DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Miliardy złotych na utrzymanie partii politycznych. Tak wygląda troska o publiczne pieniądze

Miliardy złotych na utrzymanie partii politycznych. Tak wygląda troska o publiczne pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.Andrzej Bogacz/Forum

Od 2005 roku na konta partii politycznych wpłynęło ponad 1,25 miliarda złotych z budżetu państwa. Ministerstwo Finansów opublikowało wyliczenia dotyczące beneficjentów państwowych subwencji.

 

Państwowe dotacje, zgodnie z obowiązującym prawem otrzymują partie, którym udało się przekroczyć 3-procentowy próg poparcia w wyborach parlamentarnych i koalicje, które przekroczyły próg 6-porcentowy. Zgodnie z zapisami ustawy ugrupowania, których wynik wyborczy znajduje się w przedziale 3,00 – 4,99 proc. mogą liczyć na subwencję 5,77 zł za każdy głos. Kolejne stawki wynoszą: 4,61 zł (5-10 proc. głosów), 4,04 zł (10-20 proc. głosów), 2,31 (20-30 proc. głosów), 0,87 (powyżej 30 proc głosów).


Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że od 2005 roku subwencję otrzymało 17 partii politycznych. Największym beneficjentem są: Prawo i Sprawiedliwość (274 mln zł) oraz Platforma Obywatelska (270,6 mln zł). Dwa kolejne miejsca zajęły SLD (126,3 mln zł) i PSL (98,8 mln zł). Łącznie na wszystkie partie przez 13 lat wydano 931,5 mln zł.

 

Nie są to jednak wszystkie wpływy z budżetu państwa, jakie na swoje konta otrzymują partie polityczne. Przysługuje im bowiem również jednorazowa subwencja „za uzyskane mandaty posła i senatora” – łącznie 333,2 mln zł.

 

Nie jest to ostateczny rachunek, ponieważ ustawa dotycząca finansowania partii politycznych z budżetu państwa obowiązuje od 1997 roku.

 

Warto podkreślić, że z budżetowej subwencji nie korzysta KWW Kukiz’15, który dostał się do Sejmu jako komitet wyborczy wyborców, a nie partia polityczna.

 


Źródła: rp.pl, bankier.pl

TK


DATA: 2017-03-20 14:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co produkują ci ludzie? Jakie sensowne usługi nam proponują? Produkują bezsensowne przepisy ograniczające naszą wolność. Nazywają to "usługą". W rzeczywistości odbierają nam "wolność do" i "wolność od" nie ponosząc żadnych konsekwencji.
ponad 1 rok temu / jmp
 
A dla tutejszych podatkowych mikrocefali - szopka z gatunku dobra ciocia PiS i zły wujek PO... z nietykalnymi komuchami w tle.
ponad 1 rok temu / miliardy na partyjnych nierobów
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.