DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Milczenie i kontemplacja w czasie Mszy Świętej są ważne. Ułatwiają zbliżenie do Boga i bliźniego

Milczenie i kontemplacja w czasie Mszy Świętej są ważne. Ułatwiają zbliżenie do Boga i bliźniego
fot. PCH TV

Postępowi liturgiści dążą do upodobnienia Mszy Świętej do świeckiej uroczystości. Odwołują się do konieczności rozumienia i aktywnego uczestnictwa. Jednak w rzeczywistości milczenie i kontemplacja nie są pozbawione sensu. Przeciwnie, pozwalają bowiem na zbliżenie się do Boga i bliźniego.

 

Naukowiec, pisarz i kompozytor dr Peter Kwasniewski na łamach Life Site News przestrzega przed banalizacją liturgii. Podkreślił, że celem liturgii jest uświęcenie dusz. Jak zauważył, niektórzy liberalni lub progresywistycznie nastawieni katolicy krytykują nacisk na transcendencję podczas liturgii. Ich zdaniem Msza powinna służyć człowiekowi.

 

Jak podkreśla amerykański uczony, uczestnictwo w liturgii musi wiązać się z powagą i pewną majestycznością. Wszak nie jest ona bowiem zwykłym ludzkim zgromadzeniem, lecz aktem kultu dokonywanym w obecności świętych, aniołów i samego Boga.

 

Uczony zauważa, że doświadczenie liturgii polega na wspólnej adoracji, na wspólnym zwróceniu się ku Bogu. Paradoksalnie to wówczas Bóg udziela łask niezbędnych do późniejszych uczynków miłosiernych – czego dowodzi przykład świętych.

 

Naukowiec zwraca również uwagę na znaczenie ciszy podczas Mszy Świętej. Podkreśla, że jest to czas na refleksję nad tajemnicami wiary. Zwraca uwagę, że nawet kilkuminutowe skupienie się na kontemplowaniu Bożych tajemnic wymaga wiele duchowej dojrzałości.

 

Katolicki tradycjonalista przestrzega jednocześnie przed postawą aktywizmu, przed przekonaniem, jakoby nieustannie należało coś mówić lub śpiewać. Jego zdaniem jest to dobre rozwiązanie dla niesfornego ucznia, ale nie dla rozwoju pobożności. Tego typu aktywizm paradoksalnie bardziej rozprasza niż pomaga w rozwoju pobożności.

 

Trudno nie zgodzić się z Peterem Kwasniewskim. Msza Święta nie jest bowiem towarzyskim spotkaniem, lecz aktem sakralnym, której celem jest oddanie czci Bogu, dziękczynienie Mu, przebłaganie za grzechy i modlitwa błagalna. Dążenie do uczynienia z niej czegoś w rodzaju zebrania czy konferencji to naśladowanie świata i świeckich uroczystości.

 

W tym kontekście warto przypomnieć o słowach świętego Pawła. Jak pisał Apostoł Narodów w Liście do Rzymian „nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe". [Rz 12,2].

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-04-05 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

~Leaf 427~Kto tak powiedział ze nie można nawet samemu odmawiać Koronki choćby z zaznaczeniem momentów Meki Pana Jezusa?.Czyżby na domniemanym zakazie polegał zastój modlitewny w Kościele,na przykładzie tlącej się "Iskry z Krakowa", ze bez wysiłku nauczania czym jest Koronka,przystępuje się do tej modlitwy.W tym miejscu chce podziękować żyjącej jednej z dwóch sióstr ze Zgromadzenia MB Miłosierdzia za przygotowanie wydania Dzienniczka,na podstawie którego świeccy,przed wszystkimi uczonymi,upowszechnili odmawianie tej niezwyklej modlitwy.
11 miesięcy temu / stan
 
@ stan Dodawanie czegokolwiek w koronce jest zabronione. Proszę sobie poczytać dokument biskupa odn. tej kwestii. Intencje można dodać przed lub po koronce. Co do treści artykułu to trzeba wracać do Mszy Wszechczasów, szukać kapłanów ją odprawiających i głoszących czystą doktrynę katolicką.
11 miesięcy temu / Leaf427
 
pamiętam że byłam chora i długo nie wychodziłam z domu ,bardzo długo i akurat wtedy nastąpiły zmiany ,poszłam do kościoła a tam kapłan stoi przodem do ludzi przy jakiś stoliku ,jakieś podawanie rąk i inne wymysły których nie znałam ,wtedy zrozumiałam że wiara to jedno a religia to drugie kościół mnie rozczarował i zniechęcił wolałam chodzić do pustego kościoła wieczoramidopóki były otwarte ,autor artykułu ma racje kościoły przejęły role domów kultury i robią "eventy" i show,cichy mroczny kościoł ,poważna msza a ogłoszenia parafialne na tablicy ,tak bym chciała
11 miesięcy temu / klik
 
Tak tylko, że milczenie i kontemplacja przybliżająca nas do Boga jest możliwa i dostępna tylko i wyłącznie na Mszy Trydenckiej. Novus Ordo Missae do tego nie dosięgnie nigdy.
11 miesięcy temu / Igor
 
Sw.Faustyna zalecała aby Koronkę odmawiać miedzy innymi, według tajemnicy Bolesnej Rozanca.Ja np. dodaje: Dla Jego Bolesnej Meki na krzyżu i na ołtarzu każdej mszy świętej,miej Miłosierdzie dla nas itd.?
11 miesięcy temu / stan
 
Zacznijmy od tego ilu teraz właściwie chodzi do kościoła. U mnie jak były podawane statystyki roczne, to okazało się że co niedzielę świątynie odwiedza około 20% wszystkich parafian. Nic więcej pisać nie trzeba.
11 miesięcy temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.