14 lutego 2019

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał USA zwrócić zamrożone aktywa irańskie

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał orzeczenie w sprawie zamrożonych przez Amerykanów aktywów irańskich. Chodzi o sumę ponad 2 mld dolarów. To drugie korzystne dla Iranu orzeczenie w ciągu kilku miesięcy.

 

Trybunał rozpatrywał skargę złożoną przez Irańską Republikę Islamską przeciwko USA. Irańczycy wskazali, że Amerykanie zablokowali ich aktywa warte ponad 2 mld dolarów, naruszając tym samym traktat o dobrych stosunkach gospodarczych i prawo konsularne podpisane przez oba państwa w Teheranie w 15 sierpnia 1955 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oenzetowski sąd w Hadze zauważył, że ​​Iran i Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne w 1980 roku po wybuchu rewolucji irańskiej i zajęciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie.

 

W październiku 1983 roku doszło z kolei do zamachu na koszary korpusu piechoty morskiej w Bejrucie, gdzie zginęło 241 amerykańskich żołnierzy, którzy należeli do wielonarodowych sił.

 

Stany Zjednoczone twierdzą, że odpowiedzialność za atak ponoszą Irańczycy. USA oskarżyły Teheran także o dokonanie innych zamachów terrorystycznych i naruszanie prawa międzynarodowego. Iran odrzucał te zarzuty.

 

W 1984 r. Stany Zjednoczone uznały Iran za „państwowego sponsora terroryzmu”, co też utrzymują do dziś. Natomiast w 1996 roku USA zmieniły swoje prawo, wykorzystując oskarżenia o sponsorowanie przez Iran terroryzmu, aby ułatwić wnoszenie pozwów w USA  przeciwko państwu irańskiemu. W odpowiedzi Teheran argumentował, że USA naruszyło międzynarodowe prawo dotyczące zachowania immunitetu państw.

 

W latach 2002, 2008 i 2012, Stany Zjednoczone przyjęły dalsze środki w celu ułatwienia egzekucji orzeczeń umożliwiających przejęcie aktywów irańskich lub jego podmiotów państwowych. W 2012 roku prezydent Stanów Zjednoczonych wydał dekret wykonawczy 13599, który zablokował wszystkie aktywa („własność i udziały w nieruchomościach”) rządu Iranu, w tym banku centralnego oraz instytucji finansowych, będących własnością Iranu.

 

Również w 2012 roku Stany Zjednoczone przyjęły dalsze przepisy dot. praw człowieka w Syrii, które zamroziły aktywa irańskiego banku centralnego w celu zaspokojenia domniemanych roszczeń powodów.

 

Bank Markazi zakwestionował ważność tych przepisów przed sądami w Stanach Zjednoczonych. Najwyższy Sąd Stanów Zjednoczonych ostatecznie podtrzymał konstytucyjność rodzimych przepisów.

 

W następstwie tych wydarzeń sądy w USA wydały wiele orzeczeń, domagając się rekordowych odszkodowań z majątku irańskiego. Jak się okazuje, zamrożone aktywa są przedmiotem postępowania egzekucyjnego w różnych sprawach w USA lub za granicą. Większość zamrożonych aktywów została już rozdysponowana. Na koncie w Citibank pozostało zaledwie 23 proc. pierwotnej kwoty.

 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w środę, że Iran może przystąpić do odzyskania 2 miliardów dolarów z zamrożonych aktywów.  Sędziowie odrzucili roszczenia USA, że skarga Teheranu w ogóle nie powinna być rozpatrywana, że względu na to, iż Iran ma „nieczyste ręce” wskutek uwikłania w zamachy terrorystyczne.

 

Źródło: icj-cij.org / i24news.tv

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram