DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Między determinacją a rozpaczą czyli EBC ratuje euro za wszelką cenę

Między determinacją a rozpaczą czyli EBC ratuje euro za wszelką cenę
fot. Friedrich.Kromberg / commons.wikimedia.org, licencja cc

Ratowanie euro za wszelką cenę skończy się gospodarczą katastrofą. To komentarz jednego z opiniotwórczych dzienników niemieckich odnośnie planów EBC, dotyczących nieograniczonego skupu obligacji zadłużonych państw strefy euro. W krytycznym tonie wypowiadają się zresztą prawie wszystkie gazety zza Odry. Ta krytyka nie spodobała się jednak niemieckiemu ministrowi finansów...

 

Plany EBC wywołały lawinę komentarzy w międzynarodowych mediach. W najostrzejszym tonie wypowiada się jednak prasa niemiecka. Gazeta „Sueddeutsche Zeitung” skrytykowała Mario Draghiego za stwierdzenie, że „euro jest nieodwracalne” i że trzeba ratować je za wszelką cenę. Dziennik wprawdzie nie odżegnuje się od działań na rzecz zachowania wspólnej waluty, jednak uważa, że „istnieją granice, których nie wolno przekraczać”, nie można kierować się zasadą „cel uświęca środki”. EBC „toleruje, a nawet nagradza złe zarządzanie” - pisze gazeta. Ostrzega też przed bańką spekulacyjną i inflacją, w wyniku której straci większość obywateli. Jeśli EBC nie wycofa się z tego pomysłu to, zdaniem „Sueddeutsche Zeitung”,  Niemcy „pójdą na barykady”.

 

W podobnym tonie wypowiada się „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Konserwatywny dziennik twierdzi, że EBC będzie „sprzątać po politykach, którzy zawiedli” i co gorsza nie będzie mógł się z tego wycofać. Zauważa też, że politycy z południa Europy będą mogli nadal beztrosko korzystać sobie z niskooprocentowanych pożyczek, nie oglądając się na inwestorów. Zdaniem gazety w strefie euro nie ma już wyraźnego rozróżnienia między „polityką pieniężną i fiskalną”

 

„Die Welt” pisze z kolei o „śmierci Bundesbanku” i o rozpoczynającym się „koszmarze dla Niemiec”, natomiast rynki w tym czasie świętują. Według dziennika EBC będzie odtąd  bez ograniczeń pompował pieniądze na rynek obligacji. „Handelsblatt” zauważa, że kompetencje EBC, mimo braku demokratycznej legitymacji, są ogromne i żadne instytucje państwowe czy europejskie nie są w stanie mu dorównać. - Podejmując decyzje większością głosów, rada EBC może w każdej chwili obalić lub podtrzymać pół tuzina rządów – pisze gazeta. Stuttgarter Nachrichten ocenił zachowanie EBC jako miotanie się „między determinacją a rozpaczą”, natomiast rząd niemiecki, zdaniem gazety, pozostał sam „ze swoją polityką oszczędzania”. „Gra w euro” nie toczy się już na niemieckich zasadach - dodaje dziennik.

 

Co ciekawe zdecydowany sprzeciw wobec planu skupu obligacji wyraził szef niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann, który wydał nawet osobiste oświadczenie w tej sprawie, co część prasy przyjęła z uznaniem.

 

Oburzenia dziennikarzy nie rozumie jednak niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Jego zdaniem reakcja prasy była nieodpowiednia i wyolbrzymiona. Uważa on, że plan skupu przez EBC obligacji zadłużonych państw wpisuje się „w ramy polityki monetarnej” i nie ma to nic wspólnego z finansowaniem długu państw, co byłoby niedopuszczalne. Pominął natomiast milczeniem stanowisko szefa Bundesbanku.

 

Wygląda jednak na to, że na nic zdadzą się głosy rozsądku w niemieckich mediach. Angela Merkel bez zachwytu, ale jednak poparła decyzję szefa EBC. Najprawdopodobniej wszystko zaszło już zbyt daleko, aby mogła się temu sprzeciwić. Takie kraje jak Polska mogą tylko dziękować Panu Bogu, że jeszcze nie zostały wciągnięte w ten bajzel, możemy więc póki co patrzeć sobie spokojnie jak strefa euro zmierza ku końcowi. Problem w tym, że skutki tego „eksperymentu” mogą przerosnąć wyobrażenia eurobiurokratów. I co gorsza nikt za to nie poniesie odpowiedzialności.

 


Iwona Sztąberek

Źródło: www.money.pl, www.ekonomia24.pl


DATA: 2012-09-10 11:05
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.