorzy żydowskiej publikacji sugerują też dostosowanie przekazu na temat faryzeuszy do wieku, zaś nowo testamentalne polemiki z tą grupą żydowską winny być omawiane jedynie ze starszymi uczniami. Młodsi powinni dowiedzieć się, że faryzeusze i Pan Jezus utrzymywali dobre relacje, chociaż często się nie zgadzali.

 

EKŻ chce również, aby uczniowie nie mieli skojarzeń między konfliktem faryzeuszy i Pana Jezusa a ukrzyżowaniem. Jako winny śmierci Chrystusa powinien być wskazywany Poncjusz Piłat, a nie Żydzi. „Na tym tle pomysły, by do kolejnych wydań Nowego Testamentu dodawane były specjalne komentarze, informujące o antysemickich treściach, nie brzmi już tak kontrowersyjnie” – zauważa Piotr Włoczyk.

 

„Żadnej polityki nie da się oczywiście realizować bez odpowiednich środków, więc specjaliści ds. walki z antysemityzmem rekomendują, by organizacje religijne na całym świecie przeznaczały na ten cel 1 proc. swojego budżetu” – czytamy. Dotyczyć miałoby to nie tylko związków wyznaniowych, ale wszystkich grup, organizacji i instytucji. Na tym jednak pomysły natury finansowej się nie kończą. EKŻ ma również propozycję dla państw. Miałyby one przeznaczać na walkę z antysemityzmem co najmniej 0,02 proc. PKB. „W przypadku Polski byłoby to ok. 400 mln zł, czyli nieco więcej, niż wynosi roczny budżet IPN” – odnotowuje „Do Rzeczy” dodając, że żydowska organizacja z radością przyjęłaby także konstytucyjnie zapisaną walkę z antysemityzmem.

 

Ambicje EKŻ dotyczą także powołania instytutów badających antysemityzm, stosownych urzędników w ramach krajów i organizacji międzynarodowych oraz uwzględnienia zagadnienia w systemach edukacyjnych. Wskazuje się m.in. na konieczność nauczania o żydowskiej historii, kulturze i religii.

 

„Jak szeroka jest w tej wykładni definicja antysemityzmu? Bardzo szeroka, ponieważ, zdaniem autorów raportu, obowiązkiem wszystkich powinno się również stać zwalczanie prób bojkotu ekonomicznego państwa Izrael i nakładania na nie sankcji za politykę wobec Palestyńczyków. Ponadto Izrael powinien być chwalony jako jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, który zdołał zbudować działające społeczeństwo multikulturalne” – pisze Piotr Włoczyk. Antysemityzmem byłoby więc porównywanie Strefy Gazy do getta oraz każde porównywanie polityki Izraela do działań nazistów.

 

 

Źródło: „Do Rzeczy”

MWł

 

 


DATA: 2019-05-06 12:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dość tego!!!! Nie będzie nikt Nam kazał kłamać. A prawda w oczy kole tych, którzy mając własny kraj i wiarę uważają się za panów tego świata podporządkowujących sobie wszystkich i we wszystkim.
1 dzień temu / Andrzej
 
Pan Jezus powiedział do Piłata "większy grzech ma ten, który mnie wydał tobie."
12 dni temu / Damian
 
ten cały kongres nie wpadł na pomysł, że byłoby zero antysemityzmu w Europie gdyby wszyscy żydzi zgodnie mieszkali w Izraelu?
12 dni temu / szpulas11
 
No tak budowany system pozwala na mówienie o takich rzeczach ale czy walka z tymi nacjonalistami nie osłabia tych krajów całkiem itd. Widać że nie rozumieją europy.
12 dni temu / Ot
 
18 godzin temu / @pokory: Zobacz czym tak naprawdę zajmuje się organizacja AIEF The American Israel Education Foundation - google pierwsze wyświetlenia Już sam oficjalny MISSION STATEMENT jeży mi zwykłemu zjadaczowi chleba włosy na karku, plecach itp. A co dopiero gdy pogrzebie się głębiej w prawdziwym celu codwuletnich "wycieczek wszystkich, WSZYSTKICH kongresmenów, nowych jak i starych senatorów obu partii Republikanów jaki i demokratów do "ziemi zagrabionej" - przymusowych wycieczek jak za komuny do Moskwy.
13 dni temu / Tiberias
 
Eskimosi to jednak mają tupet o jakim innym się nie śniło!
13 dni temu / Anaja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "67985"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.