DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Miliony na walkę z antysemityzmem i zamknięcie Radia Maryja. „Do Rzeczy” o pomysłach Europejskiego Kongresu Żydów

Miliony na walkę z antysemityzmem i zamknięcie Radia Maryja. „Do Rzeczy” o pomysłach Europejskiego Kongresu Żydów
Wiaczesław Mosze Kantor, lider EKŻ. FOT.Acvec/commons.wikimedia.org

Europejski Kongres Żydów chce walczyć z antysemityzmem. Niby to nic dziwnego. Dziwne są natomiast pomysły na osiągnięcie tego celu. Na łamach „Do Rzeczy” opisuje je Piotr Włoczyk. Wśród nich znajdziemy zmianę obrazu faryzeuszy czy zamknięcie Radia Maryja. A to nie wszystko, bowiem część propozycji dotyczy wielkich pieniędzy.

 

W tekście pt. „Bat na antysemitów” opisano konferencję, jaka wkrótce ma odbyć się w Watykanie. Jej celem jest zmiana podejścia chrześcijan do faryzeuszy. Panującą w powszechnym odbiorze negatywną opinię na temat tej starożytnej żydowskiej formacji niektórzy łączą ze zjawiskiem antysemityzmu. Dlatego też rehabilitacja faryzeuszy ma stanowić jeden z elementów działań zabezpieczających Żydów przed nienawiścią.

 

Wszystkie pomysły zaprezentowano w ubiegłym roku. Wtedy też Europejski Kongres Żydów przedstawił rekomendacje „Koniec z antysemityzmem!”, które są owocem konferencji jaka odbyła się w Wiedniu. Cel teksu jest ambitny: całkowite wyeliminowanie zjawiska. W przedmowie lider EKŻ Mosze Kantor alarmująco stwierdza, że nacjonaliści są u władzy w części państw Europy. Nie wymienił Polski, ale Niemcy (AfD w parlamencie), Węgry (silna partia Jobbik) i Austrię (współrządzące FPÖ). „Co ciekawe – to właśnie austriacki rząd był sponsorem publikacji EKŻ” – zauważa Piotr Włoczyk.

 

W umieszczonym na końcu żydowskiej publikacji rozdziale o antysemityzmie w szeregach chrześcijan pojawił się natomiast wątek polski. Chodzi o Radio Maryja, które – w myśl rekomendacji – powinno zostać… rozwiązane.

 

To jednak nie wszystko, co chrześcijanie powinni – zdaniem Europejskiego Kongresu Żydów – zrobić w walce z antysemityzmem. Jak bowiem zauważa „Do Rzeczy”, z tekstu wynika wręcz uznanie chrześcijaństwa za źródło zła jakim jest nienawiść wobec Żydów. Pojawia się tam zresztą zbitka „chrześcijański antysemityzm”, co – zdaniem Piotra Włoczyka – nie jest zwrotem przypadkowym. Dlatego też „EKŻ postuluje, by program nauki religii chrześcijańskiej oraz podręczniki powstawały przy udziale specjalistów od judaizmu, a także ekspertów od antysemityzmu, by usunąć wszelki przekaz, który potencjalnie mógłby napędzać antysemityzm. Stosunek do faryzeuszy ma być – jak można wywnioskować z raportu – wyznacznikiem poziomu antysemityzmu” – stwierdza publicysta „Do Rzeczy”. Autorzy żydowskiej publikacji sugerują też dostosowanie przekazu na temat faryzeuszy do wieku, zaś nowo testamentalne polemiki z tą grupą żydowską winny być omawiane jedynie ze starszymi uczniami. Młodsi powinni dowiedzieć się, że faryzeusze i Pan Jezus utrzymywali dobre relacje, chociaż często się nie zgadzali.

 

EKŻ chce również, aby uczniowie nie mieli skojarzeń między konfliktem faryzeuszy i Pana Jezusa a ukrzyżowaniem. Jako winny śmierci Chrystusa powinien być wskazywany Poncjusz Piłat, a nie Żydzi. „Na tym tle pomysły, by do kolejnych wydań Nowego Testamentu dodawane były specjalne komentarze, informujące o antysemickich treściach, nie brzmi już tak kontrowersyjnie” – zauważa Piotr Włoczyk.

 

„Żadnej polityki nie da się oczywiście realizować bez odpowiednich środków, więc specjaliści ds. walki z antysemityzmem rekomendują, by organizacje religijne na całym świecie przeznaczały na ten cel 1 proc. swojego budżetu” – czytamy. Dotyczyć miałoby to nie tylko związków wyznaniowych, ale wszystkich grup, organizacji i instytucji. Na tym jednak pomysły natury finansowej się nie kończą. EKŻ ma również propozycję dla państw. Miałyby one przeznaczać na walkę z antysemityzmem co najmniej 0,02 proc. PKB. „W przypadku Polski byłoby to ok. 400 mln zł, czyli nieco więcej, niż wynosi roczny budżet IPN” – odnotowuje „Do Rzeczy” dodając, że żydowska organizacja z radością przyjęłaby także konstytucyjnie zapisaną walkę z antysemityzmem.

 

Ambicje EKŻ dotyczą także powołania instytutów badających antysemityzm, stosownych urzędników w ramach krajów i organizacji międzynarodowych oraz uwzględnienia zagadnienia w systemach edukacyjnych. Wskazuje się m.in. na konieczność nauczania o żydowskiej historii, kulturze i religii.

 

„Jak szeroka jest w tej wykładni definicja antysemityzmu? Bardzo szeroka, ponieważ, zdaniem autorów raportu, obowiązkiem wszystkich powinno się również stać zwalczanie prób bojkotu ekonomicznego państwa Izrael i nakładania na nie sankcji za politykę wobec Palestyńczyków. Ponadto Izrael powinien być chwalony jako jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, który zdołał zbudować działające społeczeństwo multikulturalne” – pisze Piotr Włoczyk. Antysemityzmem byłoby więc porównywanie Strefy Gazy do getta oraz każde porównywanie polityki Izraela do działań nazistów.

 

 

Źródło: „Do Rzeczy”

MWł

 

 


DATA: 2019-05-06 12:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że dogłębne zrozumienie Biblii rozwiąże kiedyś ten sztuczny problem. Malutki kraik niewiele znaczący z wiecznie wrzeszczącymi mieszkańcami. No cóż mania wielkości w końcu zamienia się w kompleks niższości.
4 miesiące temu / Małgorzata Kon
 
Nie zgadzam sie z zydami
5 miesięcy temu / Stawski
 
22 dni temu QuoVadis pisze, że żydzi ukrzyżowali Chrystusa 2000 lat temu itd., itd. Otóż ukrzyżowali Jezusa Hebrajczycy, a NIE CHAZAROWIE, którzy podstępem krwawo podbili Ziemię Świętą, wymordowali tysiące Palestyńczyków i ponad 1,5 mln wypędzili z ich Ojczyzny, gdzie mieszkają od ponad 2000 lat!! Chazarowie potomkowie plemion mongolsko-tureckich, NIE SĄ SEMITAMI, nigdy przed utworzeniem tzw. Izraela w 1948r. nie mieszkali w Ziemi Świętej i nie mieli do niej żadnych praw. Te "prawa" nadała im ONZ przez nich opanowana. Semitami są PALESTYŃCZYCY, potomkowie rodaków CHRYSTUSA, zmuszeni przez sułtana muzułmańskiego ok. 750r. do przejścia na Islam!W tym samym czasie Chazarowie przyjęli od Izraelczyków judaizm i zaczęli udawać żydów, tylko dlatego że przyjęli judaizm, a prawdziwi żydzi-izraelczycy znikli jako wyznawcy judaizmu, stając się muzułmanami!! Wcześniej Chazarowie dzisiejsi pseudo-żydzi byli poganami i wyznawali kult ...FALLUSA, obecny do dziś np. w ...HOLLYWOOD!
10 miesięcy temu / powstaniec 1863
 
dość tego!!!! Nie będzie nikt Nam kazał kłamać. A prawda w oczy kole tych, którzy mając własny kraj i wiarę uważają się za panów tego świata podporządkowujących sobie wszystkich i we wszystkim.
10 miesięcy temu / Andrzej
 
Pan Jezus powiedział do Piłata "większy grzech ma ten, który mnie wydał tobie."
11 miesięcy temu / Damian
 
ten cały kongres nie wpadł na pomysł, że byłoby zero antysemityzmu w Europie gdyby wszyscy żydzi zgodnie mieszkali w Izraelu?
11 miesięcy temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.