DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 52  >   HISTORIA

Jacek Kowalski

Między inwazją tatarską, Saracenami a Paryżem

Między inwazją tatarską, Saracenami a Paryżem
#WROCŁAW    #POLSKA    #KATEDRA    #HISTORIA    #TURCJA

Pod mrocznym sklepieniem gotyckiego obejścia uważny obserwator dostrzeże wykute z piaskowca giętkie, plastyczne liście winorośli, dębu i morwy, pełznące smoki, kozła wplątanego w winorośl, orły, a obok nich – dumnego artystę, który swoimi szerokimi barami wspiera jeden z kapiteli. Dla znających się na rzeczy jest to… czytelny ślad napadu Tatarów i krucjaty świętego Ludwika. Nie wierzycie? Posłuchajcie.

 


Wiosną roku 1241 przetoczyła się przez nasze ziemie apokalipsa. Tatarzy, podbiwszy uprzednio Ruś, wtargnęli na Węgry i do Polski. Na legnickim polu poległ Henryk II Pobożny, syn świętej Jadwigi. Zarazem całą Europą wstrząsało poczucie klęski i zagrożenia. Papież i król Francji święty Ludwik wysyłali do chana poselstwa w nadziei nawrócenia Mongołów. Wszystko jednak spełzło na niczym. Skośnoocy wojownicy zażądali trybutu i uznania ich zwierzchnictwa. Mimo to święty Ludwik nie tracił zimnej krwi i uspokajał swoją matkę, pisząc do niej: Odwagi! Jeśli [Tatarzy] dotrą aż do nas, to albo my odeślemy ich do piekła, albo oni wyślą nas do nieba. Szczęściem dla Francji inwazja Tatarów zatrzymała się na Węgrzech i Polsce.


 

Turcy w Jerozolimie

Jakby tego było mało, w roku 1244 Turcy Chorezmijscy zdobyli Jerozolimę, dokonując masakry chrześcijan. Święty Ludwik dowiedział się o tym w grudniu, w dniu świętej Łucji. Straszna wieść powaliła go na łoże, powodując nawrót starej choroby. Po paryskich ulicach śpiewano później:

Król zachorzał niespodzianie,

Leżąc godzin dwie bez mała,

Jakby dusza wyszła z ciała (…);

Zdało się, że już nie wstanie;

Już ktoś rzekł: „Śmierć go zabrała!”

[tu i dalej tłum. JK]

Kronikarz Jean de Joinville, towarzysz broni świętego Ludwika, zapisał:

Powiadano, że jedna z dam, które były wówczas przy nim [=królu Ludwiku], chciała okryć jego oblicze całunem, twierdząc, że nie żyje. Lecz dama [stojąca] z drugiej strony łoża nie ścierpiała tego, mówiąc, że dusza nie opuściła jeszcze ciała. On sam zaś, skoro tylko usłyszał ów spór, z łaski Pana naszego odzyskał zdrowie, dotąd bowiem był niemy i nie mógł mówić.

Wracamy do anonimowego truwera z paryskiej ulicy. Uzdrowiony nagle król pierwsze słowa wyrzec miał do swego brata, Roberta hrabiego Artois:

A król odrzekł w tejże porze:

„Bracie! Gdzie biskup Paryża?

Niech mnie znaczy znakiem krzyża

Najprędzej, jak tylko może,

Albowiem właśnie za morze

Wzleciała ma dusza chyża;

Za nią ciało me najskorzej

Pójdzie odbić Ziemie Boże,

Które Saracen poniża;

Zbawion, kto mi dopomoże!”

W tym czasie idea krucjaty nie była już tak „modna” jak sto lat wcześniej. Ale święty Ludwik nie kierował się modą. 12 czerwca 1248 roku w królewskim opactwie Saint‑Denis pod Paryżem (swoją drogą – ta miejscowość jest dziś muzułmańską dzielnicą Paryża…) przyjął pielgrzymią sakwę i kostur:

Radujcie się wszystkie stany

I czyńcie wesele hoże:

Król Francji rusza za morze

Krzyża znakiem przyodziany!Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 
 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.

 

Niemiecka socjolog Gabriele Kuby w opublikowanym niedawno eseju o kryzysie nadużyć seksualnych wśród części kleru podkreśla, że winę za to ponosi homoseksualizm i bunt przeciw Pismu Świętemu i Tradycji. W mocnym wstępie do jej tekstu kardynał Gerhard Müller podkreślił, że niewierni duchowni odpowiedzą przed Sądem Bożym.

 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.