Materializm, kosmopolityzm, moralny liberalizm, relatywizm, apostazja – wybrany szereg współczesnych „plag egipskich”. Akademiccy teoretycy objaśniają nam to na różne sposoby i gęsto opatrują przypisami. Coraz częściej odwołują się przy tym do II Soboru Watykańskiego i jego praktycznych konsekwencji. Ale to raczej wątpliwy sposób na dotarcie do tak zwanego zwykłego człowieka, który z jednej strony jest tych plag podmiotem, a z drugiej przede wszystkim przedmiotem kulturowej rewolucji. A ja pamiętam, jak to do nas przyszło…
Na początku było judo i karate. Nierzadko fizyczny trening wiązał się z elementami jogi, a co za tym idzie, niósł ze sobą wymuszony kontakt z zupełnie innym sposobem myślenia i definiowania siebie. Ale na to patrzyłem jeszcze z boku. Zresztą, owe dyscypliny sportu nigdy nie przyciągały w Polsce tłumów (zwykła bokserska gala wciąż gwarantuje pełną salę, w odróżnieniu od, na przykład, turnieju judo, choćby nawet w randze mistrzostw kontynentu…).
Ale rychło się okazało, że znalazły się inne drzwi, którymi to wszystko do nas wlazło i stało się nie tylko atrakcyjne, ale bardzo szybko zaczęło być wyznacznikiem przynależności do tak zwanej kulturalnej elity, aby w efekcie skutecznie zainfekować naszą kulturę. Zachodni Wschód przyszedł do nas przez teatr, a jego „guru” stał się Jerzy Grotowski ze swym Teatrem „Laboratorium”. A skuteczność tego stąd, że w momencie inicjacji (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku) byliśmy tak wyjałowieni przez realizm socjalistyczny, że ów kulturowy „wentyl” adaptował się doskonale, także jako forma sprzeciwu wobec życia w komunizmie...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Narodowa kwarantanna Irlandczyków zostanie wydłużona do 5 marca. Premier Michael Martin wezwał do znacznego ograniczenia publicznej aktywności. Władze przedstawiły katalog wymyślnych restrykcji dotyczących wielu sfer życia społecznego.
„To wielka klęska praw człowieka, praw pacjenta. Klęska ludzkiej godności. Nie możemy pozwolić, by w przyszłości taka sytuacja ponownie nas zaskoczyła, zmuszała do pospolitego ruszenia” – napisał o zagłodzeniu pana Sławomira z Plymouth mecenas Jerzy Kwaśniewski. Zapowiedział również międzynarodową inicjatywę zmierzającą do zapobieżenia w przyszłości przypadkom uśmiercania Polaków w zagranicznych szpitalach na mocy proeutanazyjnych przepisów.
O wściekłych atakach lewicy na katolików w programie "Ja, katolik. Extra" rozmawiają Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk. Program nagrywany był na kilkadziesiąt minut przed ogłoszeniem informacji o śmierci Polaka z brytyjskim szpitalu w Plymouth.
Autorka skandalicznego wpisu po masakrze chrześcijan w Etiopii została ukarana przez własny klub parlamentarny. Lewica uznała, że Małgorzata Prokop-Paczkowska zaszkodziła ugrupowaniu.
„Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie NIE barbarzyńskiej cywilizacji śmierci” – napisał na komunikatorze Twitter arcybiskup Stanisław Gądecki.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI