DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów

Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów
Bronzino [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Po Vaticanum II aniołów często postrzegano jako czystą metaforę lub najwyżej istoty wyłącznie literackie. Tymczasem Kościół naucza wyraźnie o ich rzeczywistości. Mówił o tym w rozmowie z „Radiem Watykańskim” ks. Władysław Suchy CSMA, dyrektor sanktuarium św. Michała Archanioła we włoskim Gargano.


- Sanktuarium św. Michała w ciągu ostatnich stuleci popadło w częściowe zapomnienie, zwłaszcza po II Soborze Watykańskim, gdy pewne kręgi teologiczne i niektórzy bibliści zaczęli zaprzeczać istnieniu aniołów. Była to bardzo bolesna faza w historii Kościoła. Także dziś słychać jakieś głosy wzywające do traktowania aniołów jako figur poetyckich lub najwyżej jako części biblijnej literatury, która nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością. Tymczasem to skrajna nieprawda – powiedział o. Suchy cytowany przez katolickie media niemieckojęzyczne.


O. Suchy wskazał, że dziś na szczęście dominuje zupełnie inne postrzeganie aniołów, co jest w dużej mierze zasługą katechez świętego Jana Pawła II. – Bóg stworzył zarówno świat widzialny, jak i niewidzialny. Tu aniołowie odgrywają bardzo ważną rolę, a między nimi zwłaszcza archanioł Michał. Zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie odgrywają one rolę obrońców narodu wybranego i Kościoła” – przekonywał polski michalita.


- Wszyscy wiemy, że święty Michał jest archaniołem, duchem. Nie ma takiego ciała jak my, ludzie. Jednak tak samo, jak święty Archanioł Gabriel objawił się Maryi i obwieścił jej poczęcie Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, tak samo święty Michał zawsze przybierał ciało, gdy objawiał się ludziom. Często spotykamy to w Starym Testamencie. Pomyślmy tylko o objawieniu Jozuemu albo patriarchom. Wszyscy spotykali świętego Michała, który przedstawiał im się jako wódz niebieskich zastępów – mówił o. Suchy.


Sanktuarium świętego Michała Archanioła w Gargano odwiedzało w przeszłości wielu papieży. Pielgrzymowali do niego także św. Tomasz z Akwinu, Franciszek z Asyżu i Katarzyna ze Sieny.


 

Pach

Źródło: kath.net
 


DATA: 2016-06-18 12:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Bar - oczywiście. Jest wódz całej Niebiańskiej Armii i jest nim Michał Archanioł. Jak tego nie wiesz to poczytaj choćby tajemnice czasów ostatecznych - Anny Katarzyny Emmerich.
ponad 2 lata temu / Maniek
 
I co ja bym zrobiła bez swojego Anioła Stróża?
ponad 2 lata temu / pandau
 
Św. Michał Archanioł jest Opiekunem dawnego Izraela tak jak Anioł Ave jest Opiekunem Narodu Polskiego. Gdyby tylko Żydzi zechcieli w to uwierzyć i przyjąć Chrystusa za swego Pana i Zbawiciela...
ponad 2 lata temu / pl
 
Możnaby wymienić całą litanię rzeczy których próbuje się zaprzeczyć po protestanskobluźnierczym SW II
ponad 2 lata temu / arek
 
Wyobrażacie sobie że w niebie mają wodza niebiańskiej armii? na prawdę? Nie wydaje się wam to nad-zbyt ziemskie.
ponad 2 lata temu / Bar
 
Po SV II dym szatana wtargnął do Watykanu. Co tam dym szatana? Sam szatan.
ponad 2 lata temu / Elibiusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.