3 kwietnia 2019

Milczenie i kontemplacja w czasie Mszy Świętej są ważne. Ułatwiają zbliżenie do Boga i bliźniego

(fot. PCH TV)

Postępowi liturgiści dążą do upodobnienia Mszy Świętej do świeckiej uroczystości. Odwołują się do konieczności rozumienia i aktywnego uczestnictwa. Jednak w rzeczywistości milczenie i kontemplacja nie są pozbawione sensu. Przeciwnie, pozwalają bowiem na zbliżenie się do Boga i bliźniego.

 

Naukowiec, pisarz i kompozytor dr Peter Kwasniewski na łamach Life Site News przestrzega przed banalizacją liturgii. Podkreślił, że celem liturgii jest uświęcenie dusz. Jak zauważył, niektórzy liberalni lub progresywistycznie nastawieni katolicy krytykują nacisk na transcendencję podczas liturgii. Ich zdaniem Msza powinna służyć człowiekowi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak podkreśla amerykański uczony, uczestnictwo w liturgii musi wiązać się z powagą i pewną majestycznością. Wszak nie jest ona bowiem zwykłym ludzkim zgromadzeniem, lecz aktem kultu dokonywanym w obecności świętych, aniołów i samego Boga.

 

Uczony zauważa, że doświadczenie liturgii polega na wspólnej adoracji, na wspólnym zwróceniu się ku Bogu. Paradoksalnie to wówczas Bóg udziela łask niezbędnych do późniejszych uczynków miłosiernych – czego dowodzi przykład świętych.

 

Naukowiec zwraca również uwagę na znaczenie ciszy podczas Mszy Świętej. Podkreśla, że jest to czas na refleksję nad tajemnicami wiary. Zwraca uwagę, że nawet kilkuminutowe skupienie się na kontemplowaniu Bożych tajemnic wymaga wiele duchowej dojrzałości.

 

Katolicki tradycjonalista przestrzega jednocześnie przed postawą aktywizmu, przed przekonaniem, jakoby nieustannie należało coś mówić lub śpiewać. Jego zdaniem jest to dobre rozwiązanie dla niesfornego ucznia, ale nie dla rozwoju pobożności. Tego typu aktywizm paradoksalnie bardziej rozprasza niż pomaga w rozwoju pobożności.

 

Trudno nie zgodzić się z Peterem Kwasniewskim. Msza Święta nie jest bowiem towarzyskim spotkaniem, lecz aktem sakralnym, której celem jest oddanie czci Bogu, dziękczynienie Mu, przebłaganie za grzechy i modlitwa błagalna. Dążenie do uczynienia z niej czegoś w rodzaju zebrania czy konferencji to naśladowanie świata i świeckich uroczystości.

 

W tym kontekście warto przypomnieć o słowach świętego Pawła. Jak pisał Apostoł Narodów w Liście do Rzymian „nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe”. [Rz 12,2].

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram