DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

Milion niemieckojęzycznych kobiet chce kapłaństwa i nowej Mszy świętej

Milion niemieckojęzycznych kobiet chce kapłaństwa i nowej Mszy świętej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Fotograf: PONTUS LUNDAHL Archiwum: TT newsagency / FORUM

Cztery organizacje katolickich kobiet z Niemiec, Szwajcarii i Włoch domagają się kapłaństwa kobiet. Grupy reprezentują niemal milion członkiń. Żądają też przezwyciężenia klerykalizmu i „partycypacyjnej” Mszy świętej.

 

Katolickie organizacje zrzeszające kobiety w Niemczech, Szwajcarii oraz niemieckojęzycznym włoskim Tyrolu Południowym zaapelowały o dopuszczenie pań do „wszystkich urzędów” w Kościele katolickim. W minioną niedzielę opublikowały oświadczenie, w którym opowiedziały się za głębokimi reformami, mającymi zapewnić katolikom równouprawnienie.

 

Apel podpisały grupy: Katolickie Zrzeszenie Kobiet Niemiec (kfd), Katolicki Związek Niemieckich Kobiet (KDFB), Katolicki Ruch Kobiet (kfb) z Tyrolu Południowego oraz Szwajcarski Katolicki Związek Kobiet (SKF). Łącznie organizacje te liczą blisko 1 mln członkiń, z czego 650 tys. to Niemki.

 

W oświadczeniu zatytułowanym „Pozostać i odnowić!” kobiety powołują się na fakt stworzenia człowieka przez Boga na Boży obraz i podobieństwo. „Z tego powody kobiety i mężczyźni mają tę samą godność i te same prawa” – piszą. Ich zdaniem, nie może istnieć w Kościele żadna „dyskryminacja” ze względu na płeć, a tym właśnie miałoby być ograniczenie kapłaństwa do mężczyzn.

 

Sygnatariuszki apelu domagają się nie tylko kapłaństwa kobiet, ale także „przezwyciężenia klerykalizmu”, „zwalczenia niesprawiedliwych relacji międzypłciowych” oraz „włączającego języka” w głoszeniu Słowa Bożego.

 

Ich zdaniem, przeobrażeniom powinna ulec nawet Najświętsza Ofiara. – Celebracja Mszy świętej powinna być partycypacyjna, a nie hierarchiczna, tak, aby kobiety mogły ją aktywnie kształtować i w ten sposób wyrażać swoją wiarę – stwierdziła wiceszefowa KDFB, Sabine Slawik, cytowana przez niemieckie media. Z kolei Monika von Palubicki z kfd stwierdziła, że kobiety są „gotowe do wzięcia odpowiedzialności za odnowę Kościoła” w obliczu kryzysu zaufania wywołanego skandalami nadużyć seksualnych.

 

Apel organizacji feministycznych opublikowany został zaledwie jeden dzień po zakończeniu obrad Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego niemieckiej Drogi Synodalnej. Jednym z czołowych postulatów Drogi, procesu reform realizowanego przez niemieckich biskupów i świeckich, jest wypracowanie „nowej roli kobiet” w Kościele. Otwarcie stawia się tam postulat dopuszczenia kobiet do święceń, początkowo do diakonatu, a w przyszłości także do prezbiteriatu.

 

Choć Droga Synodalna jest procesem ograniczonym strukturalnie do Republiki Federalnej, to w debacie o reformach w Niemczech czynnie uczestniczą również Szwajcarzy i Austriacy.

 

Pach

 

Źródła: Katholisch.de, frauenbund.de

 

 

 


DATA: 2020-02-04 18:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te kobiety nie mają prawa nazywać się katoliczkami. Bo nimi nie są. To feministki, które dążą do zniszczenia kościoła i chrześcijaństwa. Jawnie sprzeciwiają się woli Boga. On wyznaczył na proroków i swych uczniów mężczyzn. I tylko mężczyzn. Kapłaństwo kobiet nie powinno nikomu przyjść nawet do głowy. I jeszcze dodam do części jednego z wpisów-głos w sprawie. Napisał Pan; "Bo te wspaniałe cechy, powodują, że kobiety są cudownymi matkami i opiekunkami domowego ogniska." Owszem takich kobiet jest sporo. Tyle, że wcale nie brakuje takich, które nie są "cudowne." Nie interesują się dziećmi i nie zajmują domem. To już jednak inny temat.
1 miesiąc temu / Damian Szymczak
 
@wowa - tutaj masz całkowitą rację! pozatym jakoś pośród Apostołów nie było kobiety....., a jeżeli chodzi o równouprawnienie to proszę bardzo- niech panie pokażą że potrafią zastąpić mężczyzn ale zacznijmy od ciężkich prac fizycznych: górnictwo, hutnictwo, roboty ziemne, budowlane, wysokościowe, .....tylko nie chcemy słyszeć " no przecież nie dam rady bo to za ciężko" ....pokory szanowne panie, pokory!
1 miesiąc temu / Marek
 
Milion kobiet oznacza że nie pojawiły się one nagle ale były formowane przez wiele lat w duchu reformy, opozycji do tradycyjnego nauczania kościoła. Wiadomo że w tamtych rejonach negowanie nauki odbywało się już od lat 60tych XX wieku. A więc tradycjonalisci przez ten czas topnieli tam niczym śniegi na biegunach. A wiadomo że to globalnie oznacza katastrofę albo kłopoty.
1 miesiąc temu / Czy Kopernik te
 
w głowach im się powywracało
1 miesiąc temu / nhgyt
 
@M Błądzić jest rzeczą ludzką bez względu na płeć. @ to że są do czegoś uzdolnione a z tego nie korzystają ma różne przyczyny Po prostu 'intellectus' jest bardziej uzdolnione do czynów doskonalszych niż 'ratio' : to tylko moje zdanie, niekoniecznie trzeba się z nim zgadzać
1 miesiąc temu / ProBro
 
@Gal Anonim. Mam pytanie, co sie zmkenilo przez te 2000 lat. Powiadasz, ze kobiety nie maily aitorytetu... no coz, slabo. Juz zona Pilata ma na niegl ogromny wplyw. Matka Boza, ma wplywa na Chrystusa, dla przypomnienja Kana i cud wina. Coz, jakos argument sie twoj nie broni. Rowiniez z historii pozniejszej, cos tam pamietam, ze inicjatorka odnalezienia Krzyza Chrystusa byla sw. Helena. Ale co tam, moze kochany Galu masz Chinski przekald Pisma, zatwierdzony przez wladze Ludowych Chin? Tam oczywiscie moze byc postepowo i nowczesnie.
1 miesiąc temu / Trad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.