DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał USA zwrócić zamrożone aktywa irańskie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał USA zwrócić zamrożone aktywa irańskie
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał orzeczenie w sprawie zamrożonych przez Amerykanów aktywów irańskich. Chodzi o sumę ponad 2 mld dolarów. To drugie korzystne dla Iranu orzeczenie w ciągu kilku miesięcy.

 

Trybunał rozpatrywał skargę złożoną przez Irańską Republikę Islamską przeciwko USA. Irańczycy wskazali, że Amerykanie zablokowali ich aktywa warte ponad 2 mld dolarów, naruszając tym samym traktat o dobrych stosunkach gospodarczych i prawo konsularne podpisane przez oba państwa w Teheranie w 15 sierpnia 1955 roku.

 

Oenzetowski sąd w Hadze zauważył, że ​​Iran i Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne w 1980 roku po wybuchu rewolucji irańskiej i zajęciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie.

 

W październiku 1983 roku doszło z kolei do zamachu na koszary korpusu piechoty morskiej w Bejrucie, gdzie zginęło 241 amerykańskich żołnierzy, którzy należeli do wielonarodowych sił.

 

Stany Zjednoczone twierdzą, że odpowiedzialność za atak ponoszą Irańczycy. USA oskarżyły Teheran także o dokonanie innych zamachów terrorystycznych i naruszanie prawa międzynarodowego. Iran odrzucał te zarzuty.

 

W 1984 r. Stany Zjednoczone uznały Iran za „państwowego sponsora terroryzmu”, co też utrzymują do dziś. Natomiast w 1996 roku USA zmieniły swoje prawo, wykorzystując oskarżenia o sponsorowanie przez Iran terroryzmu, aby ułatwić wnoszenie pozwów w USA  przeciwko państwu irańskiemu. W odpowiedzi Teheran argumentował, że USA naruszyło międzynarodowe prawo dotyczące zachowania immunitetu państw.

 

W latach 2002, 2008 i 2012, Stany Zjednoczone przyjęły dalsze środki w celu ułatwienia egzekucji orzeczeń umożliwiających przejęcie aktywów irańskich lub jego podmiotów państwowych. W 2012 roku prezydent Stanów Zjednoczonych wydał dekret wykonawczy 13599, który zablokował wszystkie aktywa („własność i udziały w nieruchomościach”) rządu Iranu, w tym banku centralnego oraz instytucji finansowych, będących własnością Iranu.

 

Również w 2012 roku Stany Zjednoczone przyjęły dalsze przepisy dot. praw człowieka w Syrii, które zamroziły aktywa irańskiego banku centralnego w celu zaspokojenia domniemanych roszczeń powodów.

 

Bank Markazi zakwestionował ważność tych przepisów przed sądami w Stanach Zjednoczonych. Najwyższy Sąd Stanów Zjednoczonych ostatecznie podtrzymał konstytucyjność rodzimych przepisów.

 

W następstwie tych wydarzeń sądy w USA wydały wiele orzeczeń, domagając się rekordowych odszkodowań z majątku irańskiego. Jak się okazuje, zamrożone aktywa są przedmiotem postępowania egzekucyjnego w różnych sprawach w USA lub za granicą. Większość zamrożonych aktywów została już rozdysponowana. Na koncie w Citibank pozostało zaledwie 23 proc. pierwotnej kwoty.

 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w środę, że Iran może przystąpić do odzyskania 2 miliardów dolarów z zamrożonych aktywów.  Sędziowie odrzucili roszczenia USA, że skarga Teheranu w ogóle nie powinna być rozpatrywana, że względu na to, iż Iran ma „nieczyste ręce” wskutek uwikłania w zamachy terrorystyczne.

 

Źródło: icj-cij.org / i24news.tv

AS


DATA: 2019-02-14 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@widzę Cała historia powstania Stanów Zjednoczonych to wojny, podboje i "okupowanie obych terenów" oraz ich anektacja, od Indian przez Meksyk, Hawaje, Hiszapnię, Filipiny, Kubę... A w nowszych czasach to wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innych krajów: wymuszanie niekorzystnych polityk gosp, sponsorowane przewroty, wojny pod sfabrykowanymi pretekstami. W Afganistanie siedzą już 18. rok, w Iraku 16.Słuszne prawisz, że "zajmowanie aktywów (...) jest słuszne", a kto jest tym handlarzem narkotykami, sponsorem terroryzmu czu totalitarystą wskaże nieubłagany paluch tego czy innego urzędnika "jaśniejącego miasta na wzgórzu", oczywiście kierując się tylko i wyłącznie dobrem ludzkości, bo Amerykanie od ust sobie odejmą byle tylko uszczęśliwić innych kosztem własnych interesów, których przecież nie mają. "Robi tak tylko Rosja" - naprawdę, dokształć się ignorancie, bo USA nie robi nic innego niż Rosja czy inne imperia, a jedyna różnica między nimi taka, że ma lepszą propagandę
ponad 1 rok temu / zgred
 
Nigdzie na świecie USA nie okupują obcych terenów. Robi tak tylko Rosja. Zajmowanie aktywów najczęściej pochodzących z handlu narkotykami i używanych do terroryzmu i totalitaryzmu jest słuszne.
ponad 1 rok temu / widzę
 
Międzynarodowy Trybunał w Hadze powinien zażądać od władz amerykańskich, brytyjskich i izraelskich i osądzić zbrodniarzy wojennych, którzy napadli na Irak oraz są odpowiedzialni za mordy ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie. George Bush, Tony Bliar i Benjamin Netanjahuj powinni podzielić losy hitlerowskich ludobójców.
ponad 1 rok temu / Niktoś
 
Swieta prawda JOHN,
ponad 1 rok temu / RobertM
 
Z nami będą postępować tak samo: najpierw oczernią, potem zamrożą nasze złoto, które spoczywa "bezpiecznie" w Londynie a gdy zaatakują to każdy nastolatek od Sydney do Edmonton będzie myślał : "Polska... Polacy... antysemici... dobrze, że ktoś z nimi robi porządek bo gotowi znowu jakąś wojnę wszcząć i Żydów gazować".
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Oczywiście te pieniądze zabrane Iranowi miały być przekazane Izraelowi - i tu małe opóźnienie z powodu błędu jakiegoś tam trybunału! A na poważnie - to jakim prawem jeden kraj może tak okraść drugi, bez sądu,procesu,nawet bez pretekstu? Świat zmieni się w dżunglę, a ja już nie włożyłbym nawet 1$ do banku amerykańskiego!
ponad 1 rok temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.