DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 44  >   CYWILIZACJA

Kajetan Rajski

Między antyklerykalizmem a „białą herezją”

Między antyklerykalizmem a „białą herezją”
fot. REUTERS/Stefano Rellandini / FORUm

W polskim społeczeństwie coraz silniej ścierają się ze sobą dwa zasadnicze trendy w sposobie patrzenia na strukturę hierarchiczną Kościoła. Z jednej strony mamy do czynienia z silną wrogością wobec kleru, nacechowaną insynuowaniem rozlicznych grzechów i zaniedbań, z drugiej natomiast postawę określaną niekiedy mianem „białej herezji” – bezwarunkowe posłuszeństwo każdemu słowu wypowiedzianemu przez duchownych. Oba stanowiska są równie skrajne i niebezpieczne.

 

W jaki sposób patrzeć na kler, aby nie popaść w żadną z groźnych skrajności? Czy to w ogóle możliwe?

 

Z pewnością znaczną rolę w naszym postrzeganiu kapłanów odgrywają osobiste spotkania z nimi. Niejednokrotnie nieodpowiedzialna bądź niedojrzała postawa jakiegoś księdza mogła kogoś urazić tak mocno, że całkiem odwrócił się od Kościoła. Problem zatem tkwi w tym, czy Polacy nie przedkładają kleru ponad samą istotę Ewangelii?

 

Dzisiejszą Polskę – pomimo głoszonego tu wszem wobec przywiązania do religii katolickiej – charakteryzuje jeden z najniższych odsetków w rankingu zaufania do duchowieństwa. Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez instytut GfK wykazało, że jakkolwiek na świecie księżom ufa około dwóch trzecich z grona badanych, to w Polsce jedynie 48 procent z nich. Być może wynika to z tradycyjnego już polskiego antyklerykalizmu sięgającego złotego wieku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który skłania Polaków do spoglądania na duchowieństwo z mocnym przymrużeniem oka. To jeszcze groźne nie jest.

 

Niestety, po śmierci Jana Pawła II w roku 2005 zdecydowanie przybrał na sile agresywny antyklerykalizm w stylu urbanowskiego tygodnika „Nie”. Wiemy też, jakim sukcesem dla partii Janusza Palikota zakończyły się parlamentarne wybory roku 2011. I choć ów okręt zbieraniny różnego rodzaju patologii niemal już zatonął, jednak nie ma się co oszukiwać, gdyż antyklerykalne tendencje w społeczeństwie wciąż trzymają się mocno.

 

(...)

 

Mniej więcej co kilkanaście miesięcy wybucha coraz to nowa moda na popularnego kaznodzieję. Od niedawna jest nim ojciec Adam Szustak OP; z piedestału permanentnie nie schodzi ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Cieszymy się, oczywiście, że znajdują się osoby, które swoją charyzmą i niewątpliwymi talentami przyciągają wątpiących do Kościoła. Zawsze jednak istnieje niebezpieczeństwo – zapewne niekoniecznie w przypadku wspomnianych duszpasterzy – że kaznodzieja może zacząć budować na sobie samym, zamiast na Chrystusie. Tak zresztą stało się z pewnym dominikaninem z Gdańska, swego czasu niezwykle znanym i popularnym, który w pewnym momencie ogłosił wszem wobec, że dorósł do miłości i… porzucił sutannę. Ci, którzy skorzystali z jego nauk, ale pokochali Boga i Jego Kościół, co najwyżej uronili łzę nad jego losem. Wielu jednak było takich, dla których zakonnik ów stał się swoistym guru – gdy go zabrakło, ich „miłość” do Chrystusa zakończyła się równie gwałtownie, jak powołanie tegoż dominikanina. Do podobnych sytuacji – choć na zdecydowanie mniejszą skalę – dochodzi w wielu polskich parafiach.

 

Co zatem czynić, aby nie popaść w skrajność antyklerykalizmu i krytykowania wszystkiego, co robią księża, nie wpadając jednocześnie w objęcia „białej herezji” zwalniającej z obowiązku myślenia?Pełną wersję artykułu przeczytać można na łamach najnowszego numeru miesięcznika "Polonia Christiana". 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety Ojciec Szustak głęboko wpadł już w białą herezję, jeśli nie nawet w czarną. Nauki o tym, jak poznać imię Anioła Stróża są sprzeczne z nauką kościoła i Pismem Świętym i zakrawają o okultyzm, z pewnością zaś nie są chrześcijanom potrzebne do zbawienia duszy, a wręcz mogą mu szkodzić.
3 miesiące temu / Veto
 
 

W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.

 
 

Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.

 

1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu)  oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.

 

Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.